Hacksta Industrifastigheter AB
Hacksta Industrifastigheter AB har organisationsnummer 556685-2512 (5566852512)
Aktiebolag • Org.nr: 556685-2512
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerTäby
Om företaget
Hacksta Industrifastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 4 procent till 1 620 236 kr räkenskapsåret 2024 (1 686 804 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Hacksta Industrifastigheter AB 1 620 236 kr och redovisade ett resultat på 156 448 kr. Rörelsemarginalen var 9,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,2 procent). Soliditeten var 95,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,3 procent). Kassalikviditeten var 349,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 116,2 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,7 procent | 41,2 procent | 18,2 procent till 59,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 12,2 procent | 20,1 procent | 0,0 procent till 44,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 95,4 procent | 17,3 procent | 5,0 procent till 49,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 349,1 procent | 116,2 procent | 36,5 procent till 343,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 6,9 procent | -0,2 procent till 24,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,9 procent | 5,0 procent | -2,9 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,2 procent | 1,6 procent | 9,7 procent |
| Vinstmarginal | -24,0 procent | 2,3 procent | 12,2 procent |
| Soliditet | 98,8 procent | 95,2 procent | 95,4 procent |
| Kassalikviditet | 571,4 procent | 268,7 procent | 349,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent | 1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 19,0 procent | -3,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ritarslingan 818766 Täby
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Ritarslingan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 417 603 kr | 1 686 804 kr | 1 620 236 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 033 391 kr | 1 041 053 kr | 847 843 kr |
| Övriga externa kostnader | 227 957 kr | 247 719 kr | 242 902 kr |
| Avskrivningar | 371 880 kr | 371 880 kr | 371 880 kr |
| Rörelseresultat | -215 625 kr | 26 152 kr | 157 611 kr |
| Ränteintäkter | 53 kr | 14 771 kr | 39 475 kr |
| Räntekostnader | 124 514 kr | 1 352 kr | 134 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -340 086 kr | 39 571 kr | 196 952 kr |
| Bokslutsdispositioner | 340 000 kr | -39 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | 40 504 kr |
| Årets resultat | -86 kr | 571 kr | 156 448 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 13 277 111 kr | 12 905 231 kr | 12 533 351 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 277 111 kr | 12 905 231 kr | 12 533 351 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 007 744 kr | 1 917 363 kr | 2 427 399 kr |
| Kortfristiga fordringar | 369 443 kr | 668 915 kr | 901 876 kr |
| Kassa och bank | 638 301 kr | 1 248 448 kr | 1 525 523 kr |
| Summa tillgångar | 14 284 855 kr | 14 822 594 kr | 14 960 750 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 14 108 487 kr | 14 109 058 kr | 14 265 506 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 808 573 kr | 13 808 487 kr | 13 809 058 kr |
| Årets resultat | -86 kr | 571 kr | 156 448 kr |
| Kortfristiga skulder | 176 368 kr | 713 536 kr | 695 244 kr |
| Leverantörsskulder | 95 356 kr | 154 648 kr | 100 183 kr |
| Skatteskulder | 7 544 kr | 4 901 kr | 45 405 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 57 472 kr | 72 882 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 284 855 kr | 14 822 594 kr | 14 960 750 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är uthyrning och förvaltning av fastigheter.
Företrädare
- Karan M
Undertecknad i ÅKERSBERGA.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hacksta Industrifastigheter AB för organisationsnummer?
Hacksta Industrifastigheter AB har organisationsnummer 556685-2512 (5566852512).
Var ligger Hacksta Industrifastigheter AB?
Hacksta Industrifastigheter AB har sin registrerade adress Ritarslingan 8, 18766 Täby.
Vilken bransch är Hacksta Industrifastigheter AB verksamt i?
Hacksta Industrifastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hacksta Industrifastigheter AB?
Hacksta Industrifastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 620 236 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Österåker
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.