
Svantes Vilt & Bär AB
Svantes Vilt & Bär AB har organisationsnummer 556663-2294 (5566632294)
Aktiebolag • Org.nr: 556663-2294
Om företaget
Svantes Vilt & Bär AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Harads. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som charkuteri- och annan köttvarutillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10130). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med frukt och grönsaker. På Google Maps är verksamheten listad som butcher shop. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 24 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Svantes Vilt & Bär AB 53 249 000 kr och redovisade ett resultat på 1 907 773 kr. Rörelsemarginalen var 4,4 procent, under branschens median (median 4,5 procent). Soliditeten var 62,8 procent, över branschens median (median 46,2 procent). Kassalikviditeten var 439,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 163,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | 4,5 procent | -0,7 procent till 11,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | 4,1 procent | -1,4 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,8 procent | 46,2 procent | 23,3 procent till 72,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 439,4 procent | 163,8 procent | 76,2 procent till 316,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 procent | 10,8 procent | -6,1 procent till 38,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 550 000 kr | 1 100 000 kr | 699 000 kr till 1 724 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 579 000 kr | 442 000 kr | 290 000 kr till 582 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 av 72 aktiebolag inom charkuteri- och annan köttvarutillverkning.
- Plats 8 av 576 aktiebolag med säte i Boden.
- Plats 84 av 6 825 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 3 088 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edeforsvägen 7396178 Harads
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva slakt och förädling av ren- och älgkött och annat viltkött. Bolaget skall även bedriva handel och förändling av bär och bärprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 53 248 804 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 65 462 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 32 849 605 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 428 154 kr |
| Personalkostnader | 8 689 219 kr |
| Avskrivningar | 2 004 272 kr |
| Rörelseresultat | 2 343 016 kr |
| Ränteintäkter | 60 657 kr |
| Räntekostnader | 260 918 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 436 124 kr |
| Bokslutsdispositioner | -84 582 kr |
| Skatt | 443 769 kr |
| Årets resultat | 1 907 773 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 16 795 530 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 893 111 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 902 419 kr |
| Omsättningstillgångar | 18 119 180 kr |
| Varulager | 6 693 485 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 226 778 kr |
| Kassa och bank | 6 198 917 kr |
| Summa tillgångar | 34 914 710 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 21 941 736 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 19 913 963 kr |
| Årets resultat | 1 907 773 kr |
| Obeskattade reserver | 8 615 844 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 600 463 kr |
| Leverantörsskulder | 670 571 kr |
| Skatteskulder | 167 541 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 750 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 34 914 710 kr |
Företrädare
- Olov R (ordförande)
- Andreas R
- Juan José H
- Ulrika H
Undertecknad i Harads 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svantes Vilt & Bär AB för organisationsnummer?
Svantes Vilt & Bär AB har organisationsnummer 556663-2294 (5566632294).
Var ligger Svantes Vilt & Bär AB?
Svantes Vilt & Bär AB har sin registrerade adress Edeforsvägen 73, 96178 Harads.
Vilken bransch är Svantes Vilt & Bär AB verksamt i?
Svantes Vilt & Bär AB är registrerat i branschen charkuteri- och annan köttvarutillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svantes Vilt & Bär AB?
Svantes Vilt & Bär AB hade en nettoomsättning på 53 249 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svantes Vilt & Bär AB?
Svantes Vilt & Bär AB hade i genomsnitt 15 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svantes Vilt & Bär AB någon utdelning?
Styrelsen i Svantes Vilt & Bär AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Boden
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-06-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.