Bexonline AB
Bexonline AB har organisationsnummer 556666-4156 (5566664156)
Aktiebolag • Org.nr: 556666-4156
Om företaget
Bexonline AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 6 003 323 kr räkenskapsåret 2025 (7 290 040 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bexonline AB 6 003 323 kr och redovisade ett resultat på -555 494 kr. Rörelsemarginalen var -9,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 100,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,0 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,3 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,7 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 100,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3486,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,7 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 201 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 928 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 562 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 7 av 187 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Nacka.
- Plats 242 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 9 661 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 31 285 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 2,2 procent | 1,6 procent | 2,7 procent | -9,0 procent |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 2,0 procent | 1,5 procent | 2,5 procent | -9,3 procent |
| Soliditet | 13,5 procent | 11,4 procent | 16,8 procent | 21,3 procent | 0,7 procent |
| Kassalikviditet | 112,5 procent | 112,5 procent | 118,8 procent | 127,1 procent | 100,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,6 procent | 41,6 procent | 22,4 procent | 25,5 procent | -3486,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,7 procent | 7,4 procent | -6,4 procent | -10,5 procent | -17,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 620 000 kr | 1 740 000 kr | 1 629 000 kr | 1 458 000 kr | 1 201 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 893 000 kr | 901 000 kr | 908 000 kr | 883 000 kr | 928 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Smedjegatan 613154 Nacka
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Smedjegatan 6 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rörelse direkt eller indirekt genom dotterbolag med konsultation, programutveckling, försäljning inom IT, handel med värdepapper samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 517 550 kr | 8 098 569 kr | 8 701 107 kr | 8 144 665 kr | 7 290 040 kr | 6 003 323 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 244 504 kr | 316 410 kr | 339 209 kr | 421 133 kr | 399 749 kr | 251 157 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 345 278 kr | 2 200 045 kr | 2 815 105 kr | 2 755 796 kr | 1 760 095 kr | 605 785 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 559 877 kr | 1 457 656 kr | 1 480 712 kr | 1 113 307 kr | 1 321 078 kr | 1 537 408 kr |
| Personalkostnader | 4 146 451 kr | 4 463 483 kr | 4 506 165 kr | 4 539 953 kr | 4 413 237 kr | 4 639 755 kr |
| Avskrivningar | 46 650 kr | 43 775 kr | 43 775 kr | 7 080 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 663 798 kr | 250 020 kr | 194 559 kr | 134 247 kr | 194 735 kr | -538 765 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 870 kr | 1 102 kr | 352 kr |
| Räntekostnader | 19 384 kr | 24 450 kr | 19 907 kr | 15 047 kr | 10 611 kr | 17 081 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 644 414 kr | 225 570 kr | 174 654 kr | 120 070 kr | 185 226 kr | -555 494 kr |
| Skatt | 139 296 kr | 50 072 kr | 36 993 kr | 24 672 kr | 39 778 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 505 118 kr | 175 498 kr | 137 661 kr | 95 398 kr | 145 448 kr | -555 494 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 94 630 kr | 50 855 kr | 7 080 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 94 630 kr | 50 855 kr | 7 080 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 4 563 726 kr | 3 610 106 kr | 2 905 505 kr | 2 534 061 kr | 2 677 884 kr | 2 249 467 kr |
| Varulager | - | 46 238 kr | 0 kr | 28 800 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 810 434 kr | 2 027 116 kr | 1 183 582 kr | 1 051 218 kr | 1 278 742 kr | 1 570 413 kr |
| Kassa och bank | 2 753 292 kr | 1 536 752 kr | 1 721 923 kr | 1 454 043 kr | 1 399 142 kr | 679 054 kr |
| Summa tillgångar | 4 658 356 kr | 3 660 961 kr | 2 912 585 kr | 2 534 061 kr | 2 677 884 kr | 2 249 467 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 817 423 kr | 492 920 kr | 330 582 kr | 425 980 kr | 571 427 kr | 15 933 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 212 305 kr | 217 422 kr | 92 921 kr | 230 582 kr | 325 979 kr | 471 427 kr |
| Årets resultat | 505 118 kr | 175 498 kr | 137 661 kr | 95 398 kr | 145 448 kr | -555 494 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 840 933 kr | 3 168 041 kr | 2 582 003 kr | 2 108 081 kr | 2 106 457 kr | 2 233 534 kr |
| Leverantörsskulder | 515 871 kr | 458 041 kr | 367 137 kr | 385 242 kr | 487 415 kr | 140 832 kr |
| Skatteskulder | 148 916 kr | 90 722 kr | 0 kr | - | 12 505 kr | 54 748 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 328 234 kr | 571 832 kr | 596 724 kr | 393 837 kr | 409 660 kr | 352 329 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 658 356 kr | 3 660 961 kr | 2 912 585 kr | 2 534 061 kr | 2 677 884 kr | 2 249 467 kr |
Ur årsredovisningen
Perfect It BeX AB har bedrivit verksamhet sedan 2006. Företaget har specialiserat sig på utveckling av webapplikationer för order, logistik, ekonomi och butiksförsäljning. Sedan 2010 ligger fokus på affärs- och retailsystemet BeX® som är ett system för handelsverksamhet i digital och fysisk miljö. BeX® Online innehåller funktioner för försäljning, logistik, inköp och ekonomi. Till BeX® Online finns även BeX® Retail med moduler för butikskassa, returhantering, värdebeviskampanjer m m för sällanköpshandeln.
Vid räkenskapsårets utgång hade bolaget, till följd av resultatet för december månad, förbrukat mer än hälften av det registrerade aktiekapitalet, vilket innebar att det förelåg kapitalbrist. Under våren 2026 har aktieägartillskott tillförts bolaget och kapitalbristen har därigenom återställts. Styrelsen kommer att upprätta kontrollbalansräkning i enlighet med aktiebolagslagens bestämmelser för att formellt pröva om det egna kapitalet återställts. Styrelsen följer fortlöpande bolagets finansiella ställning och kommer vid behov att vidta ytterligare åtgärder för att säkerställa bolagets fortsatta drift.
Företrädare
- Jimmy B
- Hampus W (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bexonline AB för organisationsnummer?
Bexonline AB har organisationsnummer 556666-4156 (5566664156).
Var ligger Bexonline AB?
Bexonline AB har sin registrerade adress Smedjegatan 6, 13154 Nacka.
Vilken bransch är Bexonline AB verksamt i?
Bexonline AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bexonline AB?
Bexonline AB hade en nettoomsättning på 6 003 323 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bexonline AB?
Bexonline AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-09-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.