MEA Futures AB
MEA Futures AB har organisationsnummer 556663-4167 (5566634167)
Aktiebolag • Org.nr: 556663-4167
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareSaltsjöbaden
Om företaget
MEA Futures AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjöbaden. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 945 procent till 1 206 257 kr räkenskapsåret 2025 (115 442 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MEA Futures AB 1 206 257 kr och redovisade ett resultat på 122 727 kr. Rörelsemarginalen var 10,3 procent, under branschens median (median 12,9 procent). Soliditeten var 58,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 409,3 procent, under branschens median (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | 12,9 procent | -17,9 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 29,3 procent | -3,7 procent till 88,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 58,6 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 409,3 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,4 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 944,9 procent | -24,7 procent | -87,1 procent till 8,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 206 000 kr | 83 000 kr | 0 kr till 680 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 761 000 kr | 299 000 kr | 40 000 kr till 631 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 227 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 4 av 68 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Nacka.
- Plats 1 631 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 42 757 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 129 496 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,1 procent | - | - | 5,4 procent | 10,3 procent |
| Vinstmarginal | 32,5 procent | - | - | 6,0 procent | 10,2 procent |
| Soliditet | 18,9 procent | 25,8 procent | 27,3 procent | 38,2 procent | 58,6 procent |
| Kassalikviditet | 301,8 procent | 243,5 procent | 481,8 procent | 617,0 procent | 409,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -302,5 procent | -686,8 procent | -276,5 procent | 6,2 procent | 52,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 161,9 procent | -105,9 procent | - | - | 944,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | -40 000 kr | -22 000 kr | - | 1 206 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 120 000 kr | 262 000 kr | - | 761 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trumpetarevägen 7c/o Hakan Birging
13334 Saltsjöbaden
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Trumpetarevägen 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 256 512 kr | 671 831 kr | -39 669 kr | -22 356 kr | 115 442 kr | 1 206 257 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -105 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 91 867 kr | 111 330 kr | 89 412 kr | 105 157 kr | 71 905 kr | 192 520 kr |
| Personalkostnader | 292 541 kr | 337 936 kr | 120 135 kr | 262 442 kr | 5 176 kr | 760 963 kr |
| Rörelseresultat | -128 001 kr | 222 565 kr | -249 216 kr | -389 955 kr | 6 205 kr | 124 146 kr |
| Ränteintäkter | 15 669 kr | -2 821 kr | -287 kr | 1 698 kr | 3 095 kr | -722 kr |
| Räntekostnader | 1 471 kr | 1 639 kr | 82 kr | 1 227 kr | 2 390 kr | 697 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -113 803 kr | 218 105 kr | -249 585 kr | -289 484 kr | 6 910 kr | 122 727 kr |
| Bokslutsdispositioner | 13 000 kr | -550 000 kr | -465 945 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -100 803 kr | -331 895 kr | -715 530 kr | -289 484 kr | 6 910 kr | 122 727 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 292 498 kr | 298 154 kr | 116 000 kr | 127 732 kr | 97 751 kr | 168 478 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 276 498 kr | 282 154 kr | 100 000 kr | 111 732 kr | 81 751 kr | 152 478 kr |
| Omsättningstillgångar | 131 936 kr | 283 577 kr | 288 402 kr | 255 467 kr | 194 136 kr | 231 528 kr |
| Varulager | 36 686 kr | 177 963 kr | 160 784 kr | 160 784 kr | 128 628 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 123 kr | 0 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kassa och bank | 89 127 kr | 105 614 kr | 102 618 kr | 94 683 kr | 65 508 kr | 231 528 kr |
| Summa tillgångar | 424 434 kr | 581 731 kr | 404 402 kr | 383 199 kr | 291 887 kr | 400 006 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 291 610 kr | 109 716 kr | 104 186 kr | 104 702 kr | 111 612 kr | 234 339 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 292 413 kr | 341 611 kr | 719 716 kr | 294 186 kr | 4 702 kr | 11 612 kr |
| Årets resultat | -100 803 kr | -331 895 kr | -715 530 kr | -289 484 kr | 6 910 kr | 122 727 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 60 560 kr | 35 000 kr | 52 413 kr | 19 652 kr | 10 617 kr | 56 564 kr |
| Leverantörsskulder | 4 694 kr | 0 kr | - | 1 369 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 16 835 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 865 kr | 0 kr | 17 413 kr | 8 283 kr | 617 kr | 29 730 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 424 434 kr | 581 731 kr | 404 402 kr | 383 199 kr | 291 887 kr | 400 006 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver handel med värdepappaer. Bolaget har säte i Stockholm.
Företrädare
- Håkan B (verkställande direktör)
- Pernilla B (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MEA Futures AB för organisationsnummer?
MEA Futures AB har organisationsnummer 556663-4167 (5566634167).
Var ligger MEA Futures AB?
MEA Futures AB har sin registrerade adress Trumpetarevägen 7, 13334 Saltsjöbaden.
Vilken bransch är MEA Futures AB verksamt i?
MEA Futures AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MEA Futures AB?
MEA Futures AB hade en nettoomsättning på 1 206 257 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MEA Futures AB?
MEA Futures AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MEA Futures AB någon utdelning?
Styrelsen i MEA Futures AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-06-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.