Leijerstam Medical AB
Leijerstam Medical AB har organisationsnummer 556700-8395 (5567008395)
Aktiebolag • Org.nr: 556700-8395
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarBälinge
Om företaget
Leijerstam Medical AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bälinge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig utbildning och specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 11 753 600 kr räkenskapsåret 2025 (12 518 806 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Leijerstam Medical AB 11 753 600 kr och redovisade ett resultat på 862 106 kr. Rörelsemarginalen var 13,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 35,2 procent, under branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 136,7 procent, under branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,6 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 12,5 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,2 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 136,7 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,1 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 5 877 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 753 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 170 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 4 av 76 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Uppsala.
- Plats 286 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 464 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 16 971 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 9,6 procent | 13,6 procent |
| Vinstmarginal | 8,1 procent | 8,3 procent | 12,5 procent |
| Soliditet | 29,8 procent | 33,0 procent | 35,2 procent |
| Kassalikviditet | 112,1 procent | 126,5 procent | 136,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,9 procent | 18,9 procent | 24,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 30,7 procent | -6,1 procent |
| Omsättning per anställd | 7 368 000 kr | 6 259 000 kr | 5 877 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 992 000 kr | 802 000 kr | 753 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oxsätra 326c/o Leijerstam
74387 Bälinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva öppen hälso- och sjukvård på sjukhus (öppenvårdsmottagningar, läkarmottagningar o d) samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 578 123 kr | 12 518 806 kr | 11 753 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 38 648 kr | 163 395 kr | 68 808 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 485 474 kr | 8 543 901 kr | 7 409 775 kr |
| Övriga externa kostnader | 736 350 kr | 1 098 308 kr | 1 183 292 kr |
| Personalkostnader | 1 289 450 kr | 1 603 608 kr | 1 505 583 kr |
| Avskrivningar | 250 256 kr | 233 628 kr | 123 206 kr |
| Rörelseresultat | 855 241 kr | 1 202 756 kr | 1 600 552 kr |
| Ränteintäkter | 19 kr | 1 079 kr | 309 kr |
| Räntekostnader | 83 458 kr | 164 528 kr | 125 826 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 771 802 kr | 1 039 307 kr | 1 475 035 kr |
| Bokslutsdispositioner | 700 kr | -219 700 kr | -320 000 kr |
| Skatt | 172 319 kr | 221 429 kr | 292 929 kr |
| Årets resultat | 600 183 kr | 598 178 kr | 862 106 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 7 788 821 kr | 7 614 193 kr | 7 559 959 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 783 821 kr | 7 571 193 kr | 7 516 959 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 kr | 43 000 kr | 43 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 862 174 kr | 1 976 186 kr | 2 469 699 kr |
| Varulager | - | - | 9 145 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 330 656 kr | 1 252 256 kr | 1 252 592 kr |
| Kassa och bank | 531 518 kr | 723 930 kr | 1 207 962 kr |
| Summa tillgångar | 9 650 995 kr | 9 590 379 kr | 10 029 658 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 871 331 kr | 3 169 509 kr | 3 531 615 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 221 148 kr | 2 521 331 kr | 2 619 509 kr |
| Årets resultat | 600 183 kr | 598 178 kr | 862 106 kr |
| Obeskattade reserver | 1 479 834 kr | 1 699 534 kr | 2 019 534 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 660 830 kr | 1 562 336 kr | 1 799 509 kr |
| Leverantörsskulder | 909 099 kr | 579 017 kr | 736 783 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 3 566 kr | 79 843 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 206 280 kr | 348 545 kr | 399 875 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 650 995 kr | 9 590 379 kr | 10 029 658 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva öppen hälso- och sjukvård (öppenvårdsmottagningar, läkarmottagningar o.d) samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Fredrik L
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Leijerstam Medical AB för organisationsnummer?
Leijerstam Medical AB har organisationsnummer 556700-8395 (5567008395).
Var ligger Leijerstam Medical AB?
Leijerstam Medical AB har sin registrerade adress Oxsätra 326, 74387 Bälinge.
Vilken bransch är Leijerstam Medical AB verksamt i?
Leijerstam Medical AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Leijerstam Medical AB?
Leijerstam Medical AB hade en nettoomsättning på 11 753 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Leijerstam Medical AB?
Leijerstam Medical AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Leijerstam Medical AB någon utdelning?
Styrelsen i Leijerstam Medical AB föreslog en utdelning på 630 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-03-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.