
Kvarnstallet Gästgiveri AB
Kvarnstallet Gästgiveri AB har organisationsnummer 556701-6026 (5567016026)
Aktiebolag • Org.nr: 556701-6026
Om företaget
Kvarnstallet Gästgiveri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungälv. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Sidoverksamheter inkluderar cateringverksamhet vid enskilda evenemang och övrig fritids- och nöjesverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som lunch restaurant. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,3 av 5 från 96 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 5 procent till 868 784 kr räkenskapsåret 2026 (827 853 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Kvarnstallet Gästgiveri AB 868 784 kr och redovisade ett resultat på 9 433 kr. Rörelsemarginalen var 1,2 procent, under branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 82,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 363,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 156,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,2 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 82,7 procent | 43,6 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 363,7 procent | 156,9 procent | 78,0 procent till 348,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,7 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,9 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 869 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 164 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 076 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 24 av 28 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Kungälv.
- Plats 850 av 1 635 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 25 905 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 156 160 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,4 procent | -3,7 procent | 1,7 procent | 1,6 procent | 1,2 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | -3,9 procent | 1,7 procent | 1,6 procent | 1,1 procent |
| Soliditet | 34,5 procent | 38,9 procent | 63,1 procent | 87,9 procent | 82,7 procent |
| Kassalikviditet | 242,5 procent | 1360,7 procent | 187,0 procent | 477,3 procent | 363,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 procent | -47,5 procent | 18,1 procent | 13,5 procent | 8,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 42,7 procent | -9,9 procent | 7,1 procent | -8,6 procent | 4,9 procent |
| Omsättning per anställd | 939 000 kr | 846 000 kr | 906 000 kr | 828 000 kr | 869 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 189 000 kr | 171 000 kr | 190 000 kr | 138 000 kr | 164 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarngatan 644235 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet. Servering i egen regi och annans lokal samt avhämtning av lagad mat. Restaurang, catering, festvåning och konferens samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 982 783 kr | 765 691 kr | 657 943 kr | 939 012 kr | 846 095 kr | 906 091 kr | 827 853 kr | 868 784 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 8 273 kr | 21 143 kr | 0 kr | 15 144 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 336 387 kr | 339 366 kr | 333 934 kr |
| Övriga externa kostnader | 294 581 kr | 265 673 kr | 213 976 kr | 296 293 kr | 336 087 kr | 362 292 kr | 342 307 kr | 361 132 kr |
| Personalkostnader | 175 678 kr | 177 441 kr | 107 918 kr | 188 952 kr | 170 727 kr | 190 266 kr | 138 231 kr | 164 198 kr |
| Avskrivningar | 106 277 kr | 91 373 kr | 91 373 kr | 83 329 kr | 65 450 kr | 3 336 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 42 357 kr | -57 398 kr | -17 737 kr | 50 248 kr | -31 069 kr | 15 583 kr | 13 417 kr | 10 433 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 5 kr | 11 kr | 1 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | 14 514 kr | 25 034 kr | 27 283 kr | 22 895 kr | 2 235 kr | 122 kr | 121 kr | 1 002 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 27 843 kr | -82 432 kr | -45 020 kr | 27 353 kr | -33 299 kr | 15 472 kr | 13 297 kr | 9 433 kr |
| Bokslutsdispositioner | -7 164 kr | 12 997 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 4 727 kr | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 15 952 kr | -69 435 kr | -45 020 kr | 27 353 kr | -33 299 kr | 15 472 kr | 13 297 kr | 9 433 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 339 861 kr | 243 488 kr | 152 115 kr | 68 786 kr | 3 336 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 334 861 kr | 243 488 kr | 152 115 kr | 68 786 kr | 3 336 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 79 486 kr | 70 653 kr | 167 876 kr | 172 938 kr | 176 790 kr | 135 683 kr | 112 483 kr | 131 015 kr |
| Varulager | 24 356 kr | 22 310 kr | 25 278 kr | 31 448 kr | 40 202 kr | 41 975 kr | 47 443 kr | 48 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 862 kr | 43 393 kr | 136 768 kr | 46 666 kr | 53 062 kr | 37 401 kr | 45 380 kr | 33 299 kr |
| Kassa och bank | 29 268 kr | 4 950 kr | 5 830 kr | 94 824 kr | 83 526 kr | 56 307 kr | 19 660 kr | 49 360 kr |
| Summa tillgångar | 419 347 kr | 314 141 kr | 319 991 kr | 241 724 kr | 180 126 kr | 135 683 kr | 112 483 kr | 131 015 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 120 489 kr | 51 054 kr | 56 034 kr | 83 387 kr | 70 088 kr | 85 560 kr | 98 857 kr | 108 290 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 537 kr | 20 489 kr | 1 054 kr | -43 966 kr | 3 387 kr | -29 912 kr | -14 440 kr | -1 143 kr |
| Årets resultat | 15 952 kr | -69 435 kr | -45 020 kr | 27 353 kr | -33 299 kr | 15 472 kr | 13 297 kr | 9 433 kr |
| Obeskattade reserver | 12 997 kr | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 185 861 kr | 163 087 kr | 163 957 kr | 58 337 kr | 10 038 kr | 50 123 kr | 13 626 kr | 22 725 kr |
| Leverantörsskulder | 37 814 kr | 51 571 kr | 54 466 kr | 31 199 kr | 5 957 kr | 31 053 kr | 124 kr | 6 225 kr |
| Skatteskulder | 3 406 kr | 6 754 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 89 641 kr | 31 762 kr | 36 492 kr | 22 139 kr | 4 081 kr | 12 257 kr | 6 885 kr | 10 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 419 347 kr | 314 141 kr | 319 991 kr | 241 724 kr | 180 126 kr | 135 683 kr | 112 483 kr | 131 015 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Kungälv registrerades år 2006 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet i egna lokaler.
Företrädare
- Örjan N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kvarnstallet Gästgiveri AB för organisationsnummer?
Kvarnstallet Gästgiveri AB har organisationsnummer 556701-6026 (5567016026).
Var ligger Kvarnstallet Gästgiveri AB?
Kvarnstallet Gästgiveri AB har sin registrerade adress Kvarngatan 6, 44235 Kungälv.
Vilken bransch är Kvarnstallet Gästgiveri AB verksamt i?
Kvarnstallet Gästgiveri AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kvarnstallet Gästgiveri AB?
Kvarnstallet Gästgiveri AB hade en nettoomsättning på 868 784 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kvarnstallet Gästgiveri AB?
Kvarnstallet Gästgiveri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-04-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.