Stånghammaren AB
Stånghammaren AB har organisationsnummer 556678-2545 (5566782545)
Aktiebolag • Org.nr: 556678-2545
Om företaget
Stånghammaren AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sigtuna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 42 procent till 155 000 kr räkenskapsåret 2025 (109 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har uppvisat en ökning främst till följd av ett ökat antal konsultuppdrag inom företags- och fastighetsområdet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stånghammaren AB 155 000 kr och redovisade ett resultat på 134 807 kr. Rörelsemarginalen var 91,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 94,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1877,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 91,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 91,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1877,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 21 031 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 466 av 742 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Täby.
- Plats 2 239 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 78 440 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 235 916 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 88,0 procent | 91,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 88,1 procent | 91,6 procent |
| Soliditet | 98,9 procent | 98,8 procent | 95,9 procent | 94,7 procent |
| Kassalikviditet | 8828,9 procent | 8655,9 procent | 2437,6 procent | 1877,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | -2,0 procent | 12,3 procent | 14,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 42,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Erikssund 517c/o c/o Ingvar Backle
19391 Sigtuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska idka handel, förvaltning och konsultation inom områdena företag, fastighet och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 108 500 kr | 155 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 894 kr | 14 009 kr | 12 602 kr | 13 370 kr |
| Rörelseresultat | -13 894 kr | -14 009 kr | 95 898 kr | 141 630 kr |
| Ränteintäkter | 101 kr | 0 kr | - | 3 kr |
| Räntekostnader | 97 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -13 890 kr | -14 009 kr | 95 898 kr | 141 633 kr |
| Skatt | - | - | - | 6 826 kr |
| Årets resultat | -13 890 kr | -14 009 kr | 95 898 kr | 134 807 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 706 398 kr | 692 388 kr | 813 666 kr | 966 569 kr |
| Kortfristiga fordringar | 664 300 kr | 664 300 kr | 718 675 kr | 664 303 kr |
| Kassa och bank | 42 098 kr | 28 088 kr | 94 991 kr | 302 266 kr |
| Summa tillgångar | 706 398 kr | 692 388 kr | 813 666 kr | 966 569 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 698 397 kr | 684 389 kr | 780 286 kr | 915 093 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | 412 287 kr | 398 398 kr | 384 388 kr | 480 286 kr |
| Årets resultat | -13 890 kr | -14 009 kr | 95 898 kr | 134 807 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 001 kr | 7 999 kr | 33 380 kr | 51 476 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 6 826 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 25 380 kr | 36 650 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 706 398 kr | 692 388 kr | 813 666 kr | 966 569 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Täby, registrerades år 2005 och bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning samt konsulttjänster inom företags- och fastighetsområdet.
Företrädare
- Ingvar B (styrelseordförande)
- Gunnar S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stånghammaren AB för organisationsnummer?
Stånghammaren AB har organisationsnummer 556678-2545 (5566782545).
Var ligger Stånghammaren AB?
Stånghammaren AB har sin registrerade adress Erikssund 517, 19391 Sigtuna.
Vilken bransch är Stånghammaren AB verksamt i?
Stånghammaren AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stånghammaren AB?
Stånghammaren AB hade en nettoomsättning på 155 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-03-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.