Franqly + SNAP AB
Franqly + SNAP AB har organisationsnummer 556672-3903 (5566723903)
Aktiebolag • Org.nr: 556672-3903
Om företaget
Franqly + SNAP AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar investmentverksamhet, partihandel med drycker och partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Franqly + SNAP AB 0 kr och redovisade ett resultat på -29 492 kr. Soliditeten var 66,2 procent, över branschens median (median 64,1 procent). Kassalikviditeten var 746,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 315,1 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,2 procent | 64,1 procent | 42,5 procent till 85,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 746,5 procent | 315,1 procent | 160,9 procent till 726,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,4 procent | 13,4 procent | -2,4 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,5 procent | 38,6 procent | 48,0 procent | 66,2 procent |
| Kassalikviditet | 2212,6 procent | 510,0 procent | 2822,3 procent | 746,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -14,2 procent | -6,7 procent | 55,9 procent | -4,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kammakargatan 21c/o c/o Madelene Ulfberg
11160 Stockholm
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Kammakargatan 21 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning, marknadsföring, kommunikation och affärsutveckling med särskild inriktning på livsmedel, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 833 kr | 5 671 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 42 810 kr | 22 222 kr | 25 832 kr | 29 346 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -42 141 kr | -20 668 kr | -25 832 kr | -29 346 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 kr |
| Räntekostnader | 402 kr | 0 kr | - | 148 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -42 543 kr | -20 668 kr | 391 768 kr | -29 492 kr |
| Skatt | 4 202 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -46 745 kr | -20 668 kr | 391 768 kr | -29 492 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 727 527 kr | 992 527 kr | 300 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 727 527 kr | 992 527 kr | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 639 694 kr | 71 404 kr | 465 672 kr | 712 967 kr |
| Kortfristiga fordringar | 142 054 kr | 26 626 kr | 25 365 kr | 46 467 kr |
| Kassa och bank | 497 640 kr | 44 778 kr | 440 307 kr | 666 500 kr |
| Summa tillgångar | 639 694 kr | 798 931 kr | 1 458 199 kr | 1 012 967 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 329 451 kr | 308 784 kr | 700 552 kr | 670 774 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 276 196 kr | 229 452 kr | 208 784 kr | 600 266 kr |
| Årets resultat | -46 745 kr | -20 668 kr | 391 768 kr | -29 492 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 911 kr | 14 000 kr | 16 500 kr | 95 508 kr |
| Leverantörsskulder | 13 910 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 80 227 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 639 694 kr | 798 931 kr | 1 458 199 kr | 1 012 967 kr |
Företrädare
- Madelene U (verkställande direktör)
Undertecknad i Västerås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Franqly + SNAP AB för organisationsnummer?
Franqly + SNAP AB har organisationsnummer 556672-3903 (5566723903).
Var ligger Franqly + SNAP AB?
Franqly + SNAP AB har sin registrerade adress Kammakargatan 21, 11160 Stockholm.
Vilken bransch är Franqly + SNAP AB verksamt i?
Franqly + SNAP AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Franqly + SNAP AB?
Franqly + SNAP AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Föreslår Franqly + SNAP AB någon utdelning?
Styrelsen i Franqly + SNAP AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2023.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.