Mat & Möt1 AB
Mat & Möt1 AB har organisationsnummer 556672-6419 (5566726419)
Aktiebolag • Org.nr: 556672-6419
Om företaget
Mat & Möt1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nyköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 1 787 058 kr räkenskapsåret 2025 (1 962 921 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mat & Möt1 AB 1 787 058 kr och redovisade ett resultat på 216 048 kr. Rörelsemarginalen var 15,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 76,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 412,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,2 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,5 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 412,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 59,5 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -9,0 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 787 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 581 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 964 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 19 av 31 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Nyköping.
- Plats 440 av 1 555 aktiebolag med säte i Nyköping.
- Plats 2 225 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 94 511 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 9,6 procent | 7,8 procent | 17,8 procent | 15,2 procent |
| Vinstmarginal | 11,8 procent | 9,5 procent | 7,9 procent | 17,8 procent | 15,2 procent |
| Soliditet | 61,1 procent | 71,1 procent | 70,0 procent | 77,1 procent | 76,5 procent |
| Kassalikviditet | 327,9 procent | 320,0 procent | 297,1 procent | 421,8 procent | 412,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,7 procent | 57,5 procent | 36,6 procent | 70,9 procent | 59,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,6 procent | 5,8 procent | -9,9 procent | 3,9 procent | -9,0 procent |
| Omsättning per anställd | 991 000 kr | 1 048 000 kr | 945 000 kr | 1 963 000 kr | 1 787 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 427 000 kr | 468 000 kr | 421 000 kr | 613 000 kr | 581 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gasverksvägen 961135 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang-, event- och cateringverksamhet samt försäljning av presentartiklar, inredning, delikatessprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 997 968 kr | 1 931 595 kr | 1 981 912 kr | 2 096 438 kr | 1 889 415 kr | 1 962 921 kr | 1 787 058 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 679 673 kr | 675 668 kr | 679 063 kr | 734 188 kr | 665 198 kr | 720 671 kr | 664 045 kr |
| Övriga externa kostnader | 228 367 kr | 230 738 kr | 215 020 kr | 225 957 kr | 233 407 kr | 278 996 kr | 270 021 kr |
| Personalkostnader | 897 183 kr | 908 691 kr | 854 801 kr | 936 083 kr | 842 894 kr | 613 442 kr | 580 936 kr |
| Avskrivningar | 1 196 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 191 549 kr | 116 498 kr | 233 028 kr | 200 210 kr | 147 916 kr | 349 812 kr | 272 056 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 005 kr | 498 kr | 49 kr |
| Räntekostnader | 29 kr | 2 kr | 0 kr | 1 078 kr | 85 kr | 145 kr | 15 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 191 520 kr | 116 496 kr | 233 028 kr | 199 132 kr | 148 836 kr | 350 165 kr | 272 090 kr |
| Bokslutsdispositioner | -49 804 kr | 0 kr | - | 51 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 33 253 kr | 29 238 kr | 51 854 kr | 55 611 kr | 34 495 kr | 75 577 kr | 56 042 kr |
| Årets resultat | 108 463 kr | 87 258 kr | 181 174 kr | 194 521 kr | 114 341 kr | 274 588 kr | 216 048 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 502 505 kr | 477 304 kr | 480 653 kr | 476 081 kr | 446 829 kr | 501 901 kr | 474 856 kr |
| Varulager | 21 500 kr | 27 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr | 48 000 kr | 18 000 kr | 15 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 69 982 kr | 76 631 kr | 20 402 kr | 45 611 kr | 78 171 kr | 26 141 kr | 15 411 kr |
| Kassa och bank | 411 023 kr | 373 673 kr | 425 251 kr | 395 470 kr | 320 658 kr | 457 760 kr | 444 445 kr |
| Summa tillgångar | 502 505 kr | 477 304 kr | 480 653 kr | 476 081 kr | 446 829 kr | 501 901 kr | 474 856 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 225 306 kr | 312 564 kr | 293 738 kr | 338 260 kr | 312 601 kr | 387 189 kr | 363 237 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 16 843 kr | 125 306 kr | 12 564 kr | 43 739 kr | 98 260 kr | 12 601 kr | 47 189 kr |
| Årets resultat | 108 463 kr | 87 258 kr | 181 174 kr | 194 521 kr | 114 341 kr | 274 588 kr | 216 048 kr |
| Obeskattade reserver | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 226 199 kr | 113 740 kr | 135 915 kr | 137 821 kr | 134 228 kr | 114 712 kr | 111 620 kr |
| Leverantörsskulder | 59 131 kr | 48 211 kr | 26 311 kr | 15 600 kr | 25 296 kr | 9 036 kr | 1 406 kr |
| Skatteskulder | - | - | 1 390 kr | 5 740 kr | 0 kr | 17 924 kr | 9 002 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 167 068 kr | 65 529 kr | 108 214 kr | 116 481 kr | 108 932 kr | 87 752 kr | 100 534 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 502 505 kr | 477 304 kr | 480 653 kr | 476 081 kr | 446 829 kr | 501 901 kr | 474 856 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver lunchservering samt catering och festarrangemang.Bolaget har sitt säte i Nyköping.
Företrädare
- Mats A (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mat & Möt1 AB för organisationsnummer?
Mat & Möt1 AB har organisationsnummer 556672-6419 (5566726419).
Var ligger Mat & Möt1 AB?
Mat & Möt1 AB har sin registrerade adress Gasverksvägen 9, 61135 Nyköping.
Vilken bransch är Mat & Möt1 AB verksamt i?
Mat & Möt1 AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mat & Möt1 AB?
Mat & Möt1 AB hade en nettoomsättning på 1 787 058 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mat & Möt1 AB?
Mat & Möt1 AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mat & Möt1 AB någon utdelning?
Styrelsen i Mat & Möt1 AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nyköping
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.