Benolin Holding AB
Benolin Holding AB har organisationsnummer 556662-4838 (5566624838)
Aktiebolag • Org.nr: 556662-4838
Om företaget
Benolin Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (16 000 kr föregående år).
Ingen försäljning under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Benolin Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på 205 963 kr. Soliditeten var 65,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 38301,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,6 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 38301,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 188 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 220 av 280 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Lund.
- Plats 3 174 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 procent | 99,9 procent | 99,9 procent | 99,2 procent | 65,6 procent |
| Kassalikviditet | 95478,5 procent | 151231,8 procent | 143548,7 procent | 10348,2 procent | 38301,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 79,9 procent | -2,1 procent | -0,5 procent | 3,7 procent | 0,9 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 0 kr | - | 16 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 29 000 kr | 180 000 kr | 19 000 kr | 1 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsgatan 5 lgh 130321154 Malmö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Bergsgatan 5 lgh 1303 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga, driva och utveckla företag, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 16 000 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 5 498 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 8 020 kr |
| Övriga externa kostnader | 75 966 kr | 66 955 kr | 227 816 kr | 104 267 kr | 87 305 kr | 30 153 kr | 20 890 kr |
| Personalkostnader | 11 485 kr | 11 556 kr | 28 841 kr | 179 796 kr | 18 553 kr | 1 215 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 4 361 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -91 812 kr | -78 511 kr | -256 657 kr | -284 063 kr | -100 360 kr | -15 368 kr | -28 910 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 16 579 kr | 112 320 kr | 1 066 837 kr | 138 902 kr |
| Räntekostnader | 1 707 kr | 0 kr | - | - | 4 kr | 0 kr | 51 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -85 697 kr | 1 819 489 kr | 19 046 403 kr | -483 688 kr | -111 914 kr | 1 050 131 kr | 109 620 kr |
| Bokslutsdispositioner | 291 503 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 46 945 kr | 0 kr | - | - | - | 216 419 kr | -96 343 kr |
| Årets resultat | 158 861 kr | 1 819 489 kr | 19 046 403 kr | -483 688 kr | -111 914 kr | 833 712 kr | 205 963 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 329 822 kr | 2 417 822 kr | 3 218 822 kr | 3 097 556 kr | 3 083 059 kr | 3 931 721 kr | 30 354 337 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 329 822 kr | 2 417 822 kr | 3 218 822 kr | 3 097 556 kr | 3 083 059 kr | 3 931 721 kr | 30 354 337 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 641 203 kr | 2 372 699 kr | 20 628 131 kr | 20 257 499 kr | 18 823 535 kr | 18 978 876 kr | 4 590 805 kr |
| Kortfristiga fordringar | 217 490 kr | 777 172 kr | 7 356 208 kr | 53 576 kr | 53 469 kr | 1 161 kr | 2 859 671 kr |
| Kassa och bank | 1 423 713 kr | 1 595 527 kr | 13 271 923 kr | 20 203 923 kr | 18 770 066 kr | 18 977 715 kr | 1 731 134 kr |
| Summa tillgångar | 3 971 025 kr | 4 790 521 kr | 23 846 953 kr | 23 355 055 kr | 21 906 594 kr | 22 910 597 kr | 34 945 142 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 959 455 kr | 4 778 944 kr | 23 825 348 kr | 23 341 660 kr | 21 893 481 kr | 22 727 194 kr | 22 933 156 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 698 594 kr | 2 857 455 kr | 4 676 945 kr | 23 723 348 kr | 21 903 395 kr | 21 791 482 kr | 22 625 193 kr |
| Årets resultat | 158 861 kr | 1 819 489 kr | 19 046 403 kr | -483 688 kr | -111 914 kr | 833 712 kr | 205 963 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 570 kr | 11 577 kr | 21 605 kr | 13 395 kr | 13 113 kr | 183 403 kr | 11 986 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 311 kr | 311 kr | 120 kr | 311 kr | 135 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | 171 242 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 570 kr | 3 576 kr | 13 294 kr | 5 084 kr | 4 992 kr | 3 851 kr | 3 851 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 971 025 kr | 4 790 521 kr | 23 846 953 kr | 23 355 055 kr | 21 906 594 kr | 22 910 597 kr | 34 945 142 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget, med säte i Malmö, registrerades år 2004 och ska äga, driva och utveckla företag, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget äger 100 % av andelarna i Akenine Benolin AB (556982-9095) och Benolin Fastigheter AB (559533-8897).
Företrädare
- Jim N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Benolin Holding AB för organisationsnummer?
Benolin Holding AB har organisationsnummer 556662-4838 (5566624838).
Var ligger Benolin Holding AB?
Benolin Holding AB har sin registrerade adress Bergsgatan 5 lgh 1303, 21154 Malmö.
Vilken bransch är Benolin Holding AB verksamt i?
Benolin Holding AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Benolin Holding AB?
Benolin Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Benolin Holding AB?
Benolin Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.