Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB har organisationsnummer 556676-0186 (5566760186)
Aktiebolag • Org.nr: 556676-0186
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerKumla
Om företaget
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kumla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 3 706 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 764 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB 3 706 000 kr och redovisade ett resultat på -7 810 841 kr. Rörelsemarginalen var -92,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 85,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 156,7 procent, över branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -92,2 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -210,8 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,9 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 156,7 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -19,7 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,5 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 706 000 kr | 1 067 000 kr | 526 000 kr till 2 082 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 645 000 kr | 355 000 kr | 116 000 kr till 574 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 720 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Kumla.
- Plats 55 av 435 aktiebolag med säte i Kumla.
- Plats 984 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 47 937 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -75,5 procent | -92,2 procent |
| Vinstmarginal | 43,4 procent | -210,8 procent |
| Soliditet | 92,2 procent | 85,9 procent |
| Kassalikviditet | 393,9 procent | 156,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 procent | -19,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,5 procent |
| Omsättning per anställd | 3 764 000 kr | 3 706 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 729 000 kr | 645 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mexivägen 169275 Kumla
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Mexivägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighets- och värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 763 969 kr | 3 706 007 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 901 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 803 822 kr | 6 433 684 kr |
| Personalkostnader | 728 904 kr | 644 525 kr |
| Avskrivningar | 33 619 kr | 43 119 kr |
| Rörelseresultat | -2 841 672 kr | -3 415 321 kr |
| Ränteintäkter | 2 147 752 kr | 2 480 838 kr |
| Räntekostnader | 306 788 kr | 266 530 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 634 754 kr | -7 810 841 kr |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | 1 634 754 kr | -7 810 841 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 39 436 208 kr | 36 003 377 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 136 778 kr | 93 659 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 39 299 430 kr | 35 909 718 kr |
| Omsättningstillgångar | 17 520 706 kr | 10 208 580 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 454 790 kr | 6 059 099 kr |
| Kassa och bank | 2 065 916 kr | 4 149 481 kr |
| Summa tillgångar | 56 956 914 kr | 46 211 957 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 52 508 715 kr | 39 697 874 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 50 773 961 kr | 47 408 715 kr |
| Årets resultat | 1 634 754 kr | -7 810 841 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 448 199 kr | 6 514 083 kr |
| Leverantörsskulder | 92 457 kr | 157 087 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 898 284 kr | 5 977 862 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 56 956 914 kr | 46 211 957 kr |
Företrädare
- Linda L
Undertecknad i Kumla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB för organisationsnummer?
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB har organisationsnummer 556676-0186 (5566760186).
Var ligger Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB?
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB har sin registrerade adress Mexivägen 1, 69275 Kumla.
Vilken bransch är Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB verksamt i?
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB?
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 3 706 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB?
Pontus & Partner i Örebro Förvaltning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kumla
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-02-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.