Inventura AB
Inventura AB har organisationsnummer 556676-6019 (5566766019)
Aktiebolag • Org.nr: 556676-6019
Om företaget
Inventura AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 1 689 028 kr räkenskapsåret 2026 (1 591 255 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Inventura AB 1 689 028 kr och redovisade ett resultat på 543 007 kr. Rörelsemarginalen var 40,8 procent, över branschens median (median 24,1 procent). Soliditeten var 86,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 728,9 procent, över branschens median (median 364,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,8 procent | 24,1 procent | 9,3 procent till 41,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 40,7 procent | 25,4 procent | 10,9 procent till 45,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 86,3 procent | 65,2 procent | 48,3 procent till 83,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 728,9 procent | 364,5 procent | 215,2 procent till 781,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 63,4 procent | 26,2 procent | 1,1 procent till 58,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,1 procent | -1,7 procent | -22,1 procent till 13,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 689 000 kr | 1 211 000 kr | 779 000 kr till 1 646 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 833 000 kr | 701 000 kr | 341 000 kr till 907 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 294 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 108 av 423 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Stockholm.
- Plats 18 328 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 32 291 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 99 510 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 35,5 procent | 45,5 procent | 41,7 procent | 40,8 procent |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | -15,3 procent | 46,1 procent | 42,5 procent | 40,7 procent |
| Soliditet | 81,9 procent | 81,0 procent | 79,1 procent | 81,8 procent | 86,3 procent |
| Kassalikviditet | 553,9 procent | 526,9 procent | 478,1 procent | 549,2 procent | 728,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 procent | -53,8 procent | 65,6 procent | 56,8 procent | 63,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 6,8 procent | -11,4 procent | 22,0 procent | -2,2 procent | 6,1 procent |
| Omsättning per anställd | 753 000 kr | 667 000 kr | 1 627 000 kr | 1 591 000 kr | 1 689 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 446 000 kr | 415 000 kr | 760 000 kr | 785 000 kr | 833 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Parmmätargatan 22c/o C/o Frank Herrmann
11224 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Parmmätargatan 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva produktutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget tillhandahåller tjänster inom produktutveckling och produktion av tekniska systemprodukter. Verksamheten innefattar tjänster inom konstruktion, prototypframtagning, produktionsteknik, projektledning, utbildning, beräkning och uthyrning av program inom området mekanik, elektronik och programvaror.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 300 014 kr | 1 410 252 kr | 1 505 476 kr | 1 333 833 kr | 1 626 836 kr | 1 591 255 kr | 1 689 028 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 kr | 0 kr | 191 523 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 4 059 kr | 0 kr | 395 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 325 971 kr | 312 543 kr | 355 263 kr | 222 493 kr | 126 809 kr | 142 180 kr | 166 692 kr |
| Personalkostnader | 657 920 kr | 717 984 kr | 891 946 kr | 829 550 kr | 760 232 kr | 785 148 kr | 832 527 kr |
| Avskrivningar | 5 278 kr | 5 439 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 306 786 kr | 374 292 kr | 257 872 kr | 473 313 kr | 739 795 kr | 663 927 kr | 689 809 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 33 kr | 0 kr | 10 615 kr | 14 988 kr | 249 kr |
| Räntekostnader | 62 947 kr | 3 765 kr | 1 838 kr | 480 kr | 60 kr | 2 719 kr | 2 969 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 243 839 kr | 370 527 kr | 256 067 kr | -204 550 kr | 750 350 kr | 676 196 kr | 687 089 kr |
| Bokslutsdispositioner | -60 900 kr | 60 900 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 39 147 kr | 234 744 kr | 53 520 kr | 97 827 kr | 154 582 kr | 139 855 kr | 144 082 kr |
| Årets resultat | 143 792 kr | 196 683 kr | 202 547 kr | -302 377 kr | 595 768 kr | 536 341 kr | 543 007 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 5 439 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 439 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 621 679 kr | 906 272 kr | 1 054 603 kr | 693 426 kr | 1 147 607 kr | 1 154 062 kr | 993 199 kr |
| Kortfristiga fordringar | 174 292 kr | 160 650 kr | 551 276 kr | 506 601 kr | 551 137 kr | 544 378 kr | 559 241 kr |
| Kassa och bank | 447 387 kr | 745 622 kr | 503 327 kr | 186 825 kr | 596 470 kr | 609 684 kr | 433 958 kr |
| Summa tillgångar | 627 118 kr | 906 272 kr | 1 054 603 kr | 693 426 kr | 1 147 607 kr | 1 154 062 kr | 993 199 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 464 972 kr | 661 656 kr | 864 203 kr | 561 826 kr | 907 594 kr | 943 935 kr | 856 942 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 221 180 kr | 364 973 kr | 561 656 kr | 764 203 kr | 211 826 kr | 307 594 kr | 213 935 kr |
| Årets resultat | 143 792 kr | 196 683 kr | 202 547 kr | -302 377 kr | 595 768 kr | 536 341 kr | 543 007 kr |
| Obeskattade reserver | 60 900 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 101 246 kr | 244 616 kr | 190 400 kr | 131 600 kr | 240 013 kr | 210 127 kr | 136 257 kr |
| Leverantörsskulder | 9 345 kr | 16 270 kr | 25 098 kr | 14 232 kr | 15 707 kr | 17 656 kr | 23 442 kr |
| Skatteskulder | - | 24 596 kr | 15 965 kr | 10 807 kr | 111 869 kr | 80 935 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 85 150 kr | 108 699 kr | 141 106 kr | 98 330 kr | 104 206 kr | 103 305 kr | 104 584 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 627 118 kr | 906 272 kr | 1 054 603 kr | 693 426 kr | 1 147 607 kr | 1 154 062 kr | 993 199 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets ska bedriva produktutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget tillhandahåller
Företrädare
- Frank H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inventura AB för organisationsnummer?
Inventura AB har organisationsnummer 556676-6019 (5566766019).
Var ligger Inventura AB?
Inventura AB har sin registrerade adress Parmmätargatan 22, 11224 Stockholm.
Vilken bransch är Inventura AB verksamt i?
Inventura AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inventura AB?
Inventura AB hade en nettoomsättning på 1 689 028 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Inventura AB?
Inventura AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-02-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.