
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag har organisationsnummer 556703-1330 (5567031330)
Aktiebolag • Org.nr: 556703-1330
Om företaget
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Gnosjö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som revisor. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 38 procent till 4 187 276 kr räkenskapsåret 2025 (3 025 859 kr föregående år).
Omsättningen har ökat mer 30% som en effekt av ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MPR Redovisningskonsult Aktiebolag 4 187 276 kr och redovisade ett resultat på 606 230 kr. Rörelsemarginalen var 18,4 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 53,1 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 213,0 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,4 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,5 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 53,1 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 213,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 80,2 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 38,4 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 396 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 906 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 499 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Gnosjö.
- Plats 45 av 220 aktiebolag med säte i Gnosjö.
- Plats 1 402 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 43 018 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,5 procent | 22,8 procent | 0,9 procent | 14,2 procent | 18,4 procent |
| Vinstmarginal | 27,5 procent | 22,8 procent | 1,3 procent | 14,5 procent | 18,5 procent |
| Soliditet | 76,2 procent | 53,5 procent | 38,2 procent | 48,2 procent | 53,1 procent |
| Kassalikviditet | 420,3 procent | 286,0 procent | 161,8 procent | 193,1 procent | 213,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 54,2 procent | 50,8 procent | 30,3 procent | 75,9 procent | 80,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 57,4 procent | 46,5 procent | 38,0 procent | 38,4 procent |
| Omsättning per anställd | 950 000 kr | 748 000 kr | 1 096 000 kr | 1 009 000 kr | 1 396 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 689 000 kr | 577 000 kr | 749 000 kr | 744 000 kr | 906 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Anderstorpsvägen 233533 Gnosjö
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Anderstorpsvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall vara verksam inom tjänster inom redovisning och företagsekonomi och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 272 666 kr | 1 552 183 kr | 1 488 480 kr | 1 824 989 kr | 2 191 863 kr | 3 025 859 kr | 4 187 276 kr |
| Personalkostnader | 786 912 kr | 772 558 kr | 688 961 kr | 1 154 815 kr | 1 498 432 kr | 2 232 680 kr | 2 718 913 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 204 499 kr | 261 101 kr | 261 205 kr | 341 128 kr | 19 887 kr | 430 694 kr | 771 872 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 521 kr | 7 785 kr | 7 795 kr | 2 000 kr |
| Räntekostnader | 27 kr | 150 kr | 0 kr | 11 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 204 472 kr | 260 951 kr | 261 205 kr | 341 638 kr | 27 672 kr | 438 489 kr | 773 872 kr |
| Bokslutsdispositioner | 4 500 kr | 0 kr | - | -85 000 kr | 85 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 45 823 kr | 58 113 kr | 58 398 kr | 56 557 kr | 28 267 kr | 97 030 kr | 167 642 kr |
| Årets resultat | 163 149 kr | 202 838 kr | 202 807 kr | 200 081 kr | 84 405 kr | 341 459 kr | 606 230 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 402 736 kr | 539 306 kr | 490 877 kr | 736 835 kr | 729 096 kr | 933 564 kr | 1 425 495 kr |
| Varulager | 4 850 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 184 280 kr | 185 356 kr | 148 565 kr | 462 067 kr | 474 187 kr | 402 091 kr | 558 202 kr |
| Summa tillgångar | 402 736 kr | 539 306 kr | 490 877 kr | 736 835 kr | 729 096 kr | 933 564 kr | 1 425 495 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 268 447 kr | 341 286 kr | 374 092 kr | 394 173 kr | 278 578 kr | 450 036 kr | 756 266 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 298 kr | 38 448 kr | 71 286 kr | 94 092 kr | 94 174 kr | 8 578 kr | 50 036 kr |
| Årets resultat | 163 149 kr | 202 838 kr | 202 807 kr | 200 081 kr | 84 405 kr | 341 459 kr | 606 230 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | 85 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 134 289 kr | 198 020 kr | 116 785 kr | 257 662 kr | 450 518 kr | 483 528 kr | 669 229 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 402 736 kr | 539 306 kr | 490 877 kr | 736 835 kr | 729 096 kr | 933 564 kr | 1 425 495 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är redovisning och tjänster inom företagsekonomi. Verksamheten startades 1974 och planeras att bedrivas i samma inriktning som tidigare.
Företrädare
- Katrin A (gnosjö)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MPR Redovisningskonsult Aktiebolag för organisationsnummer?
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag har organisationsnummer 556703-1330 (5567031330).
Var ligger MPR Redovisningskonsult Aktiebolag?
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag har sin registrerade adress Anderstorpsvägen 2, 33533 Gnosjö.
Vilken bransch är MPR Redovisningskonsult Aktiebolag verksamt i?
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MPR Redovisningskonsult Aktiebolag?
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag hade en nettoomsättning på 4 187 276 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MPR Redovisningskonsult Aktiebolag?
MPR Redovisningskonsult Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MPR Redovisningskonsult Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i MPR Redovisningskonsult Aktiebolag föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gnosjö
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-05-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.