AB Cunameira
AB Cunameira har organisationsnummer 556656-5346 (5566565346)
Aktiebolag • Org.nr: 556656-5346
Om företaget
AB Cunameira är ett svenskt aktiebolag med säte i Perstorp. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar uppfödning av hästar och andra hästdjur och öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 3 464 983 kr räkenskapsåret 2025 (3 346 516 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AB Cunameira 3 464 983 kr och redovisade ett resultat på 103 358 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, under branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 59,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 279,1 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 279,1 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 648 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 av 19 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Klippan.
- Plats 66 av 376 aktiebolag med säte i Klippan.
- Plats 5 763 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 50 923 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,5 procent | 8,1 procent | 9,5 procent | 9,0 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | 16,4 procent | 8,1 procent | 9,4 procent | 9,0 procent | 3,9 procent |
| Soliditet | 61,3 procent | 59,1 procent | 64,5 procent | 64,6 procent | 59,2 procent |
| Kassalikviditet | 307,8 procent | 281,6 procent | 343,8 procent | 322,8 procent | 279,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,9 procent | 25,0 procent | 29,9 procent | 29,4 procent | 14,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,7 procent | 6,2 procent | -2,0 procent | 7,3 procent | 3,5 procent |
| Omsättning per anställd | 375 000 kr | 398 000 kr | - | 418 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 298 000 kr | 345 000 kr | - | 358 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spjutserödsvägen 42c/o c/o Knutsson
28437 Perstorp
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva personlig assistans inom ramen för LSS samt att bedriva aktiv organisations- och kompetensutveckling inom områdena management, pedagogik och handikappridning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 822 542 kr | 2 782 866 kr | 2 996 135 kr | 3 182 460 kr | 3 120 166 kr | 3 346 516 kr | 3 464 983 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | -3 087 kr | 0 kr | 3 089 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 127 550 kr | 150 656 kr | 119 054 kr | 162 164 kr | 156 938 kr | 180 653 kr | 191 619 kr |
| Personalkostnader | 2 529 405 kr | 2 274 811 kr | 2 383 883 kr | 2 759 133 kr | 2 668 186 kr | 2 866 370 kr | 3 138 942 kr |
| Rörelseresultat | 165 587 kr | 357 399 kr | 493 198 kr | 258 076 kr | 295 042 kr | 302 582 kr | 134 422 kr |
| Räntekostnader | - | 624 kr | 500 kr | 1 367 kr | 916 kr | 36 kr | 57 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 165 587 kr | 353 944 kr | 492 698 kr | 256 709 kr | 294 126 kr | 302 546 kr | 134 365 kr |
| Skatt | 128 367 kr | 76 766 kr | 102 250 kr | 72 239 kr | 65 293 kr | 67 168 kr | 31 007 kr |
| Årets resultat | 37 220 kr | 277 178 kr | 390 448 kr | 184 470 kr | 228 833 kr | 235 378 kr | 103 358 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 954 593 kr | 982 366 kr | 1 310 303 kr | 1 294 338 kr | 1 275 940 kr | 1 257 756 kr | 1 215 360 kr |
| Kortfristiga fordringar | 461 421 kr | 322 101 kr | 603 382 kr | 581 317 kr | 676 402 kr | 750 507 kr | 595 231 kr |
| Kassa och bank | 493 172 kr | 660 265 kr | 706 921 kr | 713 021 kr | 599 538 kr | 507 249 kr | 620 129 kr |
| Summa tillgångar | 907 199 kr | 939 411 kr | 1 228 302 kr | 1 246 599 kr | 1 187 009 kr | 1 240 814 kr | 1 189 970 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 434 925 kr | 562 103 kr | 752 551 kr | 737 020 kr | 765 855 kr | 801 233 kr | 704 591 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 296 705 kr | 183 925 kr | 261 103 kr | 451 550 kr | 436 019 kr | 464 855 kr | 500 233 kr |
| Årets resultat | 37 220 kr | 277 178 kr | 390 448 kr | 184 470 kr | 228 833 kr | 235 378 kr | 103 358 kr |
| Kortfristiga skulder | 422 273 kr | 327 308 kr | 425 751 kr | 459 579 kr | 371 154 kr | 389 581 kr | 435 379 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 14 391 kr | 526 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 31 837 kr | 60 492 kr | 60 492 kr | 60 491 kr | 53 543 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 231 960 kr | 107 160 kr | 248 611 kr | 291 597 kr | 258 884 kr | 377 454 kr | 328 646 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 907 198 kr | 939 411 kr | 1 228 302 kr | 1 246 599 kr | 1 187 009 kr | 1 240 814 kr | 1 189 970 kr |
Ur årsredovisningen
AB Cunameira bedriver personlig assistans och ägnar sig åt inredningsdesign, keramikproduktion samt utredning och utbildning inom organisation och ekonomi.
Året har präglats av assistansverksamhet, vidareutbildning samt konsultbaserad undervisningsverksamhet i begränsad omfattning. Året har inneburit löneökningar och förbättrade anställningsvillkor (betald semester) för flera av de anställda. Omfattningen på konsultverksamheten har varit i ungefär samma omfattning som tidigare år, men det förväntade lägre resultatet är en konsekvens av högre assistanskostnader.
Företrädare
- Hans Erik Mikael K (verkställande direktör)
- Anna Kajsa K (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AB Cunameira för organisationsnummer?
AB Cunameira har organisationsnummer 556656-5346 (5566565346).
Var ligger AB Cunameira?
AB Cunameira har sin registrerade adress Spjutserödsvägen 42, 28437 Perstorp.
Vilken bransch är AB Cunameira verksamt i?
AB Cunameira är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AB Cunameira?
AB Cunameira hade en nettoomsättning på 3 464 983 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår AB Cunameira någon utdelning?
Styrelsen i AB Cunameira föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Klippan
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-02-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.