Khera & Partners AB
Khera & Partners AB har organisationsnummer 556662-2709 (5566622709)
Aktiebolag • Org.nr: 556662-2709
Om företaget
Khera & Partners AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enebyberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 58 procent till 1 079 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 554 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Khera & Partners AB 1 079 000 kr och redovisade ett resultat på -19 209 kr. Rörelsemarginalen var -11,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 28,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 186,4 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 186,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -23,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -57,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 079 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 954 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 249 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 973 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 25 620 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 45 923 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 138 899 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,0 procent | 37,7 procent | 18,6 procent | 24,6 procent | -11,4 procent |
| Vinstmarginal | 88,9 procent | 37,7 procent | 19,3 procent | 25,1 procent | -10,4 procent |
| Soliditet | 84,5 procent | 51,6 procent | 41,7 procent | 46,9 procent | 28,4 procent |
| Kassalikviditet | 646,7 procent | 320,6 procent | 310,2 procent | 238,9 procent | 186,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,2 procent | 74,5 procent | 60,7 procent | 83,3 procent | -23,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 689,9 procent | -37,0 procent | 148,0 procent | -57,8 procent |
| Omsättning per anställd | 207 000 kr | 1 635 000 kr | 1 030 000 kr | 2 554 000 kr | 1 079 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 788 000 kr | 626 000 kr | 1 578 000 kr | 954 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gethagsvägen 1018247 Enebyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom IT, coaching, personalutveckling, utbildning och rekrytering ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 999 kr | 206 600 kr | 1 635 050 kr | 1 030 497 kr | 2 553 620 kr | 1 078 685 kr |
| Övriga externa kostnader | 70 943 kr | 22 396 kr | 230 897 kr | 213 273 kr | 348 623 kr | 247 792 kr |
| Personalkostnader | 24 759 kr | 0 kr | 788 297 kr | 625 798 kr | 1 577 882 kr | 953 994 kr |
| Rörelseresultat | -92 703 kr | 184 204 kr | 615 856 kr | 191 426 kr | 627 115 kr | -123 101 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 8 279 kr | 20 215 kr | 10 892 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 41 kr | 12 kr | 240 kr | 5 562 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -92 703 kr | 184 163 kr | 615 844 kr | 199 465 kr | 641 768 kr | -112 209 kr |
| Bokslutsdispositioner | 28 000 kr | 0 kr | -159 781 kr | 0 kr | 15 807 kr | 93 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 25 688 kr | 98 744 kr | 43 871 kr | 157 723 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -64 703 kr | 158 475 kr | 357 319 kr | 155 594 kr | 499 852 kr | -19 209 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 116 312 kr | 322 035 kr | 929 187 kr | 613 796 kr | 1 279 692 kr | 284 321 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 kr | 28 122 kr | 283 584 kr | 164 310 kr | 34 288 kr | 113 237 kr |
| Kassa och bank | 116 284 kr | 293 913 kr | 645 603 kr | 449 486 kr | 1 245 404 kr | 171 084 kr |
| Summa tillgångar | 116 312 kr | 322 035 kr | 929 187 kr | 613 796 kr | 1 279 692 kr | 284 321 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 113 761 kr | 272 236 kr | 479 555 kr | 256 150 kr | 600 002 kr | 80 792 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 78 464 kr | 13 761 kr | 22 236 kr | 556 kr | 150 kr | 1 kr |
| Årets resultat | -64 703 kr | 158 475 kr | 357 319 kr | 155 594 kr | 499 852 kr | -19 209 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | 159 781 kr | 159 781 kr | 143 974 kr | 50 974 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 551 kr | 49 799 kr | 289 851 kr | 197 865 kr | 535 716 kr | 152 555 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | 2 449 kr | 305 278 kr | 3 043 kr |
| Skatteskulder | 2 489 kr | 2 489 kr | 95 545 kr | 112 125 kr | 122 498 kr | 109 511 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 kr | 47 309 kr | 194 305 kr | 83 290 kr | 107 940 kr | 40 001 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 116 312 kr | 322 035 kr | 929 187 kr | 613 796 kr | 1 279 692 kr | 284 321 kr |
Företrädare
- Navin K (ordförande)
- Elisabeth K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Khera & Partners AB för organisationsnummer?
Khera & Partners AB har organisationsnummer 556662-2709 (5566622709).
Var ligger Khera & Partners AB?
Khera & Partners AB har sin registrerade adress Gethagsvägen 10, 18247 Enebyberg.
Vilken bransch är Khera & Partners AB verksamt i?
Khera & Partners AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Khera & Partners AB?
Khera & Partners AB hade en nettoomsättning på 1 079 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Khera & Partners AB?
Khera & Partners AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-05-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.