Silentium Västerås AB

Silentium Västerås AB har organisationsnummer 556671-2344 (5566712344)

Aktiebolag • Org.nr: 556671-2344

CallcenterverksamhetVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2004Godkänd för F-skattRegistrerad arbetsgivare★★★★★ 5.0 (1 recensioner)

Om företaget

Silentium Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som callcenterverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 82200).

Kontaktuppgifter

Hemsida: www.silentium.se

Ekonomi

27 259 612 krOmsättning▲ 13 procent
154 186 krÅrets resultat
46Antal anställda
15,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2024.

Omsättningen ökade 13 procent till 27 259 612 kr räkenskapsåret 2024 (24 182 618 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2024 omsatte Silentium Västerås AB 27 259 612 kr och redovisade ett resultat på 154 186 kr. Rörelsemarginalen var 6,8 procent, över branschens median (median 6,8 procent). Soliditeten var 15,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,7 procent). Kassalikviditeten var 118,4 procent, under branschens median (median 177,6 procent).

Nyckeltal 2024BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal6,8 procent6,8 procent-1,6 procent till 15,4 procentöver branschens median
Vinstmarginal6,8 procent5,9 procent-1,7 procent till 15,5 procentöver branschens median
Soliditet15,5 procent44,7 procent18,5 procent till 72,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet118,4 procent177,6 procent112,3 procent till 307,4 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital11,9 procent14,8 procent-7,0 procent till 60,3 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd593 000 kr734 000 kr317 000 kr till 1 385 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd316 000 kr407 000 kr194 000 kr till 605 000 krUnder branschens median

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222024
Rörelsemarginal-2,7 procent6,8 procent
Vinstmarginal-2,7 procent6,8 procent
Soliditet14,1 procent15,5 procent
Kassalikviditet115,9 procent118,4 procent
Avkastning på eget kapital-81,7 procent11,9 procent
Omsättning per anställd504 000 kr593 000 kr
Personalkostnad per anställd291 000 kr316 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kopparbergsvägen 6
72213 Västerås

Bolag på samma adress

25 andra bolag har Kopparbergsvägen 6 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet skall vara telemarketing med inriktning mot besöksbokning, telefonförsäljning, kundvård och marknadsundersökningar.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222024
Nettoomsättning24 182 618 kr27 259 612 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr12 068 kr
Övriga externa kostnader10 811 174 kr10 890 351 kr
Personalkostnader13 963 200 kr14 538 032 kr
Avskrivningar49 172 kr0 kr
Rörelseresultat-640 928 kr1 843 297 kr
Ränteintäkter-889 kr
Räntekostnader229 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster-641 157 kr1 844 186 kr
Bokslutsdispositioner0 kr-1 690 000 kr
Skatt0 kr0 kr
Årets resultat-641 157 kr154 186 kr

Balansräkning

Post20222024
Tillgångar
Anläggningstillgångar25 711 kr-
Materiella anläggningstillgångar25 711 kr-
Omsättningstillgångar5 542 754 kr8 329 789 kr
Kortfristiga fordringar5 026 237 kr8 019 941 kr
Kassa och bank516 517 kr309 848 kr
Summa tillgångar5 568 465 kr8 329 789 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital784 769 kr1 294 263 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat1 325 926 kr1 040 077 kr
Årets resultat-641 157 kr154 186 kr
Kortfristiga skulder4 783 696 kr7 035 526 kr
Leverantörsskulder86 865 kr73 939 kr
Skatteskulder0 kr-
Övriga kortfristiga skulder513 351 kr460 238 kr
Summa eget kapital och skulder5 568 465 kr8 329 789 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2004 och arbetar sedan dess med besöksbokning, kundservice och försäljning mot både privatpersoner och företag. De största kunderna återfinns bland banker, försäkringsbolag och telekombolag.
Väsentliga händelser under året
Vi ser att kunder som på grund av det rådande marknads- och omvärldsläget varit försiktiga och skjutit på sina aktiviteter nu åter köper telemarketing. Det tillsammans med en satsning på mer högförädlade tjänster har gjort att både omsättning och lönsamhet har ökat under 2024. Den omställning av verksamheten som ledningen gjorde under 2023 för att anpassa sig utefter volymvariationer och öka flexibilitet har också gynnat resultatet.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Det oroliga läget i omvärlden har en fortsatt påverkan på hela världsekonomin och marknaden är ytterst osäker. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att kunna möta rådande förhållanden.

Företrädare

  • Johan T (styrelseledamot)
  • Stefan L (styrelseordförande)
  • Magnus F (styrelseledamot)
  • Kenneth G (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2004-11-26
Registrerat hos Bolagsverket
Silentium Västerås AB
2004-12-02
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Silentium Västerås AB för organisationsnummer?

Silentium Västerås AB har organisationsnummer 556671-2344 (5566712344).

Var ligger Silentium Västerås AB?

Silentium Västerås AB har sin registrerade adress Kopparbergsvägen 6, 72213 Västerås.

Vilken bransch är Silentium Västerås AB verksamt i?

Silentium Västerås AB är registrerat i branschen callcenterverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Silentium Västerås AB?

Silentium Västerås AB hade en nettoomsättning på 27 259 612 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Silentium Västerås AB?

Silentium Västerås AB hade i genomsnitt 46 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Avregistrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2004-11-26
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Tjänster

🅿️ Handikapparkering♿ Rullstolsanpassad entré

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar