Studio Duo AB
Studio Duo AB har organisationsnummer 556681-4512 (5566814512)
Aktiebolag • Org.nr: 556681-4512
Om företaget
Studio Duo AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västra Frölunda. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård och kontorstjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 446 913 kr räkenskapsåret 2025 (524 778 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio Duo AB 446 913 kr och redovisade ett resultat på -52 961 kr. Rörelsemarginalen var -11,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 52,1 procent, under branschens median (median 52,4 procent). Kassalikviditeten var 181,5 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,8 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,9 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,1 procent | 52,4 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 181,5 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -109,6 procent | 21,0 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,8 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 447 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 125 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 967 av 3 579 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 219 av 255 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Göteborg.
- Plats 13 139 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 32 354 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 196 074 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,2 procent | -14,5 procent | 22,4 procent | -11,8 procent |
| Vinstmarginal | 19,0 procent | -15,0 procent | 22,0 procent | -11,9 procent |
| Soliditet | 74,5 procent | 68,7 procent | 74,3 procent | 52,1 procent |
| Kassalikviditet | 451,7 procent | 299,0 procent | 382,6 procent | 181,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,4 procent | -49,5 procent | 47,0 procent | -109,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -62,3 procent | 31,2 procent | -14,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 060 000 kr | 400 000 kr | 525 000 kr | 447 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 259 000 kr | 233 000 kr | 218 000 kr | 125 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
långedragsvägen 21c/o C/o jannicke vorren/holistica
42671 Västra Frölunda
Bolag på samma adress
3 andra bolag har långedragsvägen 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet, försäljning av skönhetsprodukter, bedriva coachning, retreat, yoga samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 060 493 kr | 390 856 kr | 524 778 kr | 446 913 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 138 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 315 077 kr | 182 243 kr | 146 088 kr | 314 916 kr |
| Personalkostnader | 259 134 kr | 233 007 kr | 218 365 kr | 124 640 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 203 100 kr | -57 809 kr | 117 294 kr | -52 658 kr |
| Ränteintäkter | - | 9 kr | 277 kr | 39 kr |
| Räntekostnader | 1 924 kr | 2 435 kr | 2 224 kr | 342 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 201 176 kr | -60 235 kr | 115 347 kr | -52 961 kr |
| Bokslutsdispositioner | -14 000 kr | 14 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 11 049 kr | 0 kr | 14 640 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 176 127 kr | -46 235 kr | 82 892 kr | -52 961 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 411 813 kr | 136 041 kr | 237 413 kr | 92 793 kr |
| Varulager | 0 kr | 8 545 kr | 3 596 kr | 12 096 kr |
| Kortfristiga fordringar | 344 097 kr | 815 kr | 12 298 kr | 7 290 kr |
| Kassa och bank | 67 716 kr | 126 681 kr | 221 519 kr | 73 407 kr |
| Summa tillgångar | 411 813 kr | 136 041 kr | 237 413 kr | 92 793 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 306 638 kr | 93 403 kr | 176 295 kr | 48 334 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 511 kr | 39 638 kr | -6 597 kr | 1 295 kr |
| Årets resultat | 176 127 kr | -46 235 kr | 82 892 kr | -52 961 kr |
| Obeskattade reserver | 14 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 91 175 kr | 42 638 kr | 61 118 kr | 44 459 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 12 141 kr | 0 kr | 16 649 kr |
| Skatteskulder | 11 049 kr | 11 049 kr | 14 355 kr | 14 640 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 126 kr | 19 448 kr | 39 763 kr | 13 170 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 411 813 kr | 136 041 kr | 237 413 kr | 92 793 kr |
Företrädare
- Jannicke V (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Studio Duo AB för organisationsnummer?
Studio Duo AB har organisationsnummer 556681-4512 (5566814512).
Var ligger Studio Duo AB?
Studio Duo AB har sin registrerade adress långedragsvägen 21, 42671 Västra Frölunda.
Vilken bransch är Studio Duo AB verksamt i?
Studio Duo AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Studio Duo AB?
Studio Duo AB hade en nettoomsättning på 446 913 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Studio Duo AB?
Studio Duo AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.