Crusta Invest AB
Crusta Invest AB har organisationsnummer 556690-5526 (5566905526)
Aktiebolag • Org.nr: 556690-5526
Om företaget
Crusta Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (191 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Crusta Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på -77 868 kr. Soliditeten var 52,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 204,2 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 204,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -17,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 908 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 300 av 387 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Örebro.
- Plats 3 599 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 6 005 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,4 procent | 4,2 procent | -6,2 procent | -17,3 procent | - |
| Vinstmarginal | -11,4 procent | 4,2 procent | 6,6 procent | 88,0 procent | - |
| Soliditet | 16,6 procent | 30,1 procent | 37,5 procent | 59,4 procent | 52,2 procent |
| Kassalikviditet | 117,7 procent | 140,0 procent | 156,6 procent | 240,5 procent | 204,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -108,1 procent | 39,4 procent | 18,3 procent | 31,9 procent | -17,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 265,6 procent | -25,7 procent | -64,0 procent | -81,0 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lertagsgatan 60c/o Gunnarsson lgh 1604
70347 Örebro
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Lertagsgatan 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förädling av idé och verksamhetsvärden i mindre företag, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 925 852 kr | 1 028 298 kr | 3 757 626 kr | 2 794 058 kr | 1 006 150 kr | 191 112 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 246 kr | 1 795 kr | 65 692 kr | 63 734 kr | 0 kr | 38 526 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 293 810 kr | 274 195 kr | 292 746 kr | 226 716 kr | 242 410 kr | 172 184 kr | 175 128 kr |
| Personalkostnader | 12 832 kr | 223 261 kr | 2 136 kr | 3 495 kr | 2 136 kr | 2 136 kr | 2 314 kr |
| Rörelseresultat | 105 047 kr | 356 536 kr | -426 680 kr | 117 790 kr | -62 213 kr | -32 948 kr | -178 052 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 2 832 kr | 1 447 kr | 191 kr |
| Räntekostnader | 5 566 kr | 198 kr | 3 269 kr | 2 201 kr | 34 kr | 82 kr | 7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 99 481 kr | 455 838 kr | -429 949 kr | 115 589 kr | 65 585 kr | 168 417 kr | -77 868 kr |
| Bokslutsdispositioner | -25 000 kr | -90 000 kr | 238 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 17 556 kr | 58 143 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 56 925 kr | 307 695 kr | -191 949 kr | 115 589 kr | 65 585 kr | 168 417 kr | -77 868 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 500 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 986 402 kr | 1 171 433 kr | 1 047 276 kr | 955 464 kr | 937 214 kr | 868 141 kr | 841 366 kr |
| Varulager | 5 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 819 371 kr | 881 150 kr | 841 610 kr | 669 784 kr | 670 604 kr | 665 605 kr | 669 980 kr |
| Kassa och bank | 162 031 kr | 290 283 kr | 205 666 kr | 285 680 kr | 266 610 kr | 202 536 kr | 171 386 kr |
| Summa tillgångar | 986 902 kr | 1 191 433 kr | 1 067 276 kr | 975 464 kr | 957 214 kr | 888 141 kr | 861 366 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 161 820 kr | 469 515 kr | 177 566 kr | 293 155 kr | 358 740 kr | 527 157 kr | 449 289 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 895 kr | 61 820 kr | 269 515 kr | 77 566 kr | 193 155 kr | 258 740 kr | 427 157 kr |
| Årets resultat | 56 925 kr | 307 695 kr | -191 949 kr | 115 589 kr | 65 585 kr | 168 417 kr | -77 868 kr |
| Obeskattade reserver | 148 000 kr | 238 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 677 082 kr | 483 918 kr | 889 710 kr | 682 309 kr | 598 474 kr | 360 984 kr | 412 077 kr |
| Leverantörsskulder | 586 216 kr | 178 920 kr | 501 683 kr | 103 776 kr | 95 390 kr | 91 807 kr | 91 395 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 58 143 kr | 41 247 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 261 kr | 163 251 kr | 263 175 kr | 494 928 kr | 423 721 kr | 254 572 kr | 306 077 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 986 902 kr | 1 191 433 kr | 1 067 276 kr | 975 464 kr | 957 214 kr | 888 141 kr | 861 366 kr |
Företrädare
- Ulla G (ordförande)
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Crusta Invest AB för organisationsnummer?
Crusta Invest AB har organisationsnummer 556690-5526 (5566905526).
Var ligger Crusta Invest AB?
Crusta Invest AB har sin registrerade adress Lertagsgatan 60, 70347 Örebro.
Vilken bransch är Crusta Invest AB verksamt i?
Crusta Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Crusta Invest AB?
Crusta Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.