Peter M Bergström Entreprenad AB
Peter M Bergström Entreprenad AB har organisationsnummer 556657-0841 (5566570841)
Aktiebolag • Org.nr: 556657-0841
Om företaget
Peter M Bergström Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Överhörnäs. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 2 698 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 205 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Peter M Bergström Entreprenad AB 2 698 000 kr och redovisade ett resultat på 314 514 kr. Rörelsemarginalen var 8,8 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 48,2 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 168,1 procent, under branschens median (median 198,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 8,6 procent | 0,8 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,0 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 48,2 procent | 44,4 procent | 21,9 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 168,1 procent | 198,1 procent | 110,3 procent till 408,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,8 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,4 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 698 000 kr | 1 506 000 kr | 895 000 kr till 2 267 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 641 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 632 av 5 214 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 19 av 38 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 291 av 1 342 aktiebolag med säte i Örnsköldsvik.
- Plats 1 275 av 5 986 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 62 977 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,3 procent | 14,8 procent | 4,4 procent | -2,6 procent | 8,8 procent |
| Vinstmarginal | 19,4 procent | 13,9 procent | 2,5 procent | -4,4 procent | 8,0 procent |
| Soliditet | 25,2 procent | 28,1 procent | 32,4 procent | 36,1 procent | 48,2 procent |
| Kassalikviditet | 133,5 procent | 141,1 procent | 143,2 procent | 114,4 procent | 168,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,1 procent | 16,6 procent | 6,7 procent | 3,5 procent | 26,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,0 procent | -1,3 procent | -4,8 procent | -12,9 procent | 22,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 695 000 kr | 2 660 000 kr | 2 531 000 kr | 2 205 000 kr | 2 698 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 515 000 kr | 542 000 kr | 567 000 kr | 595 000 kr | 641 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Haffsta 23589493 Överhörnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva transport och entreprenadverksamhet inom transportbranchen ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 342 613 kr | 2 695 310 kr | 2 659 677 kr | 2 531 063 kr | 2 204 633 kr | 2 697 889 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 34 072 kr | 70 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | 32 501 kr | 1 kr |
| Övriga externa kostnader | 359 941 kr | 321 364 kr | 467 611 kr | 443 067 kr | 380 025 kr | 396 524 kr |
| Personalkostnader | 440 191 kr | 515 447 kr | 542 079 kr | 566 659 kr | 595 223 kr | 640 860 kr |
| Avskrivningar | 245 101 kr | 225 527 kr | 246 772 kr | 255 500 kr | 245 100 kr | 243 615 kr |
| Rörelseresultat | 37 426 kr | 548 063 kr | 393 585 kr | 110 441 kr | -57 075 kr | 236 574 kr |
| Ränteintäkter | - | 123 kr | 0 kr | 4 kr | 616 kr | 421 kr |
| Räntekostnader | 31 851 kr | 26 124 kr | 23 465 kr | 46 259 kr | 40 712 kr | 21 729 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 575 kr | 522 062 kr | 370 120 kr | 64 186 kr | -97 171 kr | 215 266 kr |
| Bokslutsdispositioner | 87 414 kr | -321 000 kr | -205 000 kr | 12 775 kr | 145 000 kr | 130 000 kr |
| Skatt | 20 563 kr | 45 772 kr | 36 925 kr | 21 191 kr | 17 924 kr | 30 752 kr |
| Årets resultat | 72 426 kr | 155 290 kr | 128 195 kr | 55 770 kr | 29 905 kr | 314 514 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 981 815 kr | 1 956 294 kr | 2 174 722 kr | 1 991 222 kr | 1 746 122 kr | 1 502 907 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 980 815 kr | 1 955 294 kr | 2 173 722 kr | 1 990 222 kr | 1 745 122 kr | 1 501 907 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 756 835 kr | 596 224 kr | 568 984 kr | 564 939 kr | 628 544 kr | 926 698 kr |
| Kortfristiga fordringar | 518 082 kr | 324 876 kr | 323 328 kr | 337 140 kr | 441 974 kr | 401 684 kr |
| Kassa och bank | 238 753 kr | 271 348 kr | 245 656 kr | 227 799 kr | 186 570 kr | 525 014 kr |
| Summa tillgångar | 2 738 650 kr | 2 552 518 kr | 2 743 706 kr | 2 556 161 kr | 2 374 666 kr | 2 429 605 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 502 896 kr | 643 186 kr | 771 381 kr | 827 151 kr | 857 056 kr | 1 171 570 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 329 470 kr | 386 896 kr | 542 186 kr | 670 381 kr | 726 151 kr | 756 056 kr |
| Årets resultat | 72 426 kr | 155 290 kr | 128 195 kr | 55 770 kr | 29 905 kr | 314 514 kr |
| Obeskattade reserver | 412 775 kr | 733 775 kr | 938 775 kr | 926 000 kr | 781 000 kr | 651 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 891 485 kr | 446 555 kr | 403 315 kr | 394 399 kr | 549 639 kr | 551 385 kr |
| Leverantörsskulder | 521 129 kr | 85 148 kr | 69 767 kr | 155 373 kr | 220 042 kr | 120 442 kr |
| Skatteskulder | 12 973 kr | 9 533 kr | 9 475 kr | -28 794 kr | 13 179 kr | 24 893 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 291 577 kr | 306 939 kr | 284 212 kr | 227 490 kr | 290 012 kr | 203 055 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 738 650 kr | 2 552 518 kr | 2 743 706 kr | 2 556 161 kr | 2 374 666 kr | 2 429 605 kr |
Företrädare
- Peter B
Undertecknad i Örnsköldsvik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peter M Bergström Entreprenad AB för organisationsnummer?
Peter M Bergström Entreprenad AB har organisationsnummer 556657-0841 (5566570841).
Var ligger Peter M Bergström Entreprenad AB?
Peter M Bergström Entreprenad AB har sin registrerade adress Haffsta 235, 89493 Överhörnäs.
Vilken bransch är Peter M Bergström Entreprenad AB verksamt i?
Peter M Bergström Entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peter M Bergström Entreprenad AB?
Peter M Bergström Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 2 698 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Peter M Bergström Entreprenad AB?
Peter M Bergström Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örnsköldsvik
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-03-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.