J2 Elinstallationer AB
J2 Elinstallationer AB har organisationsnummer 556657-3779 (5566573779)
Aktiebolag • Org.nr: 556657-3779
Om företaget
J2 Elinstallationer AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 14 procent till 4 326 000 kr räkenskapsåret 2026 (3 807 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte J2 Elinstallationer AB 4 326 000 kr och redovisade ett resultat på 186 160 kr. Rörelsemarginalen var 7,2 procent, under branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 58,2 procent, under branschens median (median 60,8 procent). Kassalikviditeten var 327,4 procent, över branschens median (median 272,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,2 procent | 8,5 procent | 2,1 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,2 procent | 8,6 procent | 2,0 procent till 19,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 58,2 procent | 60,8 procent | 37,9 procent till 81,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 327,4 procent | 272,6 procent | 160,1 procent till 504,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,0 procent | 21,6 procent | 0,5 procent till 50,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,6 procent | 2,3 procent | -23,3 procent till 26,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 976 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 8 av 35 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Halmstad.
- Plats 343 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 1 306 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 41 789 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,2 procent | 3,6 procent | 13,7 procent | 9,0 procent | 7,2 procent |
| Vinstmarginal | 27,1 procent | 3,6 procent | 13,6 procent | 9,0 procent | 7,2 procent |
| Soliditet | 77,4 procent | 51,1 procent | 68,1 procent | 64,8 procent | 58,2 procent |
| Kassalikviditet | 723,5 procent | 306,5 procent | 392,2 procent | 374,6 procent | 327,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,6 procent | 10,5 procent | 41,4 procent | 30,3 procent | 20,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 278,0 procent | 45,1 procent | 13,2 procent | 20,7 procent | 13,6 procent |
| Omsättning per anställd | 960 000 kr | 1 393 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 300 000 kr | 714 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Laxviksvägen1c/o c/o John Eliasson
30265 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bedriva försäljning av installationer av el, larm och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 507 502 kr | 1 919 824 kr | 2 785 707 kr | 3 152 804 kr | 3 807 476 kr | 4 326 145 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 30 275 kr | 0 kr | - | - | 8 436 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 101 250 kr | 195 245 kr | 270 583 kr | 282 310 kr | 430 393 kr | 447 005 kr |
| Personalkostnader | 187 198 kr | 599 012 kr | 1 428 651 kr | 1 397 944 kr | 1 660 148 kr | 2 086 057 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 2 496 kr | 4 720 kr | 4 720 kr | 4 720 kr | 4 720 kr |
| Rörelseresultat | -226 779 kr | 522 429 kr | 99 690 kr | 431 133 kr | 343 871 kr | 313 072 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 39 kr | 210 kr | 143 kr | 103 kr |
| Räntekostnader | 30 543 kr | 987 kr | -49 kr | 1 121 kr | 1 609 kr | 1 859 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -257 322 kr | 521 442 kr | 99 778 kr | 430 222 kr | 342 405 kr | 311 316 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -65 000 kr | -25 000 kr | 0 kr | - | -75 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 41 272 kr | 15 637 kr | 89 906 kr | 71 302 kr | 50 156 kr |
| Årets resultat | -257 322 kr | 415 170 kr | 59 141 kr | 340 316 kr | 271 103 kr | 186 160 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 21 106 kr | 16 386 kr | 11 666 kr | 6 946 kr | 2 226 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 21 106 kr | 16 386 kr | 11 666 kr | 6 946 kr | 2 226 kr |
| Omsättningstillgångar | 600 704 kr | 628 795 kr | 1 083 259 kr | 1 195 035 kr | 1 371 846 kr | 1 593 715 kr |
| Varulager | - | 38 800 kr | 38 800 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 818 kr | 332 634 kr | 256 868 kr | 148 957 kr | 335 432 kr | 461 311 kr |
| Kassa och bank | 566 886 kr | 257 361 kr | 787 591 kr | 996 078 kr | 986 414 kr | 1 082 404 kr |
| Summa tillgångar | 600 704 kr | 649 901 kr | 1 099 645 kr | 1 206 701 kr | 1 378 792 kr | 1 595 941 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 87 581 kr | 502 751 kr | 561 892 kr | 822 208 kr | 893 311 kr | 929 471 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 244 903 kr | -12 419 kr | 402 751 kr | 381 892 kr | 522 208 kr | 643 311 kr |
| Årets resultat | -257 322 kr | 415 170 kr | 59 141 kr | 340 316 kr | 271 103 kr | 186 160 kr |
| Obeskattade reserver | - | 65 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 90 000 kr | 165 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 096 kr | 81 549 kr | 340 773 kr | 291 917 kr | 352 905 kr | 471 469 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 62 719 kr | 67 700 kr | 132 311 kr | 275 083 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 76 787 kr | 101 329 kr | 117 767 kr | 20 257 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 97 kr | 71 548 kr | 83 924 kr | 112 888 kr | 92 827 kr | 123 517 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 600 704 kr | 649 901 kr | 1 099 645 kr | 1 206 701 kr | 1 378 792 kr | 1 595 941 kr |
Företrädare
- John E
- Johan R
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J2 Elinstallationer AB för organisationsnummer?
J2 Elinstallationer AB har organisationsnummer 556657-3779 (5566573779).
Var ligger J2 Elinstallationer AB?
J2 Elinstallationer AB har sin registrerade adress Laxviksvägen1, 30265 Halmstad.
Vilken bransch är J2 Elinstallationer AB verksamt i?
J2 Elinstallationer AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J2 Elinstallationer AB?
J2 Elinstallationer AB hade en nettoomsättning på 4 326 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.