Denim Agents i Sverige AB
Denim Agents i Sverige AB har organisationsnummer 556673-6756 (5566736756)
Aktiebolag • Org.nr: 556673-6756
Om företaget
Denim Agents i Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jönköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 22 års verksamhet sedan 2004. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 394 000 kr räkenskapsåret 2025 (335 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Denim Agents i Sverige AB 394 000 kr och redovisade ett resultat på 388 863 kr. Rörelsemarginalen var 98,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var -1806,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 121,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,6 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 98,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -1806,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 121,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 17,6 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 394 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 890 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 215 av 420 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Jönköping.
- Plats 2 602 av 4 144 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 5 541 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 201 915 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 99,4 procent | 99,6 procent | 98,8 procent | 98,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 99,5 procent | 100,0 procent | 99,1 procent | 98,7 procent |
| Soliditet | -29687,4 procent | -4209,7 procent | -2865,0 procent | -2226,0 procent | -1806,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 150,0 procent | 133,0 procent | 135,7 procent | 121,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | 50,0 procent | 11,7 procent | 17,6 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 200 000 kr | - | 335 000 kr | 394 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rektangelvägen 8655625 Jönköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rektangelvägen 86 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel och konsultverksamhet inom sko- och klädesbranschen, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 172 000 kr | 134 000 kr | 0 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 335 351 kr | 393 936 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 60 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 424 kr | 7 344 kr | 1 302 kr | 1 300 kr | 1 302 kr | 4 381 kr | 5 346 kr |
| Rörelseresultat | 170 576 kr | 126 656 kr | 58 698 kr | 198 700 kr | 298 698 kr | 330 970 kr | 388 590 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 042 kr | 1 468 kr | 273 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 0 kr | 8 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 170 572 kr | 126 656 kr | 58 690 kr | 198 700 kr | 299 740 kr | 332 438 kr | 388 863 kr |
| Årets resultat | 170 572 kr | 126 656 kr | 58 690 kr | 198 700 kr | 299 740 kr | 332 438 kr | 388 863 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 61 958 kr | 84 703 kr | 11 305 kr | 75 005 kr | 99 745 kr | 113 447 kr | 118 272 kr |
| Kortfristiga fordringar | 40 008 kr | 40 008 kr | 0 kr | 31 250 kr | 31 250 kr | 41 264 kr | 31 258 kr |
| Kassa och bank | 21 950 kr | 44 695 kr | 11 305 kr | 43 755 kr | 68 495 kr | 72 183 kr | 87 014 kr |
| Summa tillgångar | 61 958 kr | 84 703 kr | 11 305 kr | 75 005 kr | 99 745 kr | 113 447 kr | 118 272 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -3 541 511 kr | -3 414 855 kr | -3 356 165 kr | -3 157 465 kr | -2 857 725 kr | -2 525 287 kr | -2 136 424 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 812 083 kr | -3 641 511 kr | -3 514 855 kr | -3 456 165 kr | -3 257 465 kr | -2 957 725 kr | -2 625 287 kr |
| Årets resultat | 170 572 kr | 126 656 kr | 58 690 kr | 198 700 kr | 299 740 kr | 332 438 kr | 388 863 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 999 kr | 132 088 kr | 0 kr | 50 000 kr | 75 000 kr | 83 614 kr | 97 474 kr |
| Leverantörsskulder | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 42 999 kr | 32 088 kr | 0 kr | 50 000 kr | 75 000 kr | 83 614 kr | 97 474 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 61 958 kr | 84 703 kr | 11 305 kr | 75 005 kr | 99 745 kr | 113 447 kr | 118 272 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet. Enligt upprättad kontrollbalansräkning ABL 25:13 är aktiekapitalet förbrukat. Styrelsen har beslutat att bedriva verksamheten vidare med personligt ansvar. Då det i dagsläget inte finns några fasta kostnader i bolaget bedömer styrelsen att det finns positiva framtidsutsikter för bolaget. Bolagets kostnader har minskat väsentligt varför intäkterna i framtiden väsentligen kommer överstiga kostnaderna.
Företrädare
- Elin S (styrelseledamot)
Undertecknad i Jönköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Denim Agents i Sverige AB för organisationsnummer?
Denim Agents i Sverige AB har organisationsnummer 556673-6756 (5566736756).
Var ligger Denim Agents i Sverige AB?
Denim Agents i Sverige AB har sin registrerade adress Rektangelvägen 86, 55625 Jönköping.
Vilken bransch är Denim Agents i Sverige AB verksamt i?
Denim Agents i Sverige AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Denim Agents i Sverige AB?
Denim Agents i Sverige AB hade en nettoomsättning på 394 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Denim Agents i Sverige AB?
Denim Agents i Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2004-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.