Emlor AB
Emlor AB har organisationsnummer 556700-7553 (5567007553)
Aktiebolag • Org.nr: 556700-7553
Om företaget
Emlor AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlstad. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 3 502 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 609 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Emlor AB 3 502 000 kr och redovisade ett resultat på -260 959 kr. Rörelsemarginalen var 16,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 12,4 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 65,5 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,4 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 12,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 65,5 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -371,2 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,0 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 751 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 633 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 870 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 36 av 96 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Karlstad.
- Plats 360 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 910 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 50 410 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 22,4 procent | 30,2 procent | 16,4 procent |
| Vinstmarginal | 9,6 procent | 13,6 procent | 27,0 procent | -16,1 procent |
| Soliditet | 51,5 procent | 36,0 procent | 41,1 procent | 12,4 procent |
| Kassalikviditet | 335,1 procent | 202,3 procent | 386,6 procent | 65,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | 75,0 procent | 83,0 procent | -371,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,8 procent | 4,5 procent | -3,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 314 000 kr | 1 534 000 kr | 1 604 000 kr | 1 751 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 393 000 kr | 581 000 kr | 368 000 kr | 633 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra Allén 2A65464 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva restaurangverksamhet, att bedriva annan rörelse som är förenlig med ovan angiven verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 956 053 kr | 3 452 140 kr | 3 609 043 kr | 3 502 375 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 77 067 kr | 286 811 kr | 21 938 kr | 15 481 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 907 450 kr | 1 000 379 kr | 1 058 774 kr | 1 015 556 kr |
| Övriga externa kostnader | 534 426 kr | 621 177 kr | 605 088 kr | 634 098 kr |
| Personalkostnader | 883 280 kr | 1 308 038 kr | 827 560 kr | 1 266 573 kr |
| Avskrivningar | 60 977 kr | 35 794 kr | 25 994 kr | 25 991 kr |
| Rörelseresultat | 646 987 kr | 773 563 kr | 1 091 266 kr | 575 638 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 160 kr | 1 392 kr | -2 300 940 kr |
| Räntekostnader | 479 kr | 302 kr | 1 670 kr | 2 872 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 283 466 kr | 469 414 kr | 974 201 kr | -562 624 kr |
| Bokslutsdispositioner | 40 100 kr | -3 000 kr | -278 400 kr | 537 491 kr |
| Skatt | 144 974 kr | 160 953 kr | 171 715 kr | 235 826 kr |
| Årets resultat | 178 592 kr | 305 461 kr | 524 086 kr | -260 959 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 88 151 kr | 105 357 kr | 79 363 kr | 139 367 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 151 kr | 105 357 kr | 79 363 kr | 139 367 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 061 762 kr | 1 025 944 kr | 1 455 526 kr | 426 349 kr |
| Varulager | 129 864 kr | 133 739 kr | 132 920 kr | 117 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 800 kr | 46 502 kr | 39 020 kr | 34 260 kr |
| Kassa och bank | 412 511 kr | 471 218 kr | 698 177 kr | 274 733 kr |
| Summa tillgångar | 1 149 913 kr | 1 131 301 kr | 1 534 889 kr | 565 716 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 591 717 kr | 407 178 kr | 631 264 kr | 70 305 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 313 125 kr | 1 717 kr | 7 178 kr | 231 264 kr |
| Årets resultat | 178 592 kr | 305 461 kr | 524 086 kr | -260 959 kr |
| Obeskattade reserver | 280 100 kr | 283 100 kr | 561 500 kr | 24 009 kr |
| Kortfristiga skulder | 278 096 kr | 441 023 kr | 342 125 kr | 471 402 kr |
| Leverantörsskulder | 49 291 kr | 51 871 kr | 60 254 kr | 70 100 kr |
| Skatteskulder | 40 897 kr | 86 647 kr | 65 985 kr | 79 829 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 773 kr | 113 635 kr | 72 949 kr | 103 652 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 149 913 kr | 1 131 301 kr | 1 534 889 kr | 565 716 kr |
Företrädare
- Mikail K (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Emlor AB för organisationsnummer?
Emlor AB har organisationsnummer 556700-7553 (5567007553).
Var ligger Emlor AB?
Emlor AB har sin registrerade adress Norra Allén 2A, 65464 Karlstad.
Vilken bransch är Emlor AB verksamt i?
Emlor AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Emlor AB?
Emlor AB hade en nettoomsättning på 3 502 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Emlor AB?
Emlor AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-03-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.