Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag
Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag har organisationsnummer 556654-3798 (5566543798)
Aktiebolag • Org.nr: 556654-3798
Om företaget
Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 1 220 586 kr räkenskapsåret 2025 (1 305 836 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag 1 220 586 kr och redovisade ett resultat på 414 085 kr. Rörelsemarginalen var 36,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 88,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,7 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,6 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,3 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,5 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 746 av 1 342 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 8 av 11 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Järfälla.
- Plats 905 av 2 120 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 42 421 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 128 572 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,5 procent | 45,3 procent | 21,7 procent | 38,1 procent | 36,7 procent |
| Vinstmarginal | 28,5 procent | 45,2 procent | 21,7 procent | 38,0 procent | 36,6 procent |
| Soliditet | 69,8 procent | 62,4 procent | 72,2 procent | 81,5 procent | 88,3 procent |
| Kassalikviditet | - | 3942,1 procent | 4073,6 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 30,7 procent | 27,9 procent | 24,6 procent | 25,7 procent | 24,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 29,2 procent | -32,4 procent | 34,3 procent | -6,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 113 000 kr | 1 438 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 26 000 kr | 23 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Engelbrektsgatan 10 A17751 Järfälla
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Engelbrektsgatan 10 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandläkarpraktik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 112 790 kr | 1 437 739 kr | 972 371 kr | 1 305 836 kr | 1 220 586 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 33 985 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 118 215 kr | 93 744 kr | 34 901 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 643 040 kr | 632 134 kr | 653 512 kr | 613 026 kr | 614 977 kr |
| Personalkostnader | 25 932 kr | 23 052 kr | 30 474 kr | 72 815 kr | 21 695 kr |
| Avskrivningar | 33 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 317 426 kr | 651 124 kr | 211 259 kr | 497 293 kr | 447 864 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 32 kr | 266 kr | 567 kr |
| Räntekostnader | 327 kr | 1 480 kr | 366 kr | 1 379 kr | 1 786 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 317 099 kr | 649 644 kr | 210 925 kr | 496 180 kr | 446 645 kr |
| Bokslutsdispositioner | 51 212 kr | -180 500 kr | 200 000 kr | 0 kr | 80 000 kr |
| Skatt | 53 031 kr | 140 877 kr | 88 345 kr | 109 798 kr | 112 560 kr |
| Årets resultat | 315 280 kr | 328 267 kr | 322 580 kr | 386 382 kr | 414 085 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 472 396 kr | 1 885 277 kr | 1 817 653 kr | 1 844 857 kr | 1 940 391 kr |
| Kortfristiga fordringar | 970 228 kr | 206 741 kr | 270 798 kr | 280 113 kr | 224 681 kr |
| Kassa och bank | 502 168 kr | 1 678 536 kr | 1 546 855 kr | 1 564 744 kr | 1 715 710 kr |
| Summa tillgångar | 1 472 396 kr | 1 885 277 kr | 1 817 653 kr | 1 844 857 kr | 1 940 391 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 027 685 kr | 1 175 953 kr | 1 311 533 kr | 1 502 915 kr | 1 712 999 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 592 405 kr | 727 686 kr | 868 953 kr | 996 533 kr | 1 178 914 kr |
| Årets resultat | 315 280 kr | 328 267 kr | 322 580 kr | 386 382 kr | 414 085 kr |
| Obeskattade reserver | 481 000 kr | 661 500 kr | 461 500 kr | 461 500 kr | 381 500 kr |
| Kortfristiga skulder | -36 289 kr | 47 824 kr | 44 620 kr | -119 558 kr | -154 108 kr |
| Leverantörsskulder | 13 010 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 81 888 kr | 33 133 kr | 31 350 kr | -2 721 kr | 2 511 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -141 187 kr | 3 238 kr | 2 605 kr | -142 837 kr | -182 619 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 472 396 kr | 1 885 277 kr | 1 817 653 kr | 1 844 857 kr | 1 940 391 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver tandläkarpraktik i förhyrda lokaler. Företaget har sitt säte i Järfälla, Stockholm.
Företrädare
- Talat R
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag för organisationsnummer?
Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag har organisationsnummer 556654-3798 (5566543798).
Var ligger Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag?
Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag har sin registrerade adress Engelbrektsgatan 10 A, 17751 Järfälla.
Vilken bransch är Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag verksamt i?
Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag?
Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 220 586 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Tandläkare Talat Rajabpoor Aktiebolag föreslog en utdelning på 209 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-01-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.