Studio Rydman AB
Studio Rydman AB har organisationsnummer 556683-0179 (5566830179)
Aktiebolag • Org.nr: 556683-0179
Om företaget
Studio Rydman AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som inredningsdesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74130). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och diverse övriga konsumenttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 1 115 000 kr räkenskapsåret 2025 (917 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Studio Rydman AB 1 115 000 kr och redovisade ett resultat på 78 063 kr. Rörelsemarginalen var 10,3 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 67,5 procent, över branschens median (median 56,6 procent). Kassalikviditeten var 367,2 procent, över branschens median (median 227,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | 6,3 procent | -2,6 procent till 19,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 6,5 procent | -2,4 procent till 20,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,5 procent | 56,6 procent | 32,5 procent till 79,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 367,2 procent | 227,7 procent | 129,5 procent till 452,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 procent | 7,6 procent | -11,8 procent till 44,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,6 procent | -3,5 procent | -33,3 procent till 34,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 743 000 kr | 925 000 kr | 439 000 kr till 1 603 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 234 000 kr | 393 000 kr | 140 000 kr till 625 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 335 av 1 046 aktiebolag inom inredningsdesign.
- Plats 5 av 8 aktiebolag inom inredningsdesign med säte i Täby.
- Plats 1 288 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 44 966 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 136 125 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,6 procent | 12,1 procent | -14,9 procent | -0,4 procent | 10,3 procent |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | 12,0 procent | -15,0 procent | -0,7 procent | 10,2 procent |
| Soliditet | 58,1 procent | 67,9 procent | 67,0 procent | 62,8 procent | 67,5 procent |
| Kassalikviditet | 206,1 procent | 343,8 procent | 258,4 procent | 238,0 procent | 367,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,8 procent | 27,2 procent | -74,6 procent | -2,2 procent | 23,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -19,6 procent | -1,4 procent | -4,6 procent | -41,6 procent | 21,6 procent |
| Omsättning per anställd | 834 000 kr | 1 097 000 kr | 1 047 000 kr | 611 000 kr | 743 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 452 000 kr | 572 000 kr | 217 000 kr | 234 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kryssarvägen 1618358 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsult- verksamhet inom inredare för andra företag samt coaching och handledning av privatpersoner och personalgrupper på företag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 157 602 kr | 2 074 607 kr | 1 667 503 kr | 1 644 743 kr | 1 570 465 kr | 917 024 kr | 1 114 501 kr |
| Övriga externa kostnader | 297 936 kr | 313 396 kr | 354 601 kr | 349 713 kr | 469 483 kr | 372 952 kr | 395 441 kr |
| Personalkostnader | 702 042 kr | 661 728 kr | 759 884 kr | 677 991 kr | 858 713 kr | 326 098 kr | 350 572 kr |
| Avskrivningar | 5 168 kr | 10 365 kr | 10 365 kr | 10 365 kr | 10 365 kr | 10 365 kr | 10 365 kr |
| Rörelseresultat | -214 943 kr | 189 064 kr | 243 243 kr | 198 352 kr | -233 844 kr | -3 359 kr | 115 216 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 476 kr | 0 kr | - | - | 568 kr | 21 kr |
| Räntekostnader | 17 843 kr | 11 294 kr | 1 485 kr | 641 kr | 1 111 kr | 2 812 kr | 1 014 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -232 779 kr | 178 246 kr | 241 758 kr | 197 711 kr | -234 955 kr | -5 603 kr | 114 223 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -40 000 kr | 40 000 kr | 0 kr | -36 000 kr |
| Skatt | - | - | - | 33 376 kr | 0 kr | - | 160 kr |
| Årets resultat | -232 779 kr | 178 246 kr | 241 758 kr | 124 335 kr | -194 955 kr | -5 603 kr | 78 063 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 98 482 kr | 88 117 kr | 77 752 kr | 67 387 kr | 57 022 kr | 46 657 kr | 36 292 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 98 482 kr | 88 117 kr | 77 752 kr | 67 387 kr | 57 022 kr | 46 657 kr | 36 292 kr |
| Omsättningstillgångar | 119 974 kr | 139 556 kr | 493 890 kr | 604 932 kr | 333 348 kr | 360 633 kr | 458 392 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 119 974 kr | 116 375 kr | 448 484 kr | 249 339 kr | 235 799 kr | 244 421 kr | 322 700 kr |
| Kassa och bank | - | 23 181 kr | 45 406 kr | 355 593 kr | 97 549 kr | 116 212 kr | 135 692 kr |
| Summa tillgångar | 218 456 kr | 227 673 kr | 571 642 kr | 672 319 kr | 390 370 kr | 407 290 kr | 494 684 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -87 995 kr | 90 250 kr | 332 008 kr | 456 343 kr | 261 388 kr | 255 785 kr | 333 848 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 44 784 kr | -187 996 kr | -9 750 kr | 232 008 kr | 356 343 kr | 161 388 kr | 155 785 kr |
| Årets resultat | -232 779 kr | 178 246 kr | 241 758 kr | 124 335 kr | -194 955 kr | -5 603 kr | 78 063 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 40 000 kr | 0 kr | - | 36 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 248 849 kr | 137 423 kr | 239 634 kr | 175 976 kr | 128 982 kr | 151 505 kr | 124 836 kr |
| Leverantörsskulder | 18 540 kr | 12 754 kr | 32 363 kr | 10 201 kr | 31 248 kr | 0 kr | 17 580 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 17 250 kr | 0 kr | - | 3 881 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 161 470 kr | 124 669 kr | 207 271 kr | 148 525 kr | 97 734 kr | 151 505 kr | 103 375 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 218 456 kr | 227 673 kr | 571 642 kr | 672 319 kr | 390 370 kr | 407 290 kr | 494 684 kr |
Företrädare
- Hanna R (ordförande)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Studio Rydman AB för organisationsnummer?
Studio Rydman AB har organisationsnummer 556683-0179 (5566830179).
Var ligger Studio Rydman AB?
Studio Rydman AB har sin registrerade adress Kryssarvägen 16, 18358 Täby.
Vilken bransch är Studio Rydman AB verksamt i?
Studio Rydman AB är registrerat i branschen inredningsdesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Studio Rydman AB?
Studio Rydman AB hade en nettoomsättning på 1 115 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Studio Rydman AB?
Studio Rydman AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-07-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.