Valldabia 119 AB
Valldabia 119 AB har organisationsnummer 556679-2593 (5566792593)
Aktiebolag • Org.nr: 556679-2593
Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordonKungsbacka
Om företaget
Valldabia 119 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Valldabia 119 AB 488 000 kr och redovisade ett resultat på 6 069 kr. Rörelsemarginalen var 1,1 procent, under branschens median (median 2,5 procent). Soliditeten var 23,1 procent, under branschens median (median 41,7 procent). Kassalikviditeten var 14,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 2,5 procent | -6,2 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 2,3 procent | -6,3 procent till 20,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 23,1 procent | 41,7 procent | 13,2 procent till 78,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 14,8 procent | 187,8 procent | 88,4 procent till 418,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 4,0 procent | -5,5 procent till 29,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 488 000 kr | 2 003 000 kr | 833 000 kr till 3 681 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 140 000 kr | 425 000 kr | 248 000 kr till 588 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 182 av 342 aktiebolag inom uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 941 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 5 894 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 191 686 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 1,1 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 1,6 procent |
| Soliditet | 99,0 procent | 99,1 procent | 97,9 procent | 34,0 procent | 23,1 procent |
| Kassalikviditet | 10351,9 procent | 10528,9 procent | 847,8 procent | 8,8 procent | 14,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,5 procent | 2,3 procent | 5,9 procent | 2,9 procent | 6,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 488 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 140 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Varlabergsvägen 29c/o Vallda Ekonomikonsult AB
43439 Kungsbacka
Bolag på samma adress
49 andra bolag har Varlabergsvägen 29 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 488 364 kr |
| Övriga externa kostnader | 950 kr | 0 kr | - | - | 65 541 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 140 437 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 2 301 kr |
| Rörelseresultat | -950 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 5 565 kr |
| Ränteintäkter | 3 150 kr | 3 150 kr | 3 358 kr | 2 075 kr | 58 kr |
| Räntekostnader | 190 kr | 7 kr | 2 kr | 5 146 kr | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 010 kr | 3 143 kr | 7 900 kr | 3 290 kr | 7 640 kr |
| Skatt | 414 kr | 648 kr | 1 627 kr | 683 kr | 1 571 kr |
| Årets resultat | 1 596 kr | 2 495 kr | 6 273 kr | 2 607 kr | 6 069 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 90 000 kr | 248 000 kr | 367 399 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 197 699 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 90 000 kr | 248 000 kr | 169 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 109 316 kr | 111 817 kr | 19 305 kr | 15 259 kr | 47 370 kr |
| Kortfristiga fordringar | 105 033 kr | 105 414 kr | 16 000 kr | 10 090 kr | 23 440 kr |
| Kassa och bank | 4 283 kr | 6 403 kr | 3 305 kr | 5 169 kr | 23 930 kr |
| Summa tillgångar | 109 316 kr | 111 817 kr | 109 305 kr | 263 259 kr | 414 769 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 108 260 kr | 110 755 kr | 107 028 kr | 89 635 kr | 95 704 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 664 kr | 8 260 kr | 75 755 kr | 62 028 kr | 64 635 kr |
| Årets resultat | 1 596 kr | 2 495 kr | 6 273 kr | 2 607 kr | 6 069 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 056 kr | 1 062 kr | 2 277 kr | 173 624 kr | 319 065 kr |
| Skatteskulder | 1 056 kr | 1 062 kr | 2 275 kr | 2 310 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 2 kr | 0 kr | 52 365 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 109 316 kr | 111 817 kr | 109 305 kr | 263 259 kr | 414 769 kr |
Företrädare
- Rune B
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Valldabia 119 AB för organisationsnummer?
Valldabia 119 AB har organisationsnummer 556679-2593 (5566792593).
Var ligger Valldabia 119 AB?
Valldabia 119 AB har sin registrerade adress Varlabergsvägen 29, 43439 Kungsbacka.
Vilken bransch är Valldabia 119 AB verksamt i?
Valldabia 119 AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Valldabia 119 AB?
Valldabia 119 AB hade en nettoomsättning på 488 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Valldabia 119 AB?
Valldabia 119 AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Valldabia 119 AB någon utdelning?
Styrelsen i Valldabia 119 AB föreslog en utdelning på 70 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-04-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.