Reply Redovisning & Revision Aktiebolag
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag har organisationsnummer 556681-3274 (5566813274)
Aktiebolag • Org.nr: 556681-3274
Om företaget
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom revision. På Google Maps är verksamheten listad som corporate office.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 14 procent till 9 120 683 kr räkenskapsåret 2026 (8 012 066 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Reply Redovisning & Revision Aktiebolag 9 120 683 kr och redovisade ett resultat på 481 933 kr. Rörelsemarginalen var 5,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,9 procent). Soliditeten var 22,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 145,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 22,2 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 145,0 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 48,6 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,8 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 073 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 707 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 189 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 10 av 607 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Göteborg.
- Plats 1 646 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 3 874 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 21 554 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,4 procent | 15,6 procent | 9,7 procent | 10,2 procent | 5,9 procent |
| Vinstmarginal | 16,5 procent | 15,8 procent | 9,9 procent | 10,3 procent | 6,2 procent |
| Soliditet | 54,5 procent | 46,1 procent | 26,6 procent | 27,0 procent | 22,2 procent |
| Kassalikviditet | 245,6 procent | 235,4 procent | 169,9 procent | 167,6 procent | 145,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 procent | 42,4 procent | 52,6 procent | 55,8 procent | 48,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 11,3 procent | 13,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 027 000 kr | 1 029 000 kr | 1 200 000 kr | 1 145 000 kr | 1 073 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 644 000 kr | 672 000 kr | 720 000 kr | 750 000 kr | 707 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drakegatan 1041250 Göteborg
Bolag på samma adress
214 andra bolag har Drakegatan 10 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva redovisningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 186 260 kr | 8 230 218 kr | 7 201 472 kr | 8 012 066 kr | 9 120 683 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 567 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 413 412 kr | 1 515 438 kr | 2 151 077 kr | 1 906 354 kr | 2 519 711 kr |
| Personalkostnader | 4 509 590 kr | 5 374 786 kr | 4 318 185 kr | 5 253 374 kr | 6 012 900 kr |
| Avskrivningar | 85 738 kr | 57 317 kr | 36 821 kr | 37 239 kr | 51 177 kr |
| Rörelseresultat | 1 177 520 kr | 1 284 244 kr | 695 389 kr | 815 099 kr | 536 894 kr |
| Ränteintäkter | 2 642 kr | 1 539 kr | 19 475 kr | 11 638 kr | 437 kr |
| Räntekostnader | 100 kr | - | 0 kr | 655 kr | 369 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 185 135 kr | 1 304 055 kr | 714 262 kr | 826 082 kr | 563 483 kr |
| Bokslutsdispositioner | -310 000 kr | 0 kr | - | - | 70 000 kr |
| Skatt | 199 317 kr | 285 722 kr | 157 888 kr | 184 538 kr | 151 550 kr |
| Årets resultat | 675 818 kr | 1 018 333 kr | 556 374 kr | 641 544 kr | 481 933 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 296 069 kr | 88 912 kr | 101 670 kr | 116 620 kr | 242 928 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 296 069 kr | 88 912 kr | 101 670 kr | 116 620 kr | 242 928 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 676 145 kr | 5 127 008 kr | 3 867 737 kr | 4 134 161 kr | 4 230 774 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 687 451 kr | 3 233 743 kr | 2 321 100 kr | 2 586 075 kr | 3 199 530 kr |
| Kassa och bank | 1 763 526 kr | 1 481 292 kr | 1 121 637 kr | 523 086 kr | 619 723 kr |
| Summa tillgångar | 3 972 214 kr | 5 215 920 kr | 3 969 407 kr | 4 250 781 kr | 4 473 702 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 165 487 kr | 2 403 077 kr | 1 057 455 kr | 1 148 999 kr | 990 932 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 389 669 kr | 1 284 744 kr | 401 081 kr | 407 455 kr | 408 999 kr |
| Årets resultat | 675 818 kr | 1 018 333 kr | 556 374 kr | 641 544 kr | 481 933 kr |
| Obeskattade reserver | 310 000 kr | 635 000 kr | 635 000 kr | 635 000 kr | 565 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 496 727 kr | 2 177 843 kr | 2 276 952 kr | 2 466 782 kr | 2 917 770 kr |
| Leverantörsskulder | 200 563 kr | 341 848 kr | 136 472 kr | 327 447 kr | 377 586 kr |
| Skatteskulder | - | - | 56 595 kr | 124 157 kr | 71 090 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 608 602 kr | 1 089 000 kr | 1 170 567 kr | 737 649 kr | 999 480 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 972 214 kr | 5 215 920 kr | 3 969 407 kr | 4 250 781 kr | 4 473 702 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver redovisningsverksamhet med fokus på digitala lösningar och nära kundrelationer. Bolaget har sitt säte i Göteborg.Under året har bolaget fortsatt att lägga stort fokus på utveckling av såväl verksamheten som medarbetarna. Genom kontinuerlig kompetensutveckling och utbildning av medarbetarna samt investeringar i moderna digitala verktyg och den senaste tekniken inom branschen arbetar bolaget aktivt för att ligga i framkant i den fortsatta digitaliseringen av redovisningsbranschen.En central del av bolagets verksamhet är att bygga och bibehålla nära och långsiktiga kundrelationer. Ambitionen är att vara mer än en traditionell leverantör av redovisningstjänster och i stället agera som en engagerad samarbetspartner som bidrar till kundernas utveckling och skapar värde genom tillgänglighet, kompetens och ett nära samarbete.
Under året har bolaget fortsatt att investera i verksamhetens utveckling och framtida tillväxt. Bolaget har flyttat till en större kontorslokal och i samband med detta genomfört investeringar och inköp för att anpassa lokaler och möbler till verksamhetens behov.Som en del av bolagets fortsatta utveckling har även en ny grafisk profil och hemsida tagits fram, med syfte att stärka bolagets varumärke och skapa en tydligare och mer modern kommunikation.Dessa satsningar har under året medfört ökade övriga externa kostnader, men utgör samtidigt investeringar i bolagets långsiktiga utveckling och fortsatta tillväxt.
Under hösten 2026 övertar Reply FT Holding AB bolaget som ensam ägare. Efter överlåtelsen bedrivs verksamheten vidare likt tidigare.
Företrädare
- Maria Q (verkställande direktör, styrelseledamot)
- Marcus A (styrelseordförande)
- Fredric A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Reply Redovisning & Revision Aktiebolag för organisationsnummer?
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag har organisationsnummer 556681-3274 (5566813274).
Var ligger Reply Redovisning & Revision Aktiebolag?
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag har sin registrerade adress Drakegatan 10, 41250 Göteborg.
Vilken bransch är Reply Redovisning & Revision Aktiebolag verksamt i?
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Reply Redovisning & Revision Aktiebolag?
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag hade en nettoomsättning på 9 120 683 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Reply Redovisning & Revision Aktiebolag?
Reply Redovisning & Revision Aktiebolag hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Reply Redovisning & Revision Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Reply Redovisning & Revision Aktiebolag föreslog en utdelning på 439 542 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.