GMP Livsmedelssäkerhet AB
GMP Livsmedelssäkerhet AB har organisationsnummer 556670-7906 (5566707906)
Aktiebolag • Org.nr: 556670-7906
Konsultverksamhet avseende företags organisationLöddeköpinge
Om företaget
GMP Livsmedelssäkerhet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Löddeköpinge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 207 000 kr räkenskapsåret 2025 (183 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GMP Livsmedelssäkerhet AB 207 000 kr och redovisade ett resultat på 18 865 kr. Rörelsemarginalen var 8,9 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 57,3 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 234,2 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 234,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 207 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 146 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 894 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 264 av 484 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Lund.
- Plats 2 350 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 26 632 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 227 034 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | -21,4 procent | 18,1 procent | 2,0 procent | 8,9 procent |
| Vinstmarginal | 10,7 procent | -21,1 procent | 18,8 procent | 2,2 procent | 9,2 procent |
| Soliditet | 66,7 procent | 71,8 procent | 76,0 procent | 57,3 procent | 57,3 procent |
| Kassalikviditet | 300,7 procent | 354,9 procent | 417,4 procent | 234,3 procent | 234,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,8 procent | -25,6 procent | 21,7 procent | 3,2 procent | 14,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,4 procent | -24,4 procent | -27,0 procent | 22,8 procent | 13,1 procent |
| Omsättning per anställd | 270 000 kr | 204 000 kr | 149 000 kr | 183 000 kr | 207 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 166 000 kr | 166 000 kr | 39 000 kr | 133 000 kr | 146 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kronhjortsvägen 5c/o Annette Jörgensen
24652 Löddeköpinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utbildnings- och konsultverksamhet inom livsmedelshantering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 214 185 kr | 204 447 kr | 269 842 kr | 204 026 kr | 148 879 kr | 182 756 kr | 207 482 kr |
| Övriga externa kostnader | 78 588 kr | 71 290 kr | 74 581 kr | 81 556 kr | 82 504 kr | 45 897 kr | 43 320 kr |
| Personalkostnader | 140 644 kr | 175 243 kr | 165 932 kr | 166 101 kr | 39 451 kr | 133 237 kr | 145 657 kr |
| Rörelseresultat | -5 047 kr | -42 086 kr | 29 329 kr | -43 631 kr | 26 924 kr | 3 622 kr | 18 505 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 329 kr | 885 kr | 659 kr | 360 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | - | 21 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 047 kr | -42 086 kr | 29 329 kr | -43 302 kr | 27 809 kr | 4 260 kr | 18 865 kr |
| Årets resultat | -5 047 kr | -42 086 kr | 29 329 kr | -43 302 kr | 27 809 kr | 4 260 kr | 18 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 315 200 kr | 305 257 kr | 318 765 kr | 235 961 kr | 168 700 kr | 231 261 kr | 231 493 kr |
| Kortfristiga fordringar | 38 922 kr | 56 408 kr | 56 477 kr | 53 890 kr | 54 902 kr | 25 132 kr | 114 004 kr |
| Kassa och bank | 276 278 kr | 248 849 kr | 262 288 kr | 182 071 kr | 113 798 kr | 206 129 kr | 117 489 kr |
| Summa tillgångar | 315 200 kr | 305 257 kr | 318 765 kr | 235 961 kr | 168 700 kr | 231 261 kr | 231 493 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 225 528 kr | 183 443 kr | 212 772 kr | 169 470 kr | 128 279 kr | 132 539 kr | 132 654 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 575 kr | 125 529 kr | 83 443 kr | 112 772 kr | 470 kr | 28 279 kr | 13 789 kr |
| Årets resultat | -5 047 kr | -42 086 kr | 29 329 kr | -43 302 kr | 27 809 kr | 4 260 kr | 18 865 kr |
| Kortfristiga skulder | 89 672 kr | 121 814 kr | 105 993 kr | 66 491 kr | 40 421 kr | 98 722 kr | 98 839 kr |
| Leverantörsskulder | 17 965 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 4 366 kr | 4 366 kr | 4 366 kr | 4 366 kr | 4 366 kr | 4 366 kr | 4 366 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 840 kr | 76 436 kr | 94 127 kr | 54 625 kr | 6 471 kr | 72 272 kr | 82 502 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 315 200 kr | 305 257 kr | 318 765 kr | 235 961 kr | 168 700 kr | 231 261 kr | 231 493 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Kävlinge Kommun, bedriver utbildnings- och konsultverksamhet inom livsmedelshantering och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Annette J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GMP Livsmedelssäkerhet AB för organisationsnummer?
GMP Livsmedelssäkerhet AB har organisationsnummer 556670-7906 (5566707906).
Var ligger GMP Livsmedelssäkerhet AB?
GMP Livsmedelssäkerhet AB har sin registrerade adress Kronhjortsvägen 5, 24652 Löddeköpinge.
Vilken bransch är GMP Livsmedelssäkerhet AB verksamt i?
GMP Livsmedelssäkerhet AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GMP Livsmedelssäkerhet AB?
GMP Livsmedelssäkerhet AB hade en nettoomsättning på 207 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har GMP Livsmedelssäkerhet AB?
GMP Livsmedelssäkerhet AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår GMP Livsmedelssäkerhet AB någon utdelning?
Styrelsen i GMP Livsmedelssäkerhet AB föreslog en utdelning på 10 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-11-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.