
itsnillet AB
itsnillet AB har organisationsnummer 556672-0982 (5566720982)
Aktiebolag • Org.nr: 556672-0982
Om företaget
itsnillet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Johanneshov. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning. På Google Maps är verksamheten listad som it-konsult. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 16 procent till 46 140 000 kr räkenskapsåret 2026 (39 923 795 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte itsnillet AB 46 140 000 kr och redovisade ett resultat på 4 311 242 kr. Rörelsemarginalen var 11,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 26,5 procent). Soliditeten var 33,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 149,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 388,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,7 procent | 26,5 procent | 12,0 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 11,8 procent | 27,4 procent | 13,5 procent till 43,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,3 procent | 69,0 procent | 50,7 procent till 86,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 149,2 procent | 388,5 procent | 230,9 procent till 802,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 65,1 procent | 27,0 procent | 0,7 procent till 58,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 15,6 procent | 0,1 procent | -22,1 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 076 000 kr | 1 276 000 kr | 695 000 kr till 1 777 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 946 000 kr | 770 000 kr | 421 000 kr till 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 83 av 9 643 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 34 av 2 551 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 845 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 1 195 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 3 658 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,8 procent | 11,7 procent |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | 11,8 procent |
| Soliditet | 26,7 procent | 33,3 procent |
| Kassalikviditet | 135,3 procent | 149,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 49,5 procent | 65,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,6 procent |
| Omsättning per anställd | 3 071 000 kr | 3 076 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 020 000 kr | 946 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arenavägen 27 , 5tr12177 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet med försäljning av datautrustning, programmering och drift av nätverk samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 923 795 kr | 46 140 132 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 672 kr | 185 200 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 487 164 kr | 3 483 272 kr |
| Personalkostnader | 13 257 600 kr | 14 191 888 kr |
| Avskrivningar | 122 710 kr | 46 653 kr |
| Rörelseresultat | 2 730 565 kr | 5 406 359 kr |
| Ränteintäkter | 16 699 kr | - |
| Räntekostnader | 271 kr | 1 724 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 746 993 kr | 5 452 533 kr |
| Skatt | 638 266 kr | 1 141 291 kr |
| Årets resultat | 2 108 727 kr | 4 311 242 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 92 894 kr | 46 241 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 574 kr | 46 241 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 15 838 162 kr | 19 858 084 kr |
| Varulager | 45 955 kr | 42 845 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 175 800 kr | 11 127 266 kr |
| Kassa och bank | 6 616 407 kr | - |
| Summa tillgångar | 15 931 056 kr | 19 904 325 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 4 259 034 kr | 6 620 276 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 049 307 kr | 2 208 034 kr |
| Årets resultat | 2 108 727 kr | 4 311 242 kr |
| Kortfristiga skulder | 11 672 022 kr | 13 284 049 kr |
| Leverantörsskulder | 2 432 803 kr | 2 522 283 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 231 105 kr | 1 686 580 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 931 056 kr | 19 904 325 kr |
Företrädare
- Göran B (extern vd)
- Johan A (ordförande)
- Anders M
- Anders J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har itsnillet AB för organisationsnummer?
itsnillet AB har organisationsnummer 556672-0982 (5566720982).
Var ligger itsnillet AB?
itsnillet AB har sin registrerade adress Arenavägen 27 , 5tr, 12177 Johanneshov.
Vilken bransch är itsnillet AB verksamt i?
itsnillet AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter itsnillet AB?
itsnillet AB hade en nettoomsättning på 46 140 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har itsnillet AB?
itsnillet AB hade i genomsnitt 15 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår itsnillet AB någon utdelning?
Styrelsen i itsnillet AB föreslog en utdelning på 4 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.