Thulesbo Slott AB
Thulesbo Slott AB har organisationsnummer 556665-3902 (5566653902)
Aktiebolag • Org.nr: 556665-3902
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerTvååker
Om företaget
Thulesbo Slott AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tvååker. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 54 procent till 515 000 kr räkenskapsåret 2025 (335 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Thulesbo Slott AB 515 000 kr och redovisade ett resultat på 119 562 kr. Rörelsemarginalen var 37,9 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 78,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 16803,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,9 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,9 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 78,4 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 16803,9 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 53,7 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 975 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 39 av 61 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Varberg.
- Plats 1 224 av 2 149 aktiebolag med säte i Varberg.
- Plats 5 802 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 188 782 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 31,4 procent | 31,9 procent | 11,1 procent | 37,9 procent |
| Vinstmarginal | 4,8 procent | 22,4 procent | 31,1 procent | -16,1 procent | 37,9 procent |
| Soliditet | 91,5 procent | 94,3 procent | 75,6 procent | 77,9 procent | 78,4 procent |
| Kassalikviditet | 4542,6 procent | 5670,4 procent | 2531,0 procent | 2259,0 procent | 16803,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 procent | 4,2 procent | 6,4 procent | -0,1 procent | 3,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | 31,8 procent | 70,0 procent | -66,0 procent | 53,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Angryd 2c/o Ulf von Greiffencrantz
43277 Tvååker
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva investering, förvaltning och utveckling av fast egendom och ägande och förvaltande av lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bestå av management konsult tjänster inom strategi och operations.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 407 668 kr | 439 996 kr | 579 999 kr | 985 888 kr | 334 999 kr | 515 002 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 821 kr | 10 098 kr | 13 247 kr | 3 261 kr | 39 201 kr | 49 340 kr |
| Övriga externa kostnader | 384 981 kr | 428 728 kr | 410 910 kr | 434 521 kr | 97 008 kr | 149 716 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 240 000 kr | 240 000 kr | 219 299 kr |
| Rörelseresultat | 59 508 kr | 21 366 kr | 182 336 kr | 314 628 kr | 37 192 kr | 195 327 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 16 kr | 322 kr | -135 kr | 471 kr |
| Räntekostnader | 410 kr | 489 kr | 278 kr | 7 624 kr | 90 580 kr | 351 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 59 098 kr | 20 877 kr | 129 574 kr | 307 326 kr | -53 523 kr | 195 447 kr |
| Bokslutsdispositioner | 261 000 kr | 111 000 kr | 58 000 kr | -25 000 kr | 50 000 kr | -45 000 kr |
| Skatt | 70 797 kr | 28 879 kr | 50 356 kr | 59 303 kr | 0 kr | 30 885 kr |
| Årets resultat | 249 301 kr | 102 998 kr | 137 218 kr | 223 023 kr | -3 523 kr | 119 562 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 52 500 kr | 52 500 kr | 12 342 kr | 972 342 kr | 732 342 kr | 889 538 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 12 342 kr | 972 342 kr | 732 342 kr | 889 538 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 500 kr | 52 500 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 373 266 kr | 3 357 842 kr | 3 442 707 kr | 3 631 379 kr | 3 729 845 kr | 3 698 371 kr |
| Varulager | 12 342 kr | 12 342 kr | 2 151 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 3 360 924 kr | 3 345 500 kr | 3 440 556 kr | 3 631 379 kr | 3 729 845 kr | 3 698 371 kr |
| Summa tillgångar | 3 425 766 kr | 3 410 342 kr | 3 455 049 kr | 4 603 721 kr | 4 462 187 kr | 4 587 909 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 016 631 kr | 3 119 630 kr | 3 256 847 kr | 3 479 870 kr | 3 476 347 kr | 3 595 909 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 667 330 kr | 2 916 632 kr | 3 019 629 kr | 3 156 847 kr | 3 379 870 kr | 3 376 347 kr |
| Årets resultat | 249 301 kr | 102 998 kr | 137 218 kr | 223 023 kr | -3 523 kr | 119 562 kr |
| Obeskattade reserver | 239 000 kr | 128 000 kr | 70 000 kr | 95 000 kr | 45 000 kr | 90 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 95 268 kr | 73 648 kr | 60 676 kr | 143 475 kr | 165 109 kr | 22 009 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 13 922 kr |
| Skatteskulder | 39 521 kr | 11 667 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 747 kr | 46 981 kr | 45 676 kr | 36 603 kr | 37 009 kr | -113 713 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 425 766 kr | 3 410 342 kr | 3 455 049 kr | 4 603 721 kr | 4 462 187 kr | 4 587 909 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2004 och bedriver sedan dess investering, förvaltning och utveckling av fast egendom och ägande och förvaltande av lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bestå av management konsulttjänster inom strategi och operations.
Omsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år. Detta beror på att tillgångar sålts under räkenskapsåret vilket ökat omsättningen tillfälligt.
Företrädare
- Ulf v (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Thulesbo Slott AB för organisationsnummer?
Thulesbo Slott AB har organisationsnummer 556665-3902 (5566653902).
Var ligger Thulesbo Slott AB?
Thulesbo Slott AB har sin registrerade adress Angryd 2, 43277 Tvååker.
Vilken bransch är Thulesbo Slott AB verksamt i?
Thulesbo Slott AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Thulesbo Slott AB?
Thulesbo Slott AB hade en nettoomsättning på 515 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Varberg
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-08-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.