Combi Tools Aktiebolag
Combi Tools Aktiebolag har organisationsnummer 556685-7065 (5566857065)
Aktiebolag • Org.nr: 556685-7065
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerNorrköping
Om företaget
Combi Tools Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 2 procent till 5 176 000 kr räkenskapsåret 2026 (5 064 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Combi Tools Aktiebolag 5 176 000 kr och redovisade ett resultat på 142 kr. Rörelsemarginalen var 77,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var 0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 84,5 procent, under branschens median (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 77,3 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 77,7 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,5 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 84,5 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,2 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 328 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 3 av 105 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Norrköping.
- Plats 471 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 1 373 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 35 682 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 52,4 procent | 77,3 procent |
| Vinstmarginal | 85,9 procent | 54,7 procent | 77,7 procent |
| Soliditet | 0,4 procent | 0,5 procent | 0,5 procent |
| Kassalikviditet | 89,5 procent | 89,9 procent | 84,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 0,1 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 2,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Importgatan 10-1260228 Norrköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Importgatan 10-12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom, bedriva handel med aktier och andra värdepapper, äga och förvalta aktier i andra rörelsedrivande och fastifhetsförvaltande bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 065 227 kr | 5 064 241 kr | 5 176 173 kr |
| Övriga externa kostnader | 313 683 kr | 1 978 217 kr | 712 911 kr |
| Personalkostnader | - | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 399 874 kr | 430 731 kr | 463 956 kr |
| Rörelseresultat | 4 351 670 kr | 2 655 293 kr | 3 999 306 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 80 862 kr | 24 667 kr |
| Räntekostnader | 1 694 kr | -34 277 kr | 1 080 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 349 979 kr | 2 770 432 kr | 4 022 893 kr |
| Bokslutsdispositioner | -4 349 336 kr | -2 769 436 kr | -4 022 435 kr |
| Skatt | 479 kr | 850 kr | 316 kr |
| Årets resultat | 164 kr | 146 kr | 142 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 750 475 kr | 2 889 013 kr | 3 662 522 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 750 475 kr | 2 889 013 kr | 3 662 522 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 192 089 kr | 17 801 625 kr | 16 522 968 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 303 009 kr | 14 274 589 kr | 14 291 146 kr |
| Kassa och bank | 7 889 080 kr | 3 527 036 kr | 2 231 822 kr |
| Summa tillgångar | 23 942 564 kr | 20 690 638 kr | 20 185 490 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 105 800 kr | 106 127 kr | 106 269 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 636 kr | 5 981 kr | 6 127 kr |
| Årets resultat | 164 kr | 146 kr | 142 kr |
| Obeskattade reserver | 1 286 806 kr | 778 089 kr | 514 924 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 549 958 kr | 19 806 422 kr | 19 564 297 kr |
| Leverantörsskulder | 24 320 kr | 56 283 kr | 23 743 kr |
| Skatteskulder | 145 893 kr | 145 951 kr | 146 086 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 397 561 kr | 356 468 kr | 407 027 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 23 942 564 kr | 20 690 638 kr | 20 185 490 kr |
Företrädare
- Istvan K (verkställande direktör)
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Combi Tools Aktiebolag för organisationsnummer?
Combi Tools Aktiebolag har organisationsnummer 556685-7065 (5566857065).
Var ligger Combi Tools Aktiebolag?
Combi Tools Aktiebolag har sin registrerade adress Importgatan 10-12, 60228 Norrköping.
Vilken bransch är Combi Tools Aktiebolag verksamt i?
Combi Tools Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Combi Tools Aktiebolag?
Combi Tools Aktiebolag hade en nettoomsättning på 5 176 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.