Meye Business AB
Meye Business AB har organisationsnummer 556705-0686 (5567050686)
Aktiebolag • Org.nr: 556705-0686
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareMalmö
Om företaget
Meye Business AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 20 års verksamhet sedan 2006. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994). Företaget bedriver även verksamhet inom sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Meye Business AB 0 kr och redovisade ett resultat på 427 062 kr. Soliditeten var 74,8 procent, under branschens median (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 2825,2 procent, över branschens median (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,8 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 2825,2 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 4 av 15 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Staffanstorp.
- Plats 592 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,3 procent | 65,1 procent | 67,7 procent | 72,5 procent | 74,8 procent |
| Kassalikviditet | 245,7 procent | 100,5 procent | 50,2 procent | 636,2 procent | 2825,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 procent | 15,8 procent | 16,9 procent | 21,0 procent | 9,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skvadronsgatan 31 lgh 1201c/o Git Grönvall
21749 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultationer och försäljning inom optik, förvaltning av värdepapper, sälja tjänster och varor inom hälsa och kroppsvård, bedriva sport- och fritidsutbildning, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 176 kr | 2 625 kr | 3 661 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 032 kr | 958 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 19 984 kr | 28 185 kr | 22 589 kr | 19 675 kr | 21 994 kr |
| Personalkostnader | 3 000 kr | 27 001 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -21 840 kr | -53 519 kr | -18 928 kr | -19 675 kr | -21 994 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 kr | 3 619 kr | 16 836 kr |
| Räntekostnader | 15 648 kr | 16 485 kr | 21 227 kr | 27 777 kr | 27 560 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 374 997 kr | 536 607 kr | 685 900 kr | 997 755 kr | 588 936 kr |
| Bokslutsdispositioner | 147 000 kr | 16 000 kr | -53 000 kr | -58 000 kr | -43 000 kr |
| Skatt | 82 689 kr | 97 767 kr | 80 109 kr | 110 710 kr | 118 874 kr |
| Årets resultat | 439 308 kr | 454 840 kr | 552 791 kr | 829 045 kr | 427 062 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 475 109 kr | 4 222 526 kr | 4 742 756 kr | 4 821 065 kr | 4 988 363 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 475 109 kr | 4 222 526 kr | 4 742 756 kr | 4 821 065 kr | 4 988 363 kr |
| Omsättningstillgångar | 468 155 kr | 185 952 kr | 92 320 kr | 633 805 kr | 867 288 kr |
| Kortfristiga fordringar | 653 kr | 1 440 kr | 935 kr | 428 kr | 14 185 kr |
| Kassa och bank | 467 502 kr | 184 512 kr | 91 385 kr | 633 377 kr | 853 103 kr |
| Summa tillgångar | 3 943 264 kr | 4 408 478 kr | 4 835 076 kr | 5 454 870 kr | 5 855 651 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 416 059 kr | 2 870 898 kr | 3 273 689 kr | 3 952 734 kr | 4 379 797 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 876 751 kr | 2 316 058 kr | 2 620 898 kr | 3 023 689 kr | 3 852 734 kr |
| Årets resultat | 439 308 kr | 454 840 kr | 552 791 kr | 829 045 kr | 427 062 kr |
| Obeskattade reserver | 832 000 kr | 816 000 kr | 869 000 kr | 927 000 kr | 970 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 190 555 kr | 185 003 kr | 183 934 kr | 99 622 kr | 30 698 kr |
| Skatteskulder | 186 239 kr | 180 456 kr | 177 876 kr | 92 252 kr | 23 481 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 316 kr | 4 547 kr | 6 058 kr | 7 370 kr | 7 217 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 943 264 kr | 4 408 478 kr | 4 835 076 kr | 5 454 870 kr | 5 855 651 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget förvaltar andel i Skjöld/Skjöld & Grönvall Leg optiker HB, org. 969688-2621.
Företrädare
- Git-Marie G
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Meye Business AB för organisationsnummer?
Meye Business AB har organisationsnummer 556705-0686 (5567050686).
Var ligger Meye Business AB?
Meye Business AB har sin registrerade adress Skvadronsgatan 31 lgh 1201, 21749 Malmö.
Vilken bransch är Meye Business AB verksamt i?
Meye Business AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Meye Business AB?
Meye Business AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2006-06-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.