Rehab 2 Performance i Norrköping AB

Rehab 2 Performance i Norrköping AB har organisationsnummer 556658-9239 (5566589239)

Aktiebolag • Org.nr: 556658-9239

Drift av gymanläggningarNorrköping

Aktivt företagVerksamt sedan 2004Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Rehab 2 Performance i Norrköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som drift av gymanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93130). Sidoverksamheter inkluderar fysioterapeutisk verksamhet, annan övrig utbildning och annan övrig utbildning.

Ekonomi

3 457 000 krOmsättning▼ 14 procent
185 175 krÅrets resultat
1.5Antal anställda
28,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 14 procent till 3 457 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 998 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Rehab 2 Performance i Norrköping AB 3 457 000 kr och redovisade ett resultat på 185 175 kr. Rörelsemarginalen var 5,7 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 28,9 procent, under branschens median (median 40,5 procent). Kassalikviditeten var 110,2 procent, under branschens median (median 171,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal5,7 procent4,9 procent-2,0 procent till 15,7 procentöver branschens median
Vinstmarginal5,4 procent4,3 procent-2,9 procent till 15,6 procentöver branschens median
Soliditet28,9 procent40,5 procent17,5 procent till 66,5 procentUnder branschens median
Kassalikviditet110,2 procent171,0 procent90,8 procent till 329,0 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital154,3 procent11,9 procent-11,2 procent till 43,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-13,5 procent4,9 procent-6,2 procent till 20,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd2 305 000 kr1 100 000 kr707 000 kr till 1 587 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd335 000 kr369 000 kr189 000 kr till 520 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 112 av 684 aktiebolag inom drift av gymanläggningar.
  • Plats 6 av 15 aktiebolag inom drift av gymanläggningar med säte i Norrköping.
  • Plats 698 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
  • Plats 1 992 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
  • Plats 51 026 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2021202320242025
Rörelsemarginal-8,8 procent-4,1 procent-5,2 procent5,7 procent
Vinstmarginal-9,0 procent-4,6 procent-5,5 procent5,4 procent
Soliditet20,7 procent11,5 procent-18,0 procent28,9 procent
Kassalikviditet68,0 procent71,6 procent49,7 procent110,2 procent
Avkastning på eget kapital-145,4 procent-172,0 procent-154,3 procent
Omsättningstillväxt--1,2 procent-13,5 procent
Omsättning per anställd3 493 000 kr2 635 000 kr2 221 000 kr2 305 000 kr
Personalkostnad per anställd432 000 kr515 000 kr435 000 kr335 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Ingelstagatan 1
60241 Norrköping

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Ingelstagatan 1 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva sjukvård, sjukgymnastik, friskvård, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2021202320242025
Nettoomsättning3 492 766 kr3 952 012 kr3 997 856 kr3 457 051 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr29 521 kr0 kr-
Råvaror och förnödenheter1 574 477 kr1 637 649 kr1 531 748 kr968 808 kr
Övriga externa kostnader1 646 549 kr1 614 418 kr1 750 313 kr1 626 609 kr
Personalkostnader431 919 kr771 817 kr783 017 kr501 753 kr
Avskrivningar63 393 kr63 393 kr63 393 kr63 392 kr
Rörelseresultat-308 489 kr-162 198 kr-208 816 kr197 965 kr
Ränteintäkter-129 kr135 kr-11 kr
Räntekostnader4 776 kr17 958 kr10 951 kr12 779 kr
Resultat efter finansiella poster-313 265 kr-180 027 kr-219 632 kr185 175 kr
Årets resultat-313 265 kr-180 027 kr-219 632 kr185 175 kr

Balansräkning

Post2021202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar528 301 kr401 515 kr338 122 kr274 730 kr
Materiella anläggningstillgångar528 301 kr401 515 kr338 122 kr274 730 kr
Omsättningstillgångar511 324 kr505 846 kr300 859 kr140 583 kr
Varulager15 000 kr15 000 kr2 000 kr2 500 kr
Kortfristiga fordringar496 324 kr490 846 kr298 859 kr138 065 kr
Kassa och bank0 kr--18 kr
Summa tillgångar1 039 625 kr907 361 kr638 981 kr415 313 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital215 379 kr104 686 kr-114 945 kr119 972 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr130 000 kr
Balanserat resultat428 644 kr184 713 kr4 687 kr-214 946 kr
Årets resultat-313 265 kr-180 027 kr-219 632 kr185 175 kr
Kortfristiga skulder729 451 kr685 404 kr601 774 kr125 285 kr
Leverantörsskulder483 388 kr298 887 kr285 386 kr50 012 kr
Skatteskulder-4 718 kr8 061 kr2 326 kr
Övriga kortfristiga skulder23 580 kr66 150 kr1 837 kr9 985 kr
Summa eget kapital och skulder1 039 625 kr907 361 kr638 981 kr415 313 kr

Företrädare

  • Bengt J
  • Martin J

Undertecknad i Norrköping 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2004-04-02
Registrerat hos Bolagsverket
Rehab 2 Performance i Norrköping AB
2004-04-09
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Rehab 2 Performance i Norrköping AB för organisationsnummer?

Rehab 2 Performance i Norrköping AB har organisationsnummer 556658-9239 (5566589239).

Var ligger Rehab 2 Performance i Norrköping AB?

Rehab 2 Performance i Norrköping AB har sin registrerade adress Ingelstagatan 1, 60241 Norrköping.

Vilken bransch är Rehab 2 Performance i Norrköping AB verksamt i?

Rehab 2 Performance i Norrköping AB är registrerat i branschen drift av gymanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Rehab 2 Performance i Norrköping AB?

Rehab 2 Performance i Norrköping AB hade en nettoomsättning på 3 457 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Rehab 2 Performance i Norrköping AB?

Rehab 2 Performance i Norrköping AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Norrköping
Län
Östergötlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2004-04-02
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar