GMAB i Säffle AB
GMAB i Säffle AB har organisationsnummer 556658-7662 (5566587662)
Aktiebolag • Org.nr: 556658-7662
Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordonSäffle
Om företaget
GMAB i Säffle AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Säffle. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47820). Sidoverksamheter inkluderar allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar och annan sportverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 24 procent till 1 066 105 kr räkenskapsåret 2025 (862 700 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GMAB i Säffle AB 1 066 105 kr och redovisade ett resultat på 65 445 kr. Rörelsemarginalen var 6,4 procent, över branschens median (median 4,5 procent). Soliditeten var 71,5 procent, över branschens median (median 44,8 procent). Kassalikviditeten var 299,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 138,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 4,5 procent | -0,3 procent till 12,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,1 procent | 4,0 procent | -0,7 procent till 11,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 71,5 procent | 44,8 procent | 21,8 procent till 71,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 299,9 procent | 138,5 procent | 66,5 procent till 283,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,9 procent | 7,9 procent | -9,0 procent till 31,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 066 000 kr | 2 201 000 kr | 1 187 000 kr till 3 472 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 564 000 kr | 492 000 kr | 325 000 kr till 613 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 245 av 431 aktiebolag inom detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon.
- Plats 107 av 260 aktiebolag med säte i Säffle.
- Plats 2 546 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 139 884 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,6 procent | 22,2 procent | 6,4 procent |
| Vinstmarginal | -7,6 procent | 22,2 procent | 6,1 procent |
| Soliditet | 46,1 procent | 70,0 procent | 71,5 procent |
| Kassalikviditet | 29,4 procent | 210,1 procent | 299,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -51,8 procent | 68,1 procent | 20,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 40,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 863 000 kr | 1 066 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 140 000 kr | 564 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvhagsgatan 2966140 Säffle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva service samt ombyggnation med fordon och reservdelsförsäljning samt konsultationer inom motorsportverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 612 764 kr | 862 700 kr | 1 066 105 kr |
| Övriga externa kostnader | 112 567 kr | 106 209 kr | 235 503 kr |
| Personalkostnader | - | 140 468 kr | 563 617 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -46 275 kr | 191 249 kr | 68 102 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 4 kr | -2 550 kr |
| Räntekostnader | 206 kr | 18 kr | 107 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -46 481 kr | 191 235 kr | 65 445 kr |
| Årets resultat | -46 481 kr | 191 235 kr | 65 445 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 194 522 kr | 401 293 kr | 437 534 kr |
| Varulager | 163 689 kr | 148 427 kr | 63 510 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 182 kr | 83 042 kr | 94 380 kr |
| Kassa och bank | 21 651 kr | 169 824 kr | 279 644 kr |
| Summa tillgångar | 194 522 kr | 401 293 kr | 437 534 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 89 682 kr | 280 917 kr | 312 823 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 163 kr | -10 318 kr | 147 378 kr |
| Årets resultat | -46 481 kr | 191 235 kr | 65 445 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 840 kr | 120 376 kr | 124 711 kr |
| Leverantörsskulder | 5 415 kr | 11 933 kr | 5 766 kr |
| Skatteskulder | - | - | 18 850 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 075 kr | 94 381 kr | 83 614 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 194 522 kr | 401 293 kr | 437 534 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva racingsport med personbilar samt försäljning av konsultationer inom racingsporttävlingsverksamhet, bedriva uthyrning av lokaler i fastighet, kunna äga och förvalta fastighet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Säffle.
Företrädare
- Christer G
Undertecknad i Säffle 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GMAB i Säffle AB för organisationsnummer?
GMAB i Säffle AB har organisationsnummer 556658-7662 (5566587662).
Var ligger GMAB i Säffle AB?
GMAB i Säffle AB har sin registrerade adress Älvhagsgatan 29, 66140 Säffle.
Vilken bransch är GMAB i Säffle AB verksamt i?
GMAB i Säffle AB är registrerat i branschen detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GMAB i Säffle AB?
GMAB i Säffle AB hade en nettoomsättning på 1 066 105 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GMAB i Säffle AB?
GMAB i Säffle AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Säffle
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-03-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.