Vintervaara AB
Vintervaara AB har organisationsnummer 556672-4018 (5566724018)
Aktiebolag • Org.nr: 556672-4018
Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordonStockholm
Om företaget
Vintervaara AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46189). Sidoverksamheter inkluderar provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror och provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 1 261 965 kr räkenskapsåret 2025 (984 200 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vintervaara AB 1 261 965 kr och redovisade ett resultat på 188 609 kr. Rörelsemarginalen var 18,7 procent, över branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 90,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 57,5 procent). Kassalikviditeten var 1070,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,7 procent | 7,1 procent | -2,8 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,3 procent | 7,1 procent | -2,8 procent till 27,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 90,7 procent | 57,5 procent | 21,7 procent till 82,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1070,6 procent | 233,7 procent | 98,4 procent till 534,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,1 procent | 4,5 procent | -15,8 procent till 29,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 28,2 procent | -4,6 procent | -26,9 procent till 27,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 55 av 219 aktiebolag inom provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon.
- Plats 12 av 37 aktiebolag inom provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon med säte i Stockholm.
- Plats 23 127 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 41 396 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 125 689 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,6 procent | -4,0 procent | 20,7 procent | -1,1 procent | 18,7 procent |
| Vinstmarginal | -7,7 procent | -4,0 procent | 20,8 procent | -0,4 procent | 19,3 procent |
| Soliditet | 84,9 procent | 79,4 procent | 91,6 procent | 93,3 procent | 90,7 procent |
| Kassalikviditet | 664,4 procent | 465,0 procent | 1158,7 procent | 1459,6 procent | 1070,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -9,8 procent | -7,6 procent | 22,9 procent | -0,5 procent | 18,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -24,9 procent | 37,7 procent | -2,3 procent | -19,3 procent | 28,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hallandsgatan 3811857 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hallandsgatan 38 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av alla typer av inrednings- produkter, barn- och vuxenkläder, övriga textilier samt guld- och silvervaror samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 206 675 kr | 906 031 kr | 1 247 239 kr | 1 218 943 kr | 984 200 kr | 1 261 965 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 105 720 kr | 43 058 kr | 6 078 kr | 1 091 kr | 153 176 kr | 74 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 106 507 kr | 95 285 kr | 239 780 kr | 239 227 kr | 154 254 kr | 246 388 kr |
| Övriga externa kostnader | 453 346 kr | 373 165 kr | 429 957 kr | 406 717 kr | 465 768 kr | 599 271 kr |
| Personalkostnader | 448 844 kr | 549 939 kr | 624 175 kr | 312 235 kr | 517 030 kr | 168 721 kr |
| Avskrivningar | - | - | 8 327 kr | 8 327 kr | 8 327 kr | 8 327 kr |
| Rörelseresultat | 302 884 kr | -69 300 kr | -50 103 kr | 251 786 kr | -10 912 kr | 236 599 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 1 281 kr | 7 300 kr | 6 485 kr |
| Räntekostnader | 120 kr | 417 kr | 200 kr | 111 kr | 660 kr | 127 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 302 764 kr | -69 717 kr | -50 303 kr | 252 956 kr | -4 272 kr | 242 957 kr |
| Skatt | 71 617 kr | 0 kr | - | 56 518 kr | 0 kr | 54 348 kr |
| Årets resultat | 231 147 kr | -69 717 kr | -50 303 kr | 196 438 kr | -4 272 kr | 188 609 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 33 307 kr | 24 980 kr | 16 654 kr | 8 327 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 33 307 kr | 24 980 kr | 16 654 kr | 8 327 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 001 082 kr | 837 973 kr | 800 350 kr | 911 677 kr | 898 618 kr | 1 140 523 kr |
| Kortfristiga fordringar | 209 397 kr | 249 759 kr | 198 531 kr | 115 088 kr | 253 544 kr | 184 791 kr |
| Kassa och bank | 672 793 kr | 452 822 kr | 446 927 kr | 623 697 kr | 454 182 kr | 748 340 kr |
| Summa tillgångar | 1 001 082 kr | 837 973 kr | 833 657 kr | 936 657 kr | 915 272 kr | 1 148 850 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 781 559 kr | 711 842 kr | 661 539 kr | 857 977 kr | 853 705 kr | 1 042 315 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 448 412 kr | 679 559 kr | 609 842 kr | 559 539 kr | 755 977 kr | 751 706 kr |
| Årets resultat | 231 147 kr | -69 717 kr | -50 303 kr | 196 438 kr | -4 272 kr | 188 609 kr |
| Kortfristiga skulder | 219 523 kr | 126 131 kr | 172 118 kr | 78 680 kr | 61 567 kr | 106 535 kr |
| Leverantörsskulder | 29 896 kr | 19 814 kr | 12 919 kr | 10 493 kr | 2 367 kr | 4 682 kr |
| Skatteskulder | 64 759 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 032 kr | 82 837 kr | 133 045 kr | 41 060 kr | 35 161 kr | 86 854 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 001 082 kr | 837 973 kr | 833 657 kr | 936 657 kr | 915 272 kr | 1 148 850 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av heminredningsprodukter, Med säte i Stockholm.
Företrädare
- Catherine Helena K (styrelseledamot)
- Leif Gunnar S (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vintervaara AB för organisationsnummer?
Vintervaara AB har organisationsnummer 556672-4018 (5566724018).
Var ligger Vintervaara AB?
Vintervaara AB har sin registrerade adress Hallandsgatan 38, 11857 Stockholm.
Vilken bransch är Vintervaara AB verksamt i?
Vintervaara AB är registrerat i branschen provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vintervaara AB?
Vintervaara AB hade en nettoomsättning på 1 261 965 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.