Jutnäs Business AB
Jutnäs Business AB har organisationsnummer 556664-3119 (5566643119)
Aktiebolag • Org.nr: 556664-3119
Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderJönköping
Om företaget
Jutnäs Business AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 12 procent till 16 778 592 kr räkenskapsåret 2026 (15 043 830 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Jutnäs Business AB 16 778 592 kr och redovisade ett resultat på 904 403 kr. Rörelsemarginalen var 9,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 34,7 procent, under branschens median (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 27,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 99,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,4 procent | 1,6 procent | -3,5 procent till 8,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 1,4 procent | -4,2 procent till 8,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,7 procent | 48,2 procent | 25,0 procent till 74,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 27,3 procent | 99,6 procent | 32,5 procent till 255,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 procent | 1,3 procent | -17,0 procent till 20,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 11,5 procent | 2,0 procent | -5,4 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 796 000 kr | 1 656 000 kr | 936 000 kr till 2 271 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 514 000 kr | 442 000 kr | 286 000 kr till 560 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 39 av 981 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
- Plats 2 av 13 aktiebolag inom detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder med säte i Jönköping.
- Plats 213 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 446 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 11 900 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 10,2 procent | 4,5 procent | 9,4 procent |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 9,5 procent | 3,9 procent | 9,2 procent |
| Soliditet | 11,4 procent | 20,4 procent | 28,3 procent | 34,7 procent |
| Kassalikviditet | 17,3 procent | 23,9 procent | 27,1 procent | 27,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,1 procent | 52,9 procent | 20,4 procent | 38,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 2,8 procent | - | 11,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 611 000 kr | 2 461 000 kr | 2 507 000 kr | 2 796 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 494 000 kr | 445 000 kr | 491 000 kr | 514 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lantmätargränd 4055320 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsulttjänster i företagsutveckling, försäljning av kläder, möbler och inredningsdetaljer, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 359 831 kr | 14 768 735 kr | 15 043 830 kr | 16 778 592 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 109 748 kr | 3 084 kr | 30 016 kr | 20 697 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 933 950 kr | 2 160 188 kr | 2 361 034 kr | 2 433 244 kr |
| Personalkostnader | 2 717 552 kr | 2 672 803 kr | 2 945 602 kr | 3 086 154 kr |
| Avskrivningar | 103 699 kr | 103 699 kr | 33 642 kr | 33 642 kr |
| Rörelseresultat | 404 051 kr | 1 504 675 kr | 676 147 kr | 1 577 207 kr |
| Ränteintäkter | - | 38 kr | 51 kr | 106 kr |
| Räntekostnader | 98 807 kr | 105 252 kr | 82 751 kr | 35 041 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 305 244 kr | 1 399 461 kr | 593 447 kr | 1 542 272 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | -513 769 kr | -134 358 kr | -381 358 kr |
| Skatt | 51 028 kr | 190 692 kr | 103 994 kr | 256 511 kr |
| Årets resultat | 174 216 kr | 695 000 kr | 355 095 kr | 904 403 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 355 750 kr | 252 051 kr | 131 491 kr | 97 849 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 355 750 kr | 252 051 kr | 131 491 kr | 97 849 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 083 557 kr | 6 178 378 kr | 6 014 211 kr | 6 645 465 kr |
| Varulager | 4 573 788 kr | 5 520 049 kr | 5 395 410 kr | 5 945 210 kr |
| Kortfristiga fordringar | 472 468 kr | 607 530 kr | 584 257 kr | 675 809 kr |
| Kassa och bank | 37 301 kr | 50 799 kr | 34 544 kr | 24 446 kr |
| Summa tillgångar | 5 439 307 kr | 6 430 429 kr | 6 145 702 kr | 6 743 314 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 619 153 kr | 1 314 153 kr | 1 737 779 kr | 2 342 182 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 344 937 kr | 519 153 kr | 1 282 684 kr | 1 337 779 kr |
| Årets resultat | 174 216 kr | 695 000 kr | 355 095 kr | 904 403 kr |
| Obeskattade reserver | 80 000 kr | 593 769 kr | 800 491 kr | 1 181 849 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 944 711 kr | 2 753 814 kr | 2 281 132 kr | 2 563 202 kr |
| Leverantörsskulder | 1 915 580 kr | 1 606 611 kr | 1 217 574 kr | 1 425 319 kr |
| Skatteskulder | 36 149 kr | 143 673 kr | 50 021 kr | 222 510 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 420 992 kr | 551 636 kr | 446 090 kr | 394 437 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 439 307 kr | 6 430 429 kr | 6 145 702 kr | 6 743 314 kr |
Ur årsredovisningen
Under våren 2019 förvärvade man en butik i centrala Jönköping där bolaget idag bedriver försäljning av dam- och herrkläder under namnet Story.
Företrädare
- Anette J
- Fredrik J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jutnäs Business AB för organisationsnummer?
Jutnäs Business AB har organisationsnummer 556664-3119 (5566643119).
Var ligger Jutnäs Business AB?
Jutnäs Business AB har sin registrerade adress Lantmätargränd 40, 55320 Jönköping.
Vilken bransch är Jutnäs Business AB verksamt i?
Jutnäs Business AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jutnäs Business AB?
Jutnäs Business AB hade en nettoomsättning på 16 778 592 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jutnäs Business AB?
Jutnäs Business AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-07-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.