Jojocam AB
Jojocam AB har organisationsnummer 556696-2667 (5566962667)
Aktiebolag • Org.nr: 556696-2667
Om företaget
Jojocam AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som övrig reklamverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73119). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment och boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 13 procent till 1 766 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 557 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Jojocam AB 1 766 000 kr och redovisade ett resultat på 245 687 kr. Rörelsemarginalen var 26,0 procent, över branschens median (median 13,2 procent). Soliditeten var 33,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,6 procent). Kassalikviditeten var 75,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 373,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,0 procent | 13,2 procent | 3,3 procent till 35,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 23,7 procent | 13,1 procent | 3,5 procent till 36,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 33,2 procent | 69,6 procent | 49,8 procent till 83,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 75,9 procent | 373,0 procent | 158,5 procent till 568,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,6 procent | 13,3 procent | -2,1 procent till 40,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,4 procent | 1,8 procent | -13,5 procent till 23,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 766 000 kr | 1 458 000 kr | 466 000 kr till 2 062 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 322 000 kr | 561 000 kr | 288 000 kr till 838 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 142 av 537 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom övrig reklamverksamhet med säte i Västerås.
- Plats 1 381 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 059 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 95 488 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,1 procent | 20,9 procent | 27,3 procent | 35,5 procent | 26,0 procent |
| Vinstmarginal | 18,7 procent | 18,8 procent | 25,3 procent | 34,4 procent | 23,7 procent |
| Soliditet | 53,0 procent | 55,8 procent | 41,8 procent | 42,1 procent | 33,2 procent |
| Kassalikviditet | 42,1 procent | 57,7 procent | 97,3 procent | 176,3 procent | 75,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 procent | 25,2 procent | 47,6 procent | 65,2 procent | 33,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -12,5 procent | -6,1 procent | 47,6 procent | 76,7 procent | 13,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 881 000 kr | 1 557 000 kr | 1 766 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 55 000 kr | 114 000 kr | 322 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Glaciärvägen 1072231 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva import och export av maskin- och elektronik- produkter såsom fyrhjulingarATV, tvåhjuliga crossmotorcyklar samt terrängfordon och elektriska arbetsredskap samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 727 103 kr | 635 500 kr | 596 990 kr | 881 083 kr | 1 557 209 kr | 1 766 211 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | -6 304 kr | 121 800 kr |
| Övriga externa kostnader | 115 894 kr | 230 028 kr | 191 712 kr | 238 633 kr | 363 225 kr | 496 463 kr |
| Personalkostnader | 24 208 kr | 3 890 kr | 6 822 kr | 55 027 kr | 113 638 kr | 322 354 kr |
| Avskrivningar | - | 44 353 kr | 113 204 kr | 118 805 kr | 135 720 kr | 159 969 kr |
| Rörelseresultat | 391 929 kr | 121 225 kr | 124 525 kr | 240 088 kr | 552 548 kr | 459 932 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 40 kr | 24 kr | -17 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 662 kr | 2 240 kr | 12 504 kr | 17 223 kr | 16 487 kr | 40 721 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 391 267 kr | 118 985 kr | 112 061 kr | 222 889 kr | 536 044 kr | 419 211 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -58 630 kr | -135 313 kr | -107 246 kr |
| Skatt | 42 237 kr | 26 903 kr | 26 172 kr | 36 233 kr | 83 623 kr | 66 278 kr |
| Årets resultat | 349 030 kr | 92 082 kr | 85 889 kr | 128 026 kr | 317 108 kr | 245 687 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 507 542 kr | 455 106 kr | 336 301 kr | 318 581 kr | 1 818 612 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 507 542 kr | 455 106 kr | 336 301 kr | 318 581 kr | 343 612 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 1 475 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 377 285 kr | 125 312 kr | 155 577 kr | 306 655 kr | 835 419 kr | 383 314 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 108 kr | 11 299 kr | 26 299 kr | 7 000 kr | 326 684 kr | 148 230 kr |
| Kassa och bank | 331 177 kr | 114 013 kr | 129 278 kr | 299 655 kr | 508 735 kr | 235 084 kr |
| Summa tillgångar | 377 285 kr | 632 854 kr | 610 683 kr | 642 956 kr | 1 154 000 kr | 2 201 926 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 243 022 kr | 335 104 kr | 340 993 kr | 269 019 kr | 486 127 kr | 731 814 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -206 008 kr | 143 022 kr | 155 104 kr | 40 993 kr | 69 019 kr | 386 127 kr |
| Årets resultat | 349 030 kr | 92 082 kr | 85 889 kr | 128 026 kr | 317 108 kr | 245 687 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 58 630 kr | 193 943 kr | 301 189 kr |
| Kortfristiga skulder | 134 263 kr | 297 750 kr | 269 690 kr | 315 307 kr | 473 930 kr | 505 175 kr |
| Leverantörsskulder | 5 370 kr | 0 kr | - | - | 22 466 kr | 24 007 kr |
| Skatteskulder | 42 237 kr | 69 140 kr | 53 075 kr | 62 405 kr | 119 856 kr | 149 901 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 66 657 kr | 12 369 kr | 7 659 kr | 52 300 kr | 144 722 kr | 171 198 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 377 285 kr | 632 854 kr | 610 683 kr | 642 956 kr | 1 154 000 kr | 2 201 926 kr |
Företrädare
- Johan B
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jojocam AB för organisationsnummer?
Jojocam AB har organisationsnummer 556696-2667 (5566962667).
Var ligger Jojocam AB?
Jojocam AB har sin registrerade adress Glaciärvägen 10, 72231 Västerås.
Vilken bransch är Jojocam AB verksamt i?
Jojocam AB är registrerat i branschen övrig reklamverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jojocam AB?
Jojocam AB hade en nettoomsättning på 1 766 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jojocam AB?
Jojocam AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Jojocam AB någon utdelning?
Styrelsen i Jojocam AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.