Biltvätten på Råå AB
Biltvätten på Råå AB har organisationsnummer 556666-1723 (5566661723)
Aktiebolag • Org.nr: 556666-1723
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarÅkersberga
Om företaget
Biltvätten på Råå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 424 211 kr räkenskapsåret 2025 (1 358 076 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Biltvätten på Råå AB 1 424 211 kr och redovisade ett resultat på 385 683 kr. Rörelsemarginalen var 21,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 85,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 372,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,6 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,7 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 372,2 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,9 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 603 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 19 av 31 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Helsingborg.
- Plats 1 503 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 13 196 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 114 956 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,3 procent | 5,5 procent | 7,9 procent | 19,9 procent | 21,0 procent |
| Vinstmarginal | 25,4 procent | 10,4 procent | 14,6 procent | 30,9 procent | 34,6 procent |
| Soliditet | 77,6 procent | 80,0 procent | 80,9 procent | 84,4 procent | 85,7 procent |
| Kassalikviditet | 309,2 procent | 494,5 procent | 364,5 procent | 375,6 procent | 372,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,3 procent | 5,9 procent | 6,2 procent | 12,2 procent | 10,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -7,2 procent | 4,9 procent | -0,5 procent | -3,8 procent | 4,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rydnäsvägen 618463 Åkersberga
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Rydnäsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bilvårdsanläggning, fastighets- och kapitalförvaltning samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 331 536 kr | 1 458 040 kr | 1 352 352 kr | 1 418 596 kr | 1 411 983 kr | 1 358 076 kr | 1 424 211 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 16 943 kr | 61 183 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 77 583 kr | 80 766 kr | 58 641 kr | 62 596 kr | 59 850 kr | 48 713 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 752 247 kr | 746 993 kr | 842 704 kr | 1 184 782 kr | 1 175 758 kr | 910 985 kr | 895 311 kr |
| Personalkostnader | 76 596 kr | 76 315 kr | 88 836 kr | 5 196 kr | 6 405 kr | 7 536 kr | 7 536 kr |
| Avskrivningar | 91 888 kr | 123 049 kr | 101 616 kr | 104 617 kr | 119 590 kr | 120 409 kr | 78 610 kr |
| Rörelseresultat | 333 222 kr | 430 917 kr | 260 555 kr | 78 348 kr | 111 563 kr | 270 433 kr | 298 472 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 16 kr | 761 kr | 595 kr | 75 486 kr |
| Räntekostnader | 41 129 kr | 36 035 kr | 36 045 kr | 36 719 kr | 36 007 kr | 36 189 kr | 35 844 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 343 070 kr | 464 184 kr | 343 773 kr | 147 474 kr | 206 744 kr | 419 307 kr | 492 320 kr |
| Bokslutsdispositioner | -5 423 kr | -240 794 kr | 101 333 kr | 47 889 kr | 10 442 kr | 28 540 kr | 0 kr |
| Skatt | 69 602 kr | 47 811 kr | 91 700 kr | 40 376 kr | 44 599 kr | 59 722 kr | 106 637 kr |
| Årets resultat | 268 045 kr | 175 579 kr | 353 406 kr | 154 987 kr | 172 587 kr | 388 125 kr | 385 683 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 852 622 kr | 2 642 980 kr | 2 765 620 kr | 2 661 003 kr | 2 948 374 kr | 3 407 315 kr | 3 796 895 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 650 032 kr | 609 983 kr | 478 367 kr | 373 750 kr | 459 990 kr | 339 581 kr | 299 511 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 202 590 kr | 2 032 997 kr | 2 287 253 kr | 2 287 253 kr | 2 488 384 kr | 3 067 734 kr | 3 497 384 kr |
| Omsättningstillgångar | 993 649 kr | 255 383 kr | 427 482 kr | 629 417 kr | 518 440 kr | 373 746 kr | 376 964 kr |
| Varulager | - | - | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 20 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 862 kr | 117 897 kr | 71 947 kr | 85 837 kr | 182 160 kr | 183 035 kr | 79 614 kr |
| Kassa och bank | 904 787 kr | 137 486 kr | 345 535 kr | 533 580 kr | 326 280 kr | 170 711 kr | 297 350 kr |
| Summa tillgångar | 2 846 271 kr | 2 898 363 kr | 3 193 102 kr | 3 290 420 kr | 3 466 814 kr | 3 781 061 kr | 4 173 859 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 947 878 kr | 2 123 458 kr | 2 476 864 kr | 2 631 851 kr | 2 804 438 kr | 3 192 563 kr | 3 578 246 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 579 833 kr | 1 847 879 kr | 2 023 458 kr | 2 376 864 kr | 2 531 851 kr | 2 704 438 kr | 3 092 563 kr |
| Årets resultat | 268 045 kr | 175 579 kr | 353 406 kr | 154 987 kr | 172 587 kr | 388 125 kr | 385 683 kr |
| Obeskattade reserver | 141 738 kr | 382 532 kr | 281 199 kr | 233 310 kr | 222 868 kr | 194 328 kr | 194 328 kr |
| Kortfristiga skulder | 456 655 kr | 92 373 kr | 135 039 kr | 125 259 kr | 139 508 kr | 94 170 kr | 101 285 kr |
| Leverantörsskulder | 414 168 kr | 48 462 kr | 55 954 kr | 44 122 kr | 85 776 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 11 746 kr | 0 kr | - | - | 8 601 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 092 kr | 15 465 kr | 16 164 kr | 29 419 kr | 13 613 kr | 7 222 kr | 54 587 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 846 271 kr | 2 898 363 kr | 3 193 102 kr | 3 290 420 kr | 3 466 814 kr | 3 781 061 kr | 4 173 859 kr |
Företrädare
- Marcus K (ordförande)
- Harald K
- Andreas K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Biltvätten på Råå AB för organisationsnummer?
Biltvätten på Råå AB har organisationsnummer 556666-1723 (5566661723).
Var ligger Biltvätten på Råå AB?
Biltvätten på Råå AB har sin registrerade adress Rydnäsvägen 6, 18463 Åkersberga.
Vilken bransch är Biltvätten på Råå AB verksamt i?
Biltvätten på Råå AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Biltvätten på Råå AB?
Biltvätten på Råå AB hade en nettoomsättning på 1 424 211 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-09-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.