WLS Holding AB
WLS Holding AB har organisationsnummer 556678-6066 (5566786066)
Aktiebolag • Org.nr: 556678-6066
Om företaget
WLS Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WLS Holding AB 0 kr och redovisade ett resultat på -6 026 kr. Soliditeten var 69,7 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1081,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1081,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 918 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 407 av 509 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 3 985 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 987 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,4 procent | 71,4 procent | 69,8 procent | 69,7 procent | 69,7 procent |
| Kassalikviditet | 1153,8 procent | 1114,7 procent | 1096,6 procent | 1091,7 procent | 1081,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,3 procent | -1,3 procent | -2,7 procent | -0,1 procent | -0,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arosvägen 3c/o Stefan Karlsson
72217 Västerås
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Arosvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 498 kr | 27 868 kr | 10 481 kr | 2 841 kr | 6 026 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -95 498 kr | -27 868 kr | -10 481 kr | -2 841 kr | -6 026 kr |
| Räntekostnader | - | - | 46 871 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -95 498 kr | -27 868 kr | -57 352 kr | -2 841 kr | -6 026 kr |
| Årets resultat | -95 498 kr | -27 868 kr | -57 352 kr | -2 841 kr | -6 026 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 603 697 kr | 2 423 697 kr | 2 423 697 kr | 2 423 697 kr | 2 423 697 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 603 697 kr | 2 423 697 kr | 2 423 697 kr | 2 423 697 kr | 2 423 697 kr |
| Omsättningstillgångar | 672 712 kr | 644 344 kr | 633 863 kr | 631 022 kr | 624 996 kr |
| Kortfristiga fordringar | 527 994 kr | 631 089 kr | 633 825 kr | 629 555 kr | 624 965 kr |
| Kassa och bank | 144 718 kr | 13 255 kr | 38 kr | 1 467 kr | 31 kr |
| Summa tillgångar | 2 276 409 kr | 3 068 041 kr | 3 057 560 kr | 3 054 719 kr | 3 048 693 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 218 107 kr | 2 190 239 kr | 2 132 887 kr | 2 130 046 kr | 2 124 020 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 213 605 kr | 2 118 107 kr | 2 090 239 kr | 2 032 887 kr | 2 030 046 kr |
| Årets resultat | -95 498 kr | -27 868 kr | -57 352 kr | -2 841 kr | -6 026 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 302 kr | 57 802 kr | 57 802 kr | 57 802 kr | 57 802 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 276 409 kr | 3 068 041 kr | 3 057 560 kr | 3 054 719 kr | 3 048 693 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består i att äga och förvalta aktier i dotter-/intresseföretag.
Företrädare
- Stefan K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WLS Holding AB för organisationsnummer?
WLS Holding AB har organisationsnummer 556678-6066 (5566786066).
Var ligger WLS Holding AB?
WLS Holding AB har sin registrerade adress Arosvägen 3, 72217 Västerås.
Vilken bransch är WLS Holding AB verksamt i?
WLS Holding AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WLS Holding AB?
WLS Holding AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.