JE Service AB
JE Service AB har organisationsnummer 556702-1307 (5567021307)
Aktiebolag • Org.nr: 556702-1307
Om företaget
JE Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ramlösa. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk och partihandel med övriga hushållsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 18 000 kr räkenskapsåret 2025 (18 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JE Service AB 18 000 kr och redovisade ett resultat på -104 398 kr. Soliditeten var 98,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 409,5 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,2 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 409,5 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -11,0 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 266 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 139 av 148 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Helsingborg.
- Plats 3 621 av 4 487 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 32 032 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 272 213 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 79,3 procent | 83,7 procent | 87,9 procent | 96,3 procent | 98,2 procent |
| Kassalikviditet | 505,4 procent | 1075,2 procent | 827,5 procent | 526,0 procent | 409,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 1,0 procent | -1,6 procent | -0,8 procent | -11,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 29,7 procent | -81,4 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hövdingegatan 1425654 Ramlösa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av presentreklam, konsultverksamhet inom friskvård, serviceverksamhet avseende gymredskap samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 201 932 kr | 124 300 kr | 161 200 kr | 30 000 kr | 42 000 kr | 18 000 kr | 18 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 12 637 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 11 447 kr | 61 846 kr | 141 652 kr | 27 438 kr | 41 645 kr | 22 798 kr | 121 249 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 12 000 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 38 195 kr | 10 093 kr | 19 548 kr | 15 199 kr | -11 645 kr | -4 798 kr | -103 249 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 6 kr | 91 kr | 105 kr | 62 kr |
| Räntekostnader | 6 518 kr | 6 041 kr | 5 012 kr | 4 510 kr | 5 235 kr | 3 396 kr | 1 211 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 31 677 kr | 4 052 kr | 14 536 kr | 10 695 kr | -16 789 kr | -8 089 kr | -104 398 kr |
| Årets resultat | 31 677 kr | 4 052 kr | 14 536 kr | 10 695 kr | -16 789 kr | -8 089 kr | -104 398 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr | 934 670 kr |
| Omsättningstillgångar | 478 635 kr | 346 840 kr | 406 720 kr | 349 439 kr | 268 931 kr | 155 181 kr | 27 712 kr |
| Varulager | 52 361 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 426 273 kr | 345 424 kr | 406 720 kr | 222 720 kr | 197 811 kr | 147 916 kr | 27 720 kr |
| Kassa och bank | 1 kr | 1 416 kr | 0 kr | 126 719 kr | 71 120 kr | 7 265 kr | -8 kr |
| Summa tillgångar | 1 413 305 kr | 1 281 510 kr | 1 341 390 kr | 1 284 109 kr | 1 203 601 kr | 1 089 851 kr | 962 382 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 194 954 kr | 1 049 006 kr | 1 063 541 kr | 1 074 236 kr | 1 057 447 kr | 1 049 358 kr | 944 960 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 063 277 kr | 944 954 kr | 949 005 kr | 963 541 kr | 974 236 kr | 957 447 kr | 949 358 kr |
| Årets resultat | 31 677 kr | 4 052 kr | 14 536 kr | 10 695 kr | -16 789 kr | -8 089 kr | -104 398 kr |
| Kortfristiga skulder | 65 165 kr | 37 636 kr | 80 476 kr | 32 500 kr | 32 500 kr | 29 500 kr | 6 768 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 920 kr | 12 637 kr | 52 937 kr | 7 500 kr | 7 500 kr | 4 500 kr | 4 500 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 413 305 kr | 1 281 510 kr | 1 341 390 kr | 1 284 109 kr | 1 203 601 kr | 1 089 851 kr | 962 382 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Ramlösa, skall bedriva försäljning av presentreklam, konsultverksamhet inom friskvård, serviceverksamhet avseende gymredskap samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Martin L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JE Service AB för organisationsnummer?
JE Service AB har organisationsnummer 556702-1307 (5567021307).
Var ligger JE Service AB?
JE Service AB har sin registrerade adress Hövdingegatan 14, 25654 Ramlösa.
Vilken bransch är JE Service AB verksamt i?
JE Service AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JE Service AB?
JE Service AB hade en nettoomsättning på 18 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-04-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.