Uppåt Framåt AB
Uppåt Framåt AB har organisationsnummer 556664-7698 (5566647698)
Aktiebolag • Org.nr: 556664-7698
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikGöteborg
Om företaget
Uppåt Framåt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 54 procent till 309 500 kr räkenskapsåret 2025 (201 000 kr föregående år).
Bolagets omsättning och resultat har förbättrats under räkenskapsåret. Den främsta förklaringen är att bolagets konsultarvode har höjts, vilket har medfört ökade intäkter.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Uppåt Framåt AB 309 500 kr och redovisade ett resultat på 184 063 kr. Rörelsemarginalen var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,0 procent). Soliditeten var 25,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 130,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 100,0 procent | 17,0 procent | 1,5 procent till 41,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 100,0 procent | 18,6 procent | 1,9 procent till 45,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,5 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 130,6 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 102,2 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 54,0 procent | -3,0 procent | -38,4 procent till 26,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 615 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 105 av 245 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Göteborg.
- Plats 14 213 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 34 894 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 212 178 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 68,1 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 68,1 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Soliditet | -114,3 procent | -126,6 procent | -77,1 procent | -1,6 procent | 25,5 procent |
| Kassalikviditet | 33,2 procent | 30,3 procent | 38,8 procent | 0,0 procent | 130,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | - | 102,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 36,5 procent | 54,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Slottskogsgatan 85c/o Wigelius
41476 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 46 000 kr | 80 400 kr | 147 200 kr | 201 000 kr | 309 500 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | - | - | - | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 34 466 kr | 28 755 kr | 24 489 kr | 47 029 kr | 0 kr | 10 kr |
| Personalkostnader | 157 704 kr | 0 kr | 61 174 kr | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -192 170 kr | 17 245 kr | -5 263 kr | 100 171 kr | 201 000 kr | 309 490 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -192 170 kr | 17 245 kr | -5 263 kr | 100 171 kr | 201 000 kr | 309 490 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -30 245 kr | -77 520 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 18 690 kr | 47 907 kr |
| Årets resultat | -192 170 kr | 17 245 kr | -5 263 kr | 100 171 kr | 152 065 kr | 184 063 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 63 391 kr | 63 391 kr | 63 391 kr | 63 391 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 63 391 kr | 63 391 kr | 63 391 kr | 63 391 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 139 016 kr | 156 261 kr | 139 016 kr | 139 016 kr | 1 kr | 455 864 kr |
| Kortfristiga fordringar | 138 985 kr | 138 985 kr | 138 985 kr | 138 985 kr | 0 kr | 436 875 kr |
| Kassa och bank | 31 kr | 17 276 kr | 31 kr | 31 kr | 1 kr | 18 989 kr |
| Summa tillgångar | 202 407 kr | 219 652 kr | 202 407 kr | 202 407 kr | 250 001 kr | 705 864 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -268 265 kr | -251 020 kr | -256 283 kr | -156 112 kr | -4 047 kr | 180 016 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -176 095 kr | -368 265 kr | -351 020 kr | -356 283 kr | -256 112 kr | -104 047 kr |
| Årets resultat | -192 170 kr | 17 245 kr | -5 263 kr | 100 171 kr | 152 065 kr | 184 063 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 30 245 kr | 107 765 kr |
| Kortfristiga skulder | 470 672 kr | 470 672 kr | 458 690 kr | 358 519 kr | 223 803 kr | 349 083 kr |
| Leverantörsskulder | 19 532 kr | 19 532 kr | 7 550 kr | 7 550 kr | 205 113 kr | 205 113 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 18 690 kr | 66 597 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 364 140 kr | 364 140 kr | 364 140 kr | 263 969 kr | 0 kr | 77 373 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 202 407 kr | 219 652 kr | 202 407 kr | 202 407 kr | 250 001 kr | 705 864 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget jobbar med konsultverksamhet inom restaurangbranschen.
Företrädare
- John Christoffer W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Uppåt Framåt AB för organisationsnummer?
Uppåt Framåt AB har organisationsnummer 556664-7698 (5566647698).
Var ligger Uppåt Framåt AB?
Uppåt Framåt AB har sin registrerade adress Slottskogsgatan 85, 41476 Göteborg.
Vilken bransch är Uppåt Framåt AB verksamt i?
Uppåt Framåt AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Uppåt Framåt AB?
Uppåt Framåt AB hade en nettoomsättning på 309 500 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-08-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.