Cadsafe Brandservice AB
Cadsafe Brandservice AB har organisationsnummer 556693-8345 (5566938345)
Aktiebolag • Org.nr: 556693-8345
Om företaget
Cadsafe Brandservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kinna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 21 års verksamhet sedan 2005. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning, partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och reparation och underhåll av maskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 7 004 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 910 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cadsafe Brandservice AB 7 004 000 kr och redovisade ett resultat på 27 084 kr. Rörelsemarginalen var 15,8 procent, över branschens median (median 14,8 procent). Soliditeten var 38,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,7 procent). Kassalikviditeten var 125,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 303,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,8 procent | 14,8 procent | 0,6 procent till 39,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,2 procent | 15,0 procent | 0,7 procent till 40,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 38,0 procent | 65,7 procent | 41,4 procent till 83,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 125,5 procent | 303,6 procent | 164,0 procent till 586,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 13,6 procent | -5,3 procent till 44,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,5 procent | -5,7 procent | -35,6 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 167 000 kr | 720 000 kr | 279 000 kr till 1 356 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 599 000 kr | 372 000 kr | 97 000 kr till 711 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 45 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Mark.
- Plats 102 av 994 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 4 892 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 27 314 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,9 procent | 26,1 procent | 24,3 procent | 25,3 procent | 15,8 procent |
| Vinstmarginal | 27,9 procent | 26,1 procent | 26,2 procent | 26,6 procent | 16,2 procent |
| Soliditet | 55,3 procent | 12,5 procent | 20,8 procent | 27,4 procent | 38,0 procent |
| Kassalikviditet | 270,4 procent | 120,0 procent | 112,9 procent | 115,5 procent | 125,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 procent | 24,7 procent | -3,5 procent | 0,0 procent | 2,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,0 procent | 27,6 procent | -8,9 procent | -4,3 procent | -11,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 422 000 kr | 1 512 000 kr | 1 378 000 kr | 1 318 000 kr | 1 167 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 718 000 kr | 672 000 kr | 620 000 kr | 582 000 kr | 599 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lyddevägen 17c/o Cadsafe Brandservice AB
51158 Kinna
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Lyddevägen 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultation och utbildning i brand och säkerhet, service av brandredskap, utbildning i hjärt- lungräddning för vuxna och barn, tillverkning av skyltar, ritningar, utrymningsplaner samt försäljning av brand- och säkerhetsprodukter. Redovisning och bokföring samt skatterådgivning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 726 401 kr | 7 111 132 kr | 9 072 650 kr | 8 266 829 kr | 7 909 894 kr | 7 004 474 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 62 995 kr | 52 099 kr | 13 683 kr | 1 691 kr | 77 590 kr | 58 959 kr |
| Övriga externa kostnader | 670 298 kr | 677 292 kr | 1 127 201 kr | 1 043 683 kr | 1 105 629 kr | 925 582 kr |
| Personalkostnader | 3 375 865 kr | 3 592 183 kr | 4 033 882 kr | 3 717 270 kr | 3 494 039 kr | 3 593 897 kr |
| Avskrivningar | 49 840 kr | 51 314 kr | 52 350 kr | 27 108 kr | 27 108 kr | 44 936 kr |
| Rörelseresultat | 2 538 646 kr | 1 985 941 kr | 2 371 170 kr | 2 005 386 kr | 2 000 072 kr | 1 103 194 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 17 kr | 163 970 kr | 105 414 kr | 31 581 kr |
| Räntekostnader | 316 kr | 3 390 kr | 114 kr | 0 kr | 2 010 kr | 32 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 538 330 kr | 1 982 551 kr | 2 371 073 kr | 2 169 356 kr | 2 103 476 kr | 1 134 743 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 500 000 kr | -1 900 000 kr | -2 000 000 kr | -2 200 000 kr | -2 100 000 kr | -1 100 000 kr |
| Skatt | 9 448 kr | 18 758 kr | 77 004 kr | 9 383 kr | 2 925 kr | 7 659 kr |
| Årets resultat | 28 882 kr | 63 793 kr | 294 069 kr | -40 027 kr | 551 kr | 27 084 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 75 557 kr | 112 687 kr | 107 457 kr | 80 349 kr | 53 241 kr | 97 445 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 557 kr | 112 687 kr | 107 457 kr | 80 349 kr | 53 241 kr | 97 445 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 525 028 kr | 8 741 121 kr | 9 407 095 kr | 5 443 023 kr | 4 144 670 kr | 3 000 110 kr |
| Varulager | 344 663 kr | 467 595 kr | 498 066 kr | 502 382 kr | 624 370 kr | 588 411 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 180 365 kr | 8 273 526 kr | 8 909 029 kr | 4 940 641 kr | 3 520 300 kr | 2 411 699 kr |
| Summa tillgångar | 9 600 585 kr | 8 853 808 kr | 9 514 552 kr | 5 523 372 kr | 4 197 911 kr | 3 097 555 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 4 830 523 kr | 4 894 316 kr | 1 188 386 kr | 1 148 359 kr | 1 148 910 kr | 1 175 994 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 701 641 kr | 4 730 523 kr | 794 317 kr | 1 088 386 kr | 1 048 359 kr | 1 048 910 kr |
| Årets resultat | 28 882 kr | 63 793 kr | 294 069 kr | -40 027 kr | 551 kr | 27 084 kr |
| Obeskattade reserver | 900 000 kr | 900 000 kr | 900 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 870 062 kr | 3 059 492 kr | 7 426 166 kr | 4 375 013 kr | 3 049 001 kr | 1 921 561 kr |
| Leverantörsskulder | 99 042 kr | 141 137 kr | 273 873 kr | 216 559 kr | 145 138 kr | 73 378 kr |
| Skatteskulder | 320 724 kr | 1 049 kr | 68 452 kr | 56 041 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 698 712 kr | 679 125 kr | 790 479 kr | 720 170 kr | 669 832 kr | 615 156 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 600 585 kr | 8 853 808 kr | 9 514 552 kr | 5 523 372 kr | 4 197 911 kr | 3 097 555 kr |
Ur årsredovisningen
Inga väsentliga händelser efter räkenkapsårets slut.
Företrädare
- Pierre N (verkställande direktör)
- Andreas W
Undertecknad i Mark 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cadsafe Brandservice AB för organisationsnummer?
Cadsafe Brandservice AB har organisationsnummer 556693-8345 (5566938345).
Var ligger Cadsafe Brandservice AB?
Cadsafe Brandservice AB har sin registrerade adress Lyddevägen 17, 51158 Kinna.
Vilken bransch är Cadsafe Brandservice AB verksamt i?
Cadsafe Brandservice AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cadsafe Brandservice AB?
Cadsafe Brandservice AB hade en nettoomsättning på 7 004 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cadsafe Brandservice AB?
Cadsafe Brandservice AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2005-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.