L-L Matglädje Aktiebolag
L-L Matglädje Aktiebolag har organisationsnummer 556662-0158 (5566620158)
Aktiebolag • Org.nr: 556662-0158
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadFalun
Om företaget
L-L Matglädje Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (11 727 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte L-L Matglädje Aktiebolag 0 kr och redovisade ett resultat på -45 358 kr. Soliditeten var 86,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,9 procent). Kassalikviditeten var 716,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 101,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,0 procent | 33,9 procent | 12,0 procent till 63,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 716,0 procent | 101,4 procent | 48,1 procent till 222,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -27,2 procent | 12,3 procent | -3,3 procent till 42,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 2 665 000 kr | 1 346 000 kr till 4 166 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 15 000 kr | 425 000 kr | 236 000 kr till 547 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 607 av 1 775 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 193 av 215 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | - |
| Soliditet | 36,6 procent | 86,0 procent |
| Kassalikviditet | 157,5 procent | 716,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 49,3 procent | -27,2 procent |
| Omsättning per anställd | 690 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 489 000 kr | 15 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 29279127 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dagligvaruhandel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 727 076 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 375 213 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 2 922 190 kr | 32 589 kr |
| Personalkostnader | 8 321 373 kr | 15 288 kr |
| Avskrivningar | 6 656 kr | - |
| Rörelseresultat | 852 070 kr | -47 877 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 519 kr |
| Räntekostnader | 423 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 851 647 kr | -45 358 kr |
| Skatt | 183 689 kr | - |
| Årets resultat | 667 958 kr | -45 358 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 5 530 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 530 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 3 692 079 kr | 193 875 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 338 025 kr | 100 550 kr |
| Kassa och bank | 1 354 054 kr | 93 325 kr |
| Summa tillgångar | 3 697 609 kr | 193 875 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 353 639 kr | 166 798 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 524 681 kr | 51 156 kr |
| Årets resultat | 667 958 kr | -45 358 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 343 970 kr | 27 077 kr |
| Leverantörsskulder | 8 444 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 501 731 kr | 22 077 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 697 609 kr | 193 875 kr |
Företrädare
- Lena-Lill K
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har L-L Matglädje Aktiebolag för organisationsnummer?
L-L Matglädje Aktiebolag har organisationsnummer 556662-0158 (5566620158).
Var ligger L-L Matglädje Aktiebolag?
L-L Matglädje Aktiebolag har sin registrerade adress Box 292, 79127 Falun.
Vilken bransch är L-L Matglädje Aktiebolag verksamt i?
L-L Matglädje Aktiebolag är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter L-L Matglädje Aktiebolag?
L-L Matglädje Aktiebolag hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har L-L Matglädje Aktiebolag?
L-L Matglädje Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-05-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.