Johan Jonsson Holding AB
Johan Jonsson Holding AB har organisationsnummer 556704-9548 (5567049548)
Aktiebolag • Org.nr: 556704-9548
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarUddevalla
Om företaget
Johan Jonsson Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 29 procent till 718 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 005 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Johan Jonsson Holding AB 718 000 kr och redovisade ett resultat på 9 871 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, under branschens median (median 6,0 procent). Soliditeten var 11,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,0 procent). Kassalikviditeten var 33,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 177,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 6,0 procent | 0,6 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 5,8 procent | 0,4 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 11,6 procent | 47,0 procent | 24,7 procent till 73,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 33,7 procent | 177,8 procent | 90,1 procent till 352,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 procent | 17,6 procent | 0,1 procent till 44,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -28,6 procent | 0,2 procent | -8,8 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 718 000 kr | 1 420 000 kr | 885 000 kr till 2 008 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 586 000 kr | 473 000 kr | 282 000 kr till 608 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 074 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 13 av 14 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Trollhättan.
- Plats 640 av 1 185 aktiebolag med säte i Trollhättan.
- Plats 28 033 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 169 378 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,5 procent | -20,8 procent | -31,4 procent | 3,7 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | -6,7 procent | -23,0 procent | -33,8 procent | 1,8 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 12,4 procent | 17,0 procent | 6,3 procent | 9,6 procent | 11,6 procent |
| Kassalikviditet | 135,4 procent | 214,1 procent | 44,7 procent | 43,2 procent | 33,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -114,3 procent | -203,2 procent | -498,7 procent | 25,7 procent | 12,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -31,6 procent | 1,2 procent | 28,2 procent | -28,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 133 000 kr | 775 000 kr | 784 000 kr | 1 005 000 kr | 718 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 695 000 kr | 624 000 kr | 693 000 kr | 812 000 kr | 586 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Källviken 322c/o Auto 4stad AB
45197 Uddevalla
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Källviken 322 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets syfte är att förvalta, äga och sälja aktier och andelar i andra företag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 132 912 kr | 775 105 kr | 783 998 kr | 1 004 970 kr | 718 379 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 42 028 kr | -7 642 kr | 760 kr | 509 kr | 1 695 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 93 386 kr | 9 893 kr | 5 210 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 419 905 kr | 197 579 kr | 314 970 kr | 140 895 kr | 105 214 kr |
| Personalkostnader | 694 873 kr | 624 261 kr | 692 535 kr | 812 053 kr | 586 418 kr |
| Avskrivningar | 13 800 kr | 13 800 kr | 13 800 kr | 10 369 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -73 466 kr | -161 563 kr | -246 440 kr | 36 952 kr | 28 442 kr |
| Ränteintäkter | 2 211 kr | 1 kr | 1 696 kr | 1 198 kr | 90 kr |
| Räntekostnader | 4 436 kr | 16 876 kr | 19 971 kr | 19 830 kr | 18 661 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -75 691 kr | -178 438 kr | -264 715 kr | 18 320 kr | 9 871 kr |
| Årets resultat | -75 691 kr | -178 438 kr | -264 715 kr | 18 320 kr | 9 871 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 37 969 kr | 24 169 kr | 545 369 kr | 535 000 kr | 535 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 969 kr | 24 169 kr | 10 369 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 535 000 kr | 535 000 kr | 535 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 496 402 kr | 491 895 kr | 295 876 kr | 210 340 kr | 167 877 kr |
| Kortfristiga fordringar | 496 402 kr | 491 895 kr | 295 876 kr | 210 340 kr | 167 877 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 534 371 kr | 516 064 kr | 841 245 kr | 745 340 kr | 702 877 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 66 231 kr | 87 793 kr | 53 078 kr | 71 398 kr | 81 269 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 41 922 kr | 166 231 kr | 217 793 kr | -46 922 kr | -28 602 kr |
| Årets resultat | -75 691 kr | -178 438 kr | -264 715 kr | 18 320 kr | 9 871 kr |
| Kortfristiga skulder | 366 514 kr | 229 727 kr | 662 384 kr | 486 547 kr | 497 661 kr |
| Leverantörsskulder | 20 392 kr | 1 643 kr | 6 113 kr | 3 645 kr | 3 067 kr |
| Skatteskulder | 16 339 kr | 49 737 kr | 49 614 kr | 43 426 kr | 16 863 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 305 982 kr | 166 716 kr | 594 924 kr | 427 930 kr | 466 303 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 534 371 kr | 516 064 kr | 841 245 kr | 745 340 kr | 702 877 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet där det reparerar och underhåller motorfordon så som mc, bil och båt i Källviken, Uddevalla. Bolaget har sitt säte i Uddevalla.
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår pr balansdagen till 430 000 kr.
Företrädare
- Johan J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Johan Jonsson Holding AB för organisationsnummer?
Johan Jonsson Holding AB har organisationsnummer 556704-9548 (5567049548).
Var ligger Johan Jonsson Holding AB?
Johan Jonsson Holding AB har sin registrerade adress Källviken 322, 45197 Uddevalla.
Vilken bransch är Johan Jonsson Holding AB verksamt i?
Johan Jonsson Holding AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Johan Jonsson Holding AB?
Johan Jonsson Holding AB hade en nettoomsättning på 718 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Johan Jonsson Holding AB?
Johan Jonsson Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trollhättan
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-05-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.