Pilfalken AB
Pilfalken AB har organisationsnummer 556702-0192 (5567020192)
Aktiebolag • Org.nr: 556702-0192
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikHerrljunga
Om företaget
Pilfalken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Herrljunga. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 80 procent till 199 330 kr räkenskapsåret 2026 (992 039 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. En stor affär 2024/2025 ökade omsättningen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Pilfalken AB 199 330 kr och redovisade ett resultat på -7 373 kr. Rörelsemarginalen var -164,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 20,7 procent). Soliditeten var 92,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,3 procent). Kassalikviditeten var 177,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 351,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -164,3 procent | 20,7 procent | 5,6 procent till 39,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -28,5 procent | 21,5 procent | 6,2 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,6 procent | 66,3 procent | 45,8 procent till 86,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 177,2 procent | 351,3 procent | 198,9 procent till 761,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | 19,6 procent | 0,1 procent till 56,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -79,9 procent | 0,6 procent | -30,9 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 959 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 4 av 7 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Herrljunga.
- Plats 185 av 236 aktiebolag med säte i Herrljunga.
- Plats 37 510 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 228 403 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,1 procent | 3,3 procent | -12,5 procent | -21,4 procent | -164,3 procent |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | 3,4 procent | 42,4 procent | -1,0 procent | -28,5 procent |
| Soliditet | 67,5 procent | 71,3 procent | 83,5 procent | 77,6 procent | 92,6 procent |
| Kassalikviditet | 208,9 procent | 53,2 procent | 62,0 procent | 88,2 procent | 177,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | 0,5 procent | 9,5 procent | 0,0 procent | -0,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 458,6 procent | -76,7 procent | 15,4 procent | 69,6 procent | -79,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 173 000 kr | 507 000 kr | 585 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 44 000 kr | 75 000 kr | 67 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Aspvägen 152432 Herrljunga
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom byggindustrin och närliggande branscher med inriktning på tjänster som mark- och anläggningsentreprenad, allmän teknisk rådgivning. Företaget bedriver även handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet samt erbjuder chaufförstjänster.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 388 534 kr | 2 172 742 kr | 506 678 kr | 585 057 kr | 992 039 kr | 199 330 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 755 041 kr | 65 678 kr |
| Övriga externa kostnader | 316 351 kr | 362 759 kr | 361 675 kr | 526 136 kr | 396 355 kr | 417 022 kr |
| Personalkostnader | 31 983 kr | 44 276 kr | 74 975 kr | 66 824 kr | 43 402 kr | 37 114 kr |
| Avskrivningar | 41 319 kr | 49 399 kr | 53 439 kr | 65 240 kr | 9 072 kr | 7 016 kr |
| Rörelseresultat | -6 123 kr | 220 308 kr | 16 589 kr | -73 143 kr | -211 831 kr | -327 500 kr |
| Ränteintäkter | 4 522 kr | 2 252 kr | 126 kr | 272 kr | 3 760 kr | 4 558 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 104 kr | 210 kr | -26 kr | -1 149 kr | 170 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 605 kr | 222 456 kr | 16 505 kr | 247 776 kr | -9 494 kr | -56 873 kr |
| Bokslutsdispositioner | 53 150 kr | -3 191 kr | 0 kr | 23 897 kr | 15 000 kr | 49 500 kr |
| Skatt | 12 078 kr | 45 276 kr | 6 512 kr | 58 487 kr | 5 049 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 39 467 kr | 173 989 kr | 9 993 kr | 213 186 kr | 457 kr | -7 373 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 252 136 kr | 1 387 417 kr | 2 469 637 kr | 2 465 077 kr | 1 868 005 kr | 1 676 989 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 194 806 kr | 190 767 kr | 137 328 kr | 72 088 kr | 63 016 kr | 56 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 057 330 kr | 1 196 650 kr | 2 332 309 kr | 2 392 989 kr | 1 804 989 kr | 1 620 989 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 617 029 kr | 2 178 798 kr | 370 966 kr | 216 315 kr | 371 964 kr | 193 242 kr |
| Kortfristiga fordringar | 596 300 kr | 2 159 233 kr | 210 444 kr | 33 398 kr | 37 941 kr | 107 404 kr |
| Kassa och bank | 1 020 729 kr | 19 565 kr | 160 522 kr | 182 917 kr | 334 023 kr | 85 838 kr |
| Summa tillgångar | 2 869 165 kr | 3 566 215 kr | 2 840 603 kr | 2 681 392 kr | 2 239 969 kr | 1 870 231 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 231 424 kr | 2 405 413 kr | 2 025 405 kr | 2 238 591 kr | 1 739 049 kr | 1 731 676 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 091 957 kr | 2 131 424 kr | 1 915 412 kr | 1 925 405 kr | 1 638 592 kr | 1 639 049 kr |
| Årets resultat | 39 467 kr | 173 989 kr | 9 993 kr | 213 186 kr | 457 kr | -7 373 kr |
| Obeskattade reserver | 114 706 kr | 117 897 kr | 117 897 kr | 94 000 kr | 79 000 kr | 29 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 523 035 kr | 1 042 905 kr | 697 301 kr | 348 801 kr | 421 920 kr | 109 055 kr |
| Leverantörsskulder | 10 188 kr | 6 467 kr | 0 kr | 990 kr | 81 250 kr | -8 154 kr |
| Skatteskulder | 925 kr | 19 888 kr | 0 kr | 12 837 kr | -31 914 kr | -58 971 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 510 672 kr | 1 016 550 kr | 697 301 kr | 184 974 kr | 345 357 kr | 171 180 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 869 165 kr | 3 566 215 kr | 2 840 603 kr | 2 681 392 kr | 2 239 969 kr | 1 870 231 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför tekniska konsultjänster inom byggindustrin och närliggande branscher. Företaget har sitt säte i Herrljunga kommun, Västra Götalands Län.
Företrädare
- Rolf Erik B
- Marcus Erik B
Undertecknad i Herrljunga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pilfalken AB för organisationsnummer?
Pilfalken AB har organisationsnummer 556702-0192 (5567020192).
Var ligger Pilfalken AB?
Pilfalken AB har sin registrerade adress Aspvägen 1, 52432 Herrljunga.
Vilken bransch är Pilfalken AB verksamt i?
Pilfalken AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pilfalken AB?
Pilfalken AB hade en nettoomsättning på 199 330 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Herrljunga
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-04-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.