Inderes AB
Inderes AB har organisationsnummer 556657-6558 (5566576558)
Aktiebolag • Org.nr: 556657-6558
Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhetStockholm
Om företaget
Inderes AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 66190).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2021.
Omsättningen ökade 46 procent till 24 593 000 kr räkenskapsåret 2021 (16 889 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2021 omsatte Inderes AB 24 593 000 kr och redovisade ett resultat på 2 456 kr. Rörelsemarginalen var 21,3 procent, under branschens median (median 33,5 procent). Soliditeten var 43,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 167,0 procent, under branschens median (median 321,1 procent).
| Nyckeltal 2021 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,3 procent | 33,5 procent | 5,2 procent till 70,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 21,3 procent | 39,8 procent | 9,7 procent till 85,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 43,1 procent | 70,3 procent | 44,3 procent till 93,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 167,0 procent | 321,1 procent | 127,4 procent till 885,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 12,1 procent | -0,7 procent till 52,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 45,6 procent | 0,2 procent | -48,6 procent till 39,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 919 000 kr | 763 000 kr | 280 000 kr till 1 799 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 691 000 kr | 546 000 kr | 132 000 kr till 771 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 21,3 procent |
| Vinstmarginal | 16,3 procent | 21,3 procent |
| Soliditet | 70,7 procent | 43,1 procent |
| Kassalikviditet | 320,6 procent | 167,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 45,6 procent |
| Omsättning per anställd | 4 222 000 kr | 4 919 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 665 000 kr | 691 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vattugatan 17 5trc/o Inderes AB
11152 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är försäljning av investerar- och kommunikationstjänster samt utveckling och försäljning av programvara. Bolaget erbjuder också evenemangstjänster och tjänster relaterade till evenemangskommunikation. Bolaget kan också äga värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 888 851 kr | 24 593 128 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 948 kr | 36 701 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 525 411 kr | 2 214 143 kr |
| Personalkostnader | 2 659 801 kr | 3 453 819 kr |
| Avskrivningar | 106 064 kr | 170 304 kr |
| Rörelseresultat | 2 743 560 kr | 5 247 734 kr |
| Räntekostnader | -1 454 kr | 153 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 745 014 kr | 5 247 581 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 017 675 kr | -5 115 734 kr |
| Skatt | 146 605 kr | 129 391 kr |
| Årets resultat | 1 580 734 kr | 2 456 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 639 172 kr | 839 016 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 318 172 kr | 518 016 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 321 000 kr | 321 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 216 830 kr | 13 697 574 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 551 068 kr | 3 447 400 kr |
| Kassa och bank | 5 665 762 kr | 10 250 174 kr |
| Summa tillgångar | 8 856 002 kr | 14 536 590 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 6 258 670 kr | 6 261 126 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 557 936 kr | 6 138 670 kr |
| Årets resultat | 1 580 734 kr | 2 456 kr |
| Obeskattade reserver | 33 992 kr | 73 726 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 563 340 kr | 8 201 738 kr |
| Leverantörsskulder | 946 628 kr | 1 549 181 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 525 712 kr | 773 159 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 856 002 kr | 14 536 590 kr |
Ur årsredovisningen
Efter räkenskapsårets utgång har framtidsbilden för alla företag, inklusive Svenska Financial Hearings
Företrädare
- Per-Erik H (ordförande)
- Johan K
- Johan W (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inderes AB för organisationsnummer?
Inderes AB har organisationsnummer 556657-6558 (5566576558).
Var ligger Inderes AB?
Inderes AB har sin registrerade adress Vattugatan 17 5tr, 11152 Stockholm.
Vilken bransch är Inderes AB verksamt i?
Inderes AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inderes AB?
Inderes AB hade en nettoomsättning på 24 593 000 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Inderes AB?
Inderes AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Utländska
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-03-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.