Stina Oral Hälsa AB
Stina Oral Hälsa AB har organisationsnummer 556671-9513 (5566719513)
Aktiebolag • Org.nr: 556671-9513
Om företaget
Stina Oral Hälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lerum. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stina Oral Hälsa AB 0 kr och redovisade ett resultat på 37 524 kr. Soliditeten var 88,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 394,8 procent, över branschens median (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,6 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 394,8 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 128 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 11 av 12 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Lerum.
- Plats 1 239 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,6 procent | 95,4 procent | 94,9 procent | 88,6 procent |
| Kassalikviditet | 3484,4 procent | 3191,9 procent | 1664,8 procent | 394,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 procent | 0,6 procent | -0,9 procent | 1,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Samuel Bagges väg 3644332 Lerum
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Samuel Bagges väg 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandvård, hälso- och sjukvård, utbildning inom dessa områden, handel och förvaltning med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 000 kr | 1 960 kr | 2 180 kr | 5 341 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | 0 kr |
| Rörelseresultat | -4 000 kr | -1 960 kr | -2 180 kr | -5 341 kr |
| Ränteintäkter | 29 kr | 20 851 kr | 18 284 kr | 1 597 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -3 971 kr | 18 891 kr | -25 164 kr | 37 524 kr |
| Skatt | - | - | 3 687 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -3 971 kr | 18 891 kr | -28 851 kr | 37 524 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 509 516 kr | 1 509 516 kr | 2 168 248 kr | 2 209 516 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 509 516 kr | 1 509 516 kr | 2 168 248 kr | 2 209 516 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 156 909 kr | 1 975 799 kr | 1 091 903 kr | 1 088 159 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 394 kr | 29 923 kr | 30 529 kr | 30 878 kr |
| Kassa och bank | 2 127 515 kr | 1 945 876 kr | 1 061 374 kr | 1 057 281 kr |
| Summa tillgångar | 3 666 425 kr | 3 485 315 kr | 3 260 151 kr | 3 297 675 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 504 524 kr | 3 323 415 kr | 3 094 563 kr | 2 922 087 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 408 495 kr | 3 204 524 kr | 3 023 414 kr | 2 784 563 kr |
| Årets resultat | -3 971 kr | 18 891 kr | -28 851 kr | 37 524 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 61 901 kr | 61 900 kr | 65 588 kr | 275 588 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 3 687 kr | 3 687 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 901 kr | 61 901 kr | 61 901 kr | 271 901 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 666 425 kr | 3 485 315 kr | 3 260 151 kr | 3 297 675 kr |
Företrädare
- Stina S
Undertecknad i Lerum 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stina Oral Hälsa AB för organisationsnummer?
Stina Oral Hälsa AB har organisationsnummer 556671-9513 (5566719513).
Var ligger Stina Oral Hälsa AB?
Stina Oral Hälsa AB har sin registrerade adress Samuel Bagges väg 36, 44332 Lerum.
Vilken bransch är Stina Oral Hälsa AB verksamt i?
Stina Oral Hälsa AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stina Oral Hälsa AB?
Stina Oral Hälsa AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Stina Oral Hälsa AB någon utdelning?
Styrelsen i Stina Oral Hälsa AB föreslog en utdelning på 322 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.