Projektledning i Lappland AB
Projektledning i Lappland AB har organisationsnummer 556696-5330 (5566965330)
Aktiebolag • Org.nr: 556696-5330
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikLycksele
Om företaget
Projektledning i Lappland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lycksele. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och övrig teknisk konsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 50 procent till 2 415 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 609 000 kr föregående år).
Bolaget har haft en större efterfrågan på tjänster vilket påverkat både omsättningen och det ekonomiska
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Projektledning i Lappland AB 2 415 000 kr och redovisade ett resultat på 838 763 kr. Rörelsemarginalen var 58,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 69,1 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 671,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,5 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 58,6 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,1 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 671,5 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 50,1 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 258 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 3 av 9 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Lycksele.
- Plats 89 av 319 aktiebolag med säte i Lycksele.
- Plats 1 580 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 70 959 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,2 procent | 18,8 procent | 4,0 procent | 31,4 procent | 58,5 procent |
| Vinstmarginal | 35,5 procent | 19,1 procent | 4,0 procent | 31,7 procent | 58,6 procent |
| Soliditet | 49,1 procent | 56,7 procent | 85,3 procent | 80,4 procent | 69,1 procent |
| Kassalikviditet | 286,7 procent | 437,8 procent | 831,8 procent | 780,2 procent | 671,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,6 procent | 39,0 procent | 28,5 procent | 28,1 procent | 36,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -26,1 procent | -4,0 procent | -10,8 procent | 2,5 procent | 50,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 832 000 kr | 1 758 000 kr | 1 569 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 009 000 kr | 903 000 kr | 875 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arvid Franklins väg 3c/o Magnus Andersson
92135 Lycksele
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Arvid Franklins väg 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva projektledning, projektering, dimensionering såsom hållfasthet och elkvalitet och arbetsberedning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska vidare erbjuda tjänster som Kontrollansvarig, Byggarbetsmiljösamordnare samt andra förenliga tjänster inom kvalitet och arbetsmiljö. Bolaget ska vidare bedriva verksamhetsutveckling affärsutveckling av mindre företag, utredning och upphandlingskompetens, fokusområden, informationsteknik, kvalité, effektivitet och miljö samt därmed förenlig verksamhet. Vidare utföres mindre entreprenader i huvudsak att bedrivas inom skogsbruk, transport, anläggande och underhåll av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Slutligen kan bolaget bedriva naturnära upplevelse så som jakt- och friluftsliv-baserade aktiviteter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 478 805 kr | 1 832 008 kr | 1 757 970 kr | 1 568 753 kr | 1 609 073 kr | 2 415 347 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 4 250 kr | 2 087 kr | 1 513 kr | 3 800 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 002 355 kr | 339 317 kr | 410 028 kr | 501 505 kr | 786 974 kr | 867 683 kr |
| Personalkostnader | 883 814 kr | 1 008 915 kr | 903 422 kr | 875 455 kr | 184 416 kr | 12 306 kr |
| Avskrivningar | 41 625 kr | 110 012 kr | 111 143 kr | 99 468 kr | 84 807 kr | 125 298 kr |
| Rörelseresultat | 528 492 kr | 515 764 kr | 330 302 kr | 63 381 kr | 505 773 kr | 1 413 860 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 85 kr | 579 kr | 4 494 kr | 2 136 kr |
| Räntekostnader | 4 672 kr | 1 180 kr | 1 974 kr | 673 kr | 170 kr | 126 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 523 820 kr | 650 175 kr | 336 250 kr | 63 287 kr | 510 097 kr | 1 415 870 kr |
| Bokslutsdispositioner | -131 255 kr | -180 944 kr | 104 125 kr | 313 574 kr | 0 kr | -359 234 kr |
| Skatt | 86 111 kr | 97 674 kr | 79 267 kr | 80 973 kr | 105 391 kr | 217 873 kr |
| Årets resultat | 306 454 kr | 371 557 kr | 361 108 kr | 295 888 kr | 404 706 kr | 838 763 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 718 840 kr | 645 488 kr | 644 625 kr | 535 157 kr | 877 350 kr | 1 537 071 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 99 840 kr | 345 488 kr | 360 625 kr | 261 157 kr | 526 350 kr | 537 471 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 619 000 kr | 300 000 kr | 284 000 kr | 274 000 kr | 351 000 kr | 999 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 685 831 kr | 911 317 kr | 987 370 kr | 680 258 kr | 915 168 kr | 1 761 296 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 349 172 kr | 369 207 kr | 201 817 kr | 588 258 kr | 82 574 kr | 646 700 kr |
| Kassa och bank | 336 659 kr | 542 110 kr | 785 553 kr | 92 000 kr | 832 594 kr | 1 114 596 kr |
| Summa tillgångar | 1 404 671 kr | 1 556 805 kr | 1 631 995 kr | 1 215 415 kr | 1 792 518 kr | 3 298 367 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 637 879 kr | 764 436 kr | 925 544 kr | 1 036 432 kr | 1 441 138 kr | 2 279 901 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 231 425 kr | 292 879 kr | 464 436 kr | 640 544 kr | 936 432 kr | 1 341 138 kr |
| Årets resultat | 306 454 kr | 371 557 kr | 361 108 kr | 295 888 kr | 404 706 kr | 838 763 kr |
| Obeskattade reserver | 241 880 kr | 422 824 kr | 318 699 kr | 5 125 kr | 5 125 kr | 364 359 kr |
| Kortfristiga skulder | 492 188 kr | 317 830 kr | 225 530 kr | 81 785 kr | 117 301 kr | 262 310 kr |
| Leverantörsskulder | 22 834 kr | 0 kr | - | - | 48 041 kr | 30 142 kr |
| Skatteskulder | 143 823 kr | 131 662 kr | 28 767 kr | 11 644 kr | 2 585 kr | 110 776 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 135 830 kr | 140 718 kr | 148 813 kr | 22 191 kr | 18 725 kr | 73 440 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 404 671 kr | 1 556 805 kr | 1 631 995 kr | 1 215 415 kr | 1 792 518 kr | 3 298 367 kr |
Företrädare
- Magnus A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Projektledning i Lappland AB för organisationsnummer?
Projektledning i Lappland AB har organisationsnummer 556696-5330 (5566965330).
Var ligger Projektledning i Lappland AB?
Projektledning i Lappland AB har sin registrerade adress Arvid Franklins väg 3, 92135 Lycksele.
Vilken bransch är Projektledning i Lappland AB verksamt i?
Projektledning i Lappland AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Projektledning i Lappland AB?
Projektledning i Lappland AB hade en nettoomsättning på 2 415 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lycksele
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.