Renica Group AB
Renica Group AB har organisationsnummer 556672-4950 (5566724950)
Aktiebolag • Org.nr: 556672-4950
Om företaget
Renica Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 30 procent till 972 238 kr räkenskapsåret 2026 (1 387 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Renica Group AB 972 238 kr och redovisade ett resultat på 14 147 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,9 procent). Soliditeten var 93,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 536,0 procent, över branschens median (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,5 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 536,0 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -29,9 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 972 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 721 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 767 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 228 av 607 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Göteborg.
- Plats 9 910 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 24 483 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 147 472 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,9 procent | 44,1 procent | 35,6 procent | 28,0 procent | 0,5 procent |
| Vinstmarginal | 130,1 procent | 126,5 procent | 130,1 procent | 58,0 procent | 2,8 procent |
| Soliditet | 87,7 procent | 88,6 procent | 94,2 procent | 93,4 procent | 93,5 procent |
| Kassalikviditet | 276,6 procent | 241,1 procent | 100,1 procent | 607,5 procent | 536,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 procent | 26,2 procent | 19,3 procent | 4,5 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 24,6 procent | 5,5 procent | -10,1 procent | - | -29,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 437 000 kr | - | 1 363 000 kr | 1 387 000 kr | 972 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 651 000 kr | - | 735 000 kr | 854 000 kr | 721 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyrskeppsvägen 30Ac/o Andreas Blom
42340 Torslanda
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Fyrskeppsvägen 30A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultationer inom ekonomi, handel med kemtekniska produkter samt handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 153 100 kr | 1 437 017 kr | 1 516 102 kr | 1 363 402 kr | 1 387 000 kr | 972 238 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 111 909 kr | 0 kr | - | - | 119 245 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 138 098 kr | 175 817 kr | 113 781 kr | 92 673 kr | 264 089 kr | 246 404 kr |
| Personalkostnader | 463 194 kr | 651 497 kr | 682 028 kr | 734 536 kr | 854 447 kr | 721 340 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 51 343 kr | 51 344 kr | 51 344 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 663 717 kr | 558 360 kr | 668 949 kr | 484 849 kr | 387 709 kr | 4 494 kr |
| Ränteintäkter | 3 140 kr | 111 462 kr | 24 365 kr | 92 kr | 4 763 kr | 29 042 kr |
| Räntekostnader | 84 353 kr | 105 kr | 793 kr | 2 252 kr | 6 729 kr | 6 735 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 882 504 kr | 1 869 717 kr | 1 917 521 kr | 1 774 180 kr | 804 384 kr | 26 801 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -120 000 kr | -100 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 84 264 kr | 129 872 kr | 149 644 kr | 65 973 kr | 67 532 kr | 12 654 kr |
| Årets resultat | 1 798 240 kr | 1 739 845 kr | 1 767 877 kr | 1 588 207 kr | 636 852 kr | 14 147 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 818 800 kr | 4 197 176 kr | 5 519 497 kr | 8 356 953 kr | 11 087 913 kr | 11 654 021 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 205 376 kr | 154 032 kr | 102 688 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 818 800 kr | 3 991 800 kr | 5 365 465 kr | 8 254 265 kr | 11 087 913 kr | 11 654 021 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 939 828 kr | 2 152 105 kr | 2 100 860 kr | 389 602 kr | 3 995 729 kr | 3 425 093 kr |
| Kortfristiga fordringar | 188 163 kr | 254 371 kr | 249 909 kr | 201 737 kr | 233 612 kr | 112 912 kr |
| Kassa och bank | 646 310 kr | 1 897 734 kr | 1 850 951 kr | 187 865 kr | 147 972 kr | 36 164 kr |
| Summa tillgångar | 5 758 628 kr | 6 349 281 kr | 7 620 357 kr | 8 746 555 kr | 15 083 642 kr | 15 079 114 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 5 331 336 kr | 5 571 181 kr | 6 749 058 kr | 8 237 265 kr | 14 085 930 kr | 14 100 077 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 433 096 kr | 3 731 336 kr | 4 881 181 kr | 6 549 058 kr | 13 349 078 kr | 13 985 930 kr |
| Årets resultat | 1 798 240 kr | 1 739 845 kr | 1 767 877 kr | 1 588 207 kr | 636 852 kr | 14 147 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 120 000 kr | 340 000 kr | 340 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 427 292 kr | 778 100 kr | 871 299 kr | 389 290 kr | 657 712 kr | 639 037 kr |
| Leverantörsskulder | 903 kr | 0 kr | - | 3 493 kr | 1 338 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 84 264 kr | 214 136 kr | 194 552 kr | 0 kr | 31 469 kr | 7 425 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 339 125 kr | 560 965 kr | 673 747 kr | 382 797 kr | 616 905 kr | 623 613 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 758 628 kr | 6 349 281 kr | 7 620 357 kr | 8 746 555 kr | 15 083 642 kr | 15 079 114 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har säte i Göteborg och bedriver konsultation inom ekonomi.
Företrädare
- Andreas B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Renica Group AB för organisationsnummer?
Renica Group AB har organisationsnummer 556672-4950 (5566724950).
Var ligger Renica Group AB?
Renica Group AB har sin registrerade adress Fyrskeppsvägen 30A, 42340 Torslanda.
Vilken bransch är Renica Group AB verksamt i?
Renica Group AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Renica Group AB?
Renica Group AB hade en nettoomsättning på 972 238 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Renica Group AB?
Renica Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.