
Om företaget
Kärrmanders Revision Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Falköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202). På Google Maps är verksamheten listad som certified public accountant. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 444 000 kr räkenskapsåret 2025 (412 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kärrmanders Revision Aktiebolag 444 000 kr och redovisade ett resultat på -104 337 kr. Rörelsemarginalen var -50,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,2 procent). Soliditeten var 74,3 procent, över branschens median (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 426,1 procent, över branschens median (median 370,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -50,0 procent | 24,2 procent | 9,9 procent till 42,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -23,4 procent | 28,5 procent | 14,0 procent till 50,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,3 procent | 67,8 procent | 46,5 procent till 87,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 426,1 procent | 370,8 procent | 202,6 procent till 869,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -5,3 procent | 25,6 procent | 2,8 procent till 69,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | 1,4 procent | -10,9 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 444 000 kr | 1 368 000 kr | 742 000 kr till 2 071 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 460 000 kr | 764 000 kr | 313 000 kr till 958 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 266 av 470 aktiebolag inom revision.
- Plats 437 av 696 aktiebolag med säte i Falköping.
- Plats 32 387 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 196 280 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,9 procent | -118,2 procent | -27,5 procent | -43,5 procent | -50,0 procent |
| Vinstmarginal | 32,5 procent | 0,0 procent | -2,0 procent | 3,4 procent | -23,4 procent |
| Soliditet | 75,0 procent | 83,3 procent | 81,3 procent | 79,7 procent | 74,3 procent |
| Kassalikviditet | 477,0 procent | 664,4 procent | 613,9 procent | 526,2 procent | 426,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 procent | 1,5 procent | -0,5 procent | 0,5 procent | -5,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,8 procent | -34,2 procent | 48,4 procent | -31,8 procent | 7,8 procent |
| Omsättning per anställd | 619 000 kr | 407 000 kr | 604 000 kr | 412 000 kr | 444 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 732 000 kr | 543 000 kr | 655 000 kr | 464 000 kr | 460 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fredriksbergsvägen 1 B, 1 tr52147 Falköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är revisionsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69202RevisionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 565 578 kr | 569 032 kr | 619 208 kr | 407 272 kr | 603 594 kr | 412 425 kr | 444 394 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 192 636 kr | 246 503 kr | 246 767 kr | 160 137 kr | 142 657 kr | 3 630 kr |
| Övriga externa kostnader | 150 762 kr | 178 468 kr | 189 059 kr | 592 529 kr | 274 420 kr | 269 931 kr | 210 119 kr |
| Personalkostnader | 757 019 kr | 722 748 kr | 731 508 kr | 542 732 kr | 655 329 kr | 464 320 kr | 460 081 kr |
| Rörelseresultat | -342 203 kr | -139 548 kr | -54 856 kr | -481 222 kr | -166 018 kr | -179 169 kr | -222 176 kr |
| Ränteintäkter | 274 897 kr | 326 253 kr | 303 212 kr | 669 214 kr | 80 403 kr | 271 801 kr | 117 255 kr |
| Räntekostnader | 7 532 kr | 2 038 kr | 3 698 kr | 5 037 kr | 5 856 kr | 5 557 kr | 6 015 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 904 kr | 246 497 kr | 201 192 kr | 243 kr | -11 567 kr | 13 592 kr | -104 337 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -35 148 kr | -62 585 kr | 97 733 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | 22 564 kr | 38 676 kr | 60 038 kr | 0 kr | 3 328 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 1 904 kr | 188 785 kr | 99 931 kr | 37 938 kr | -11 567 kr | 10 264 kr | -104 337 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 087 298 kr | 2 990 383 kr | 3 214 104 kr | 2 939 897 kr | 2 995 008 kr | 2 829 599 kr | 2 636 731 kr |
| Kortfristiga fordringar | 277 744 kr | 113 181 kr | 272 220 kr | 250 126 kr | 874 785 kr | 561 943 kr | 463 802 kr |
| Kassa och bank | 176 899 kr | 340 710 kr | 284 672 kr | 802 268 kr | 274 721 kr | 200 085 kr | 200 025 kr |
| Summa tillgångar | 3 093 298 kr | 2 996 383 kr | 3 220 104 kr | 2 945 897 kr | 3 001 008 kr | 2 835 599 kr | 2 642 731 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 126 070 kr | 2 314 855 kr | 2 414 786 kr | 2 452 724 kr | 2 441 157 kr | 2 260 421 kr | 1 963 553 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 004 166 kr | 2 006 070 kr | 2 194 855 kr | 2 294 786 kr | 2 332 724 kr | 2 130 157 kr | 1 947 890 kr |
| Årets resultat | 1 904 kr | 188 785 kr | 99 931 kr | 37 938 kr | -11 567 kr | 10 264 kr | -104 337 kr |
| Obeskattade reserver | - | 35 148 kr | 97 733 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 541 426 kr | 614 079 kr | 673 866 kr | 442 481 kr | 487 896 kr | 537 692 kr | 618 763 kr |
| Leverantörsskulder | 14 314 kr | 18 632 kr | 15 037 kr | 10 717 kr | 82 104 kr | 14 813 kr | 13 395 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 247 116 kr | 258 973 kr | 254 977 kr | 92 471 kr | 71 399 kr | 162 534 kr | 224 839 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 093 298 kr | 2 996 383 kr | 3 220 104 kr | 2 945 897 kr | 3 001 008 kr | 2 835 599 kr | 2 642 731 kr |
Företrädare
- Ing-Marie K
Undertecknad i Falköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kärrmanders Revision Aktiebolag för organisationsnummer?
Kärrmanders Revision Aktiebolag har organisationsnummer 556658-2291 (5566582291).
Var ligger Kärrmanders Revision Aktiebolag?
Kärrmanders Revision Aktiebolag har sin registrerade adress Fredriksbergsvägen 1 B, 1 tr, 52147 Falköping.
Vilken bransch är Kärrmanders Revision Aktiebolag verksamt i?
Kärrmanders Revision Aktiebolag är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kärrmanders Revision Aktiebolag?
Kärrmanders Revision Aktiebolag hade en nettoomsättning på 444 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kärrmanders Revision Aktiebolag?
Kärrmanders Revision Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Kärrmanders Revision Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Kärrmanders Revision Aktiebolag föreslog en utdelning på 233 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falköping
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-03-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.