Läkarhuset MM AB
Läkarhuset MM AB har organisationsnummer 556659-2233 (5566592233)
Aktiebolag • Org.nr: 556659-2233
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdSödertälje
Om företaget
Läkarhuset MM AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Företaget bedriver även verksamhet inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 23 procent till 17 000 kr räkenskapsåret 2025 (22 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Läkarhuset MM AB 17 000 kr och redovisade ett resultat på -25 552 kr. Soliditeten var 83,9 procent, över branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 620,5 procent, över branschens median (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,9 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 620,5 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -35,3 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 979 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 8 av 10 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Södertälje.
- Plats 2 222 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 91 140 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 272 682 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,1 procent | 56,5 procent | 73,2 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 88,1 procent | 56,6 procent | 74,8 procent | - | - |
| Soliditet | 65,6 procent | 54,3 procent | 60,6 procent | 64,3 procent | 83,9 procent |
| Kassalikviditet | 291,0 procent | 219,0 procent | 254,0 procent | 279,8 procent | 620,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,1 procent | 76,1 procent | 63,7 procent | -9,5 procent | -35,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 328,2 procent | -5,8 procent | -48,9 procent | -94,1 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gästgivaregatan 2 , lgh 1403c/o c/o Monis Al-Haider
15171 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda sjuvårdstjänter, framför allt inom allmän- kirurgi samt allmän medicin och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 181 277 kr | 774 981 kr | 729 863 kr | 373 464 kr | 21 600 kr | 17 100 kr |
| Övriga externa kostnader | 26 587 kr | 72 690 kr | 92 224 kr | 132 746 kr | 100 423 kr | 32 745 kr | 42 119 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -26 587 kr | 108 587 kr | 682 757 kr | 412 117 kr | 273 041 kr | -11 145 kr | -25 019 kr |
| Ränteintäkter | 177 kr | 0 kr | - | 898 kr | 6 362 kr | 2 877 kr | 212 kr |
| Räntekostnader | 195 kr | 0 kr | - | 6 kr | 0 kr | 1 017 kr | 745 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -26 605 kr | 108 587 kr | 682 757 kr | 413 009 kr | 279 403 kr | -9 285 kr | -25 552 kr |
| Skatt | - | 3 924 kr | 143 369 kr | 88 691 kr | 58 281 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -26 605 kr | 104 663 kr | 539 388 kr | 324 318 kr | 221 122 kr | -9 285 kr | -25 552 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 227 683 kr | 369 653 kr | 977 670 kr | 784 083 kr | 572 629 kr | 152 334 kr | 86 234 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 4 645 kr | 57 379 kr | 364 066 kr | 21 576 kr | 49 712 kr | 317 kr |
| Kassa och bank | 227 683 kr | 365 008 kr | 920 291 kr | 420 017 kr | 551 053 kr | 102 622 kr | 85 917 kr |
| Summa tillgångar | 227 683 kr | 369 653 kr | 977 670 kr | 784 083 kr | 572 629 kr | 152 334 kr | 86 234 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 227 683 kr | 332 346 kr | 641 734 kr | 426 052 kr | 347 174 kr | 97 889 kr | 72 337 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 154 288 kr | 127 683 kr | 2 346 kr | 1 734 kr | 26 052 kr | 7 174 kr | -2 111 kr |
| Årets resultat | -26 605 kr | 104 663 kr | 539 388 kr | 324 318 kr | 221 122 kr | -9 285 kr | -25 552 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 37 307 kr | 335 936 kr | 358 031 kr | 225 455 kr | 54 445 kr | 13 897 kr |
| Skatteskulder | - | 3 924 kr | 147 293 kr | 228 111 kr | 133 226 kr | 47 985 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 33 383 kr | 188 643 kr | 129 920 kr | 92 229 kr | 6 460 kr | 13 897 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 227 683 kr | 369 653 kr | 977 670 kr | 784 083 kr | 572 629 kr | 152 334 kr | 86 234 kr |
Företrädare
- Monis A (styrelseledamot)
Undertecknad i Södertälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Läkarhuset MM AB för organisationsnummer?
Läkarhuset MM AB har organisationsnummer 556659-2233 (5566592233).
Var ligger Läkarhuset MM AB?
Läkarhuset MM AB har sin registrerade adress Gästgivaregatan 2 , lgh 1403, 15171 Södertälje.
Vilken bransch är Läkarhuset MM AB verksamt i?
Läkarhuset MM AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Läkarhuset MM AB?
Läkarhuset MM AB hade en nettoomsättning på 17 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-04-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.